Mučnina i vrtoglavica su glavni simptomi: Šta je to MORSKA bolest i zašto nastaje samo kad PUTUJETE?

Ova bolest prvenstveno utiče na centar za ravnotežu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Morska bolest se drugačije naziva i bolest kretanja, a uglavnom se vezuje za putovanja, kada ljudi osećaju tegobe.

Propratni simptomi ove bolesti su mučnina, vrtoglavica i povraćanje, a nisu retki ni hladan znoj, kao i nagli pad krvnog pritiska. Zbog navedenih simptoma putovanja su uglavnom otežana, a bolest se javlja u bilo kom prevoznom sredstvu, ukoliko osoba ima tendencije.

Ipak, najveći broj putnika probleme doživi na putovanju brodom, po kojem je ova bolest i dobila svoj naziv.

Kako nastaje morska bolest?

Bolest kretanja nastaje kada sastav za ravnotežu smešten u unutrašnjem uhu prima drugačije nadražaje od ostalih receptora. Da bismo održali ravnotežu i orijentisali se o položaju svog tela u prostoru, koristimo se raznim, u normalnim okolnostima usklađenim mehanizmima, kao što su unutrašnji receptori napetosti mišićno – zglobnog sastava, sastav polukružnih kanala u unutrašnjem uhu, recepti dodira u koži i slično.

To se dešava kada se nejednako krećemo, te stalne promene kretanja u smislu ljuljanja, poskakivanja, ubrzavanja i usporavanja ne možemo da vidimo, te možemo samo da osetimo. Primer za događaj koji može uzrokovati morsku bolest je putovanje brodom kada se nalazimo u kabini bez prozora.

Foto: Shutterstock

Naše unutrašnje uho će zameniti stalno ljuljanje broda, ali budući da našim očima okolina prividno stoji na mesu, dolazi do “kratkog spoja” u mozgu.

Kako sprečiti bolest kretanja?

1. Uvek nastojite da uskladite pravac kretanja s pogledom, tako da, ako se vozite u automobilu kao putnik, sedite na suvozačevo sedište i gledajte u daljinu kako biste smanjili stalne promene u vidnim nadražajima. Takođe, ako osetite nelagodu ili vam se pojave neki od navedenih simptoma, zaustavite automobil, kako biste mogli da prošetate.

Ako putujete avionom, odaberite sedište koje se nalazi do prozora kako biste mogli da vidite kretanje krajolika pred vama, a ako ste se zatekli na putovanju brodom, što više vremena provodite na palubi gledajući prizor pred sobom.

2. Nemojte nikada da putujete “naopako”. Uvek gledajte u smeru ispred sebe, nikako ne sedajte na mesto koje je okrenuto ka pozadi. Takođe, izbegavajte da čitate knjigu, igrate video igra, dopisujete se putem telefona i slično, jer vam te aktivnosti odlvače pogled s prozora.

Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

3. Izbegavajte pre i za vreme putovanja jake mirise i tešku hranu jer mogu izazvati mučninu.

4. Poboljšajte ventilaciju, uključite klima uređaj u automobilu. Pomoći će i otvaranje prozora.

5. Nemojte da razmišljate o morskoj bolesti. Iako je ovaj savet najteže sprovesti u delo, nastojte da se opustite jer ćete tako smanjiti verovatnost da vam stvarno pozli.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, plivazdravlje.hr

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Izdvojeno za vas