Krojačica Dragica Radojčić (57) bori se sa išijasom čitav život. Pošto njen posao uglavnom zahteva sedenje, ona je na nagovor ćerke krenula na masaže kako bi se „malo opustila”.
Ipak, planirano opuštanje se posle trećeg tretmana pretvorilo u pravu noćnu moru – bol iz donjeg dela leđa proširio se na kukove, zadnjicu i noge. Kad je otišla na pregled, ortoped joj je rekao da joj se zbog masaže upalio nerv išijadikus i da izaziva bol koji ide od lumbalnog dela leđa.
Dragica je odmah otišla na operaciju kičme. Ortoped dr Vesna Jovanović kaže za Objektiv da masaža, kao sistem metodičkih pokreta ruku, odnosno hvatova koje terapeut primenjuje na pacijentu, ne bi trebalo da bude opasna ukoliko je obavljaju stručna lica i ako se radi na pravi način.

Ukoliko se pak vrši manipulacija pokretima, onda masaža i te kako može biti fatalna.
– Imali smo slučajeve kad se stanje pacijenta ozbiljno pogoršalo nakon masaže jer je bila neadekvatna rađena. Svako lice koje masira mora da zna kako se masira, koji pokreti ruku mogu da se koriste i na kom delu telu. Masaža može samo da vam pomogne ili da vam ne pomogne. U većini slučajeva, iako je loše odrađena, ne može ništa loše da se desi, ali ako vas samo masiraju. Ako terapeut radi manipulaciju, onda tu može biti svačega – objašnjava dr Jovanović.
PROVERENO MESTO
Naša sagovornica ističe da pre bilo kakve intervencije koja se radi van bolničkih uslova, pa čak i ako je u pitanju obična masaža, treba otići na pregled kod ortopeda.
– Ako postoji neki diskus, on može da uleti u kičmeni kanal i da napravi veći problem nego što je postojao. Zato bi bilo dobro da se prvo otkrije o kakvom problemu se radi, a potom da se pristupi njegovom rešavanju. Svaki čovek mora da bude obazriv kod izbora masaže. Terapeuti koriste jake i čvrste pritiske rukom kako bi razbili napetost duboko u mišićima i konektivnom tkivu, a to ponekad može biti i bolno, a taj bol je najčešća posledica masaže.
RELAKS MASAŽA NAJBEZBEDNIJA
Postoji različite vrste masaže, a dr Jovanović uverava da je najbezbednija relaks masaža.
– Postoje razne masaže, kao što su relaks antistres švedska masaža, lomi lomi havajska, terapeutska, kraljevska, carska, orijentalna, ali najbezbednija je sigurno relaks masaža. To je masaža koja radi na opuštanju muskulature tela uz kičmu. Ona je uvek blagotvorna i ne može napraviti nikakav problem. Ukoliko se ne uradi kako treba, neće pomoći u saniranju onog zbog čega ste otišli na masažu i to je to.
KAD TREBA IZBEGAVATI MASAŽU
U određenim situacijama treba izbegavati odlazak na masažu. Recimo, svaki put kada imate groznicu ili ste prehlađeni, ne bi trebalo da idete na masažu jer ona utiče na cirkulaciju, koja može da pogorša infekciju u samom organizmu. Takođe, masaža može biti opasna u slučaju da imate trombove ili ugruške, jer se tokom masaže krvni sudovi opuštaju, pa ugrušak može da se otpusti i ode na mozak, pluća ili srce.
Masaža može da našteti bubrezima i jetri ukoliko ne funkcionišu kako treba. Ovo se dešava jer se njome povećava protok krvi, a samim tim se povećava i proces izbacivanja štetnih materija iz organizma.
Masaža povećava protok krvi kroz telo, pa ukoliko imate povišen krvni pritisak, mogla bi da pogorša vaše stanje. Glavobolje nisu toliko neuobičajene nakon masaže, posebno ako terapeut pažnju posveti ramenima i vratu, a mučnina se javlja puno ređe i ponekad može biti posledica dehidracije.
Piše: SANJA RADOVANOVIĆ
OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 1. JUN

BONUS VIDEO:
Komentari (0)