Danas je u Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno suđenje bivšoj državnoj sekretarki MUP Dijani Hrkalović, bivšem načelniku Odeljenja za specijalne istražne metode Dejanu Milenkoviću i bivšem načelniku Policijske uprave Novi Sad Miloradu Šušnjiću.
Odbranu je danas iznosio Šušnjić, koji je izjavio da se nikada nije sastajao nasamo sa Dijanom Hrkalović, te da nikada nije video Darka Eleza. Detaljnije o tome čitajte klikom OVDE.
Hrkalovićevoj je sud meru kućnog pritvora zamenio je merom zabrane napuštanja teritorije grada Beograda. Hrkalovićeva je u obavezi da se svakog ponedeljka javlja u PU Voždovac. Opširnije čitajte u POSEBNOJ VESTI.
Advokat Hrkalovićeve, Vladimir Đukanović dao je izjavu za medije nakon suđenja.
– Nisam očekivao ovakvu odluku, prijatno sam iznenađen. Zaista nije bilo nikakvog razloga da ostane u kućnom pritvoru, svi su dali izjave, radi se o skraćenom krivičnom postupku, ne radi se o teroristi, o ubici. Bilo bi zaista neprimereno. Meda se ukida, skida se nanogica, neće moći da napusti teritoriju grada Beograda, biće dužna svakog ponedeljka da se javlja u PU Voždovac – kazao je Đukanović.
Na pitanje kada očekuje epilog predloga da svedoci u ovom postupku budu bivši ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i bivši direktor policije Vladimir Rebić, Đukanović je odgovorio:
– Ne mogu da utičem na odluku suda, na njima je da li su naši predlozi relevantni za ovaj postupak. Mi smo to dali kao predlog, kao što ste videli, svuda kroz izjave svo troje okrivljenih pominju se te ličnosti i bilo bi mi zaista neverovatno da neko od njih ne bude saslušan kao svedok – podvukao je advokat.
Hrkalovićeva se tereti da je 2018. godine naložila načelniku Milenkoviću da ne postupi odmah po nalozima sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu i postupajućeg tužioca, koji su tražili da im se dostavi automatska obrada mobilnog telefona Veljka Belivuka, u to vreme okrivljenog za ubistvo Vlastimira Miloševica 30. januara 2017. u Beogradu.
Kasnije je Belivuk pravosnažno oslobođen od tih optužbi, a sada je u pritvoru i optužen je za najbrutalnija krivična dela kao vođa kriminalne grupe “Principi”, među kojima je pet teških ubistava, dok se za još dva vode istrage.
Hrkalović se tereti i da je sa bivšim načelnikom Policijske uprave Novi Sad Miloradom Šušnjićem neovlašćeno prisluškivala Eleza, koji je nedavno izručen iz Srbije Bosni i Hercegovini zbog niza, tamo počinjenih, krivičnih dela.
Optužnim predlogom Hrkalovićeva tereti da je Šušnjiću nakon podnošenja krivične prijave Želimira Kreštelice 1. decembra 2017. godine protiv Eleza, tražila da se na mere tajnog nadzora stavi Elez.
Na taj način su, kako se sumnja, uticali da Elez ne dođe pod obradu drugih policijskih odeljenja, te da se spreči da se prema njemu obave druge mere poput tajne pratnje.
Podsetimo, Hrkalović je prethodno detaljno iznela svoju odbranu i negirala da poznaje vođu organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka, kao i da ima veze sa ubistvom Vlastimira Miloševića, 30. januara 2017. godine u centru Beograda.
Ona je takođe negirala navode da je naložila načelniku novosadske policije da Darka Eleza stavi pod operativnu odbranu kako bi ga zaštitila da ne mogu druge policijske uprave da ga nadziru.
Hrkalovićeva je 27. aprila završila iznošenje svoje odbrane, a 18. maja je to učinio i drugooptuženi u ovom slučaju, Dejan Milenković, koji je potvrdio reči bivše državne sekretarke MUP-a.
Milenković je objasnio šta se dešavalo u slučaju veštačenja telefona Veljka Belivuka, a u vezi sa ubistvom Vlastimira Miloševića, odnosno slučajem poznatijim kao “ubistvom na šinama”, te na pitanje zbog čega nisu na vreme Tužilaštvu dostavljeni podaci rekao da je dobio poziv od Dijane Hrkalović i da je nalog bio da se tužilac Nataša Krivokapić obrati tadašnjem ministru unutrašnjih poslova Nebojši Stefanoviću.
Sud je Hrkalovićevoj 31. marta odredio kućni pritvor uz elektronski nadzor, kao zamenu za pritvor u kojem je bila od kraja decembra.
Optužnim predlogom Tužilaštva za organizovani kriminal Hrkalovićka se tereti zbog dva krivična dela trgovina uticajem u produženom trajanju, zbog čega je tužilaštvo tražilo da joj sud izrekne kaznu zatvora od pet godina.
Za Milenkovića tužilac je tražio godinu dana zatvora, a za Šušnjića dve godine zatvora.
Šušnjić se takođe tereti za krivično delo trgovina uticajem, a Milenković za krivično delo zloupotreba službenog položaja.
BONUS VIDEO
Komentari (0)