Pritisci iz Evrope na Srbiju i predsednika Aleksandra Vučića da uvede sankcije Rusiji – ne prestaju. Nakon portparola EU Petera Stana, koji je zatražio restriktivnije mere, te poruke Evropskog parlamenta u kojoj se vlast u Srbiji poziva da iskaže posvećenost vrednostima EU i usaglasi se s njenom politikom, uključujući i sankcije Rusiji, sličnu izjavu dala je i portparolka EU Ana Pisonero.
Kako navodi, evropska zajednica očekuje od Srbije da se postepeno uskladi sa njihovom spoljnom politikom, što podrazumeva i uvođenje restriktivnih mera, odnosno uvođenje sankcija Rusiji.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Očekujemo da Srbija postepeno usklađuje svoju politiku prema trećim zemljama sa politikama i stavovima koje je usvojila EU, uključujući i restriktivne mere. Odluke o narednim koracima u vezi sa proširenjem su u rukama država članica – poručuje Pisonero.
NIJE DOVOLjNO
Portparolka EU naglašava da se Srbija usaglasila sa deklaracijom visokog predstavnika EU kojom se oštro osuđuje odluka Vladimira Putina da prizna Donjeck i Lugansk kao nezavisne entitete, kao i odluka o slanju ruskih trupa u te oblasti.
– Srbija je takođe podržala rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o agresiji na Ukrajinu, najoštrije osuđujući agresiju Ruske Federacije na Ukrajinu. Međutim, Srbija se nije uskladila sa restriktivnim merama EU koje proizilaze iz vojne agresije Rusije na Ukrajinu – napominje Pisonero.
PRETNjE OD VIOLE
Takođe, i izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo Viola fon Kramon poručuje – ako Srbija želi da postane deo Evropske unije, mora da uvede sankcije Rusiji. Međutim, Fon Kramonova dodaje da to Srbiji ipak neće ubrzati i olakšati put ka EU.
– Usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU jeste neophodno za dalju integraciju u EU, jer neće biti podrške otvaranju novih klastera ili poglavlja ako se to ne učini. A sankcije ruskim subjektima i političarima su upravo to – principi i vrednosti u praksi. Srbija može da računa na pomoć EU ukoliko se odluči da uvede sankcije Rusiji, ali to ne znači automatski lakši put Srbije ka evropskoj zajednici – rekla je Fon Kramonova.
NIŠTA NOVO
Karijerni diplomata Zoran Milivojević u izjavi za Objektiv ocenjuje da izjava portparolke EU Ane Pisonero „nije ništa novo” kada je reč o pritiscima Zapada.

– Ništa novo, njena izjava je potvrda da je ovo pitanje prioritetno na Zapadu kada je reč o Srbiji i iznosi se kao kriterijum za učlanjenje u EU. Srbija je iznela principijelan stav, dva puta je glasala protiv agresije Rusije u Ujedinjenim nacijama, i iznela principijelan stav da se zalaže za poštovanje međunarodnog prava i poštuje teritorijalni integritet Ukrajine. Principijelna pozicija Srbije je da ne učestvuje u sukobu dve strane sa kojima ima prijateljske odnose i ne vidim zašto bi tu poziciju menjala – smatra Milivojević.
AGRESIJA TRAJE PREDUGO
Analitičar Nebojša Krstić navodi da zahtev za usaglašavanjem naše politike sa EU nije od juče i da Srbija to treba da radi u skladu sa svojim interesima.

– Agresija na Ukrajinu traje predugo i Rusija ne može da očekuje da Srbija, ni kriva ni dužna, život i standard svojih građana žrtvuje zbog njihovih ratnih aktivnosti. Kada je Rusiji to odgovaralo, 1992, uvela je sankcije Srbiji i mi se zbog toga nismo ljutili. Zato očekujem i od ruskih prijatelja da razumeju položaj u kojem smo – ističe Krstić.
Prema rečima spoljnopolitičkog analitičara Jakše Šćekića, razumno je očekivati da Srbija uvede sankcije Rusiji.

– Ako hoćete da budete član kluba, morate da poštujete pravila učlanjenja, tako je i za EU. Ako Srbija neće da usaglašava svoju spoljnu politiku, neće biti članica. Znate da u EU Srbija ne može da uđe po srpskim željama i pravilima, EU će ovo još kratko tolerisati, i ako nema usaglašavanja, zamrznuće proces pridruživanja, a Srbija neka izračuna šta joj se više isplati, EU ili Rusija – zaključuje on.
Piše: Marija R. Ilić
OVU I OSTALE AKTUELNE PRIČE PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 27. APRIL

BONUS VIDEO
Nadam se da Srbija nece pokleknuti. Sada su drugačije okolnosti. Ne može se porediti Rusija 1999 i danas. A EU i SAD isto razmišlja danas kao i u vrijeme bombardovanja Srbije, sralno nas ucjenjuju, bombama ili diplomatijom. Dosta su nam Zla nanijeli, danas nam djeca obolijevaju zbog njihovog bombardovanja. Zar to nije dovoljno srpskim poltičarima i narodu, da nikada ne vjerujemo takvim zločincima. Dovoljno je preslušati izjave zvaničnika i medija iz tog perioda. Sramota je s njima tražiti bilo kakve kompromise. Zar nam je stvarno svejedno što nam se pune onkološke bolnice, a znamo ko je krivac i još nije zbog toga odgovarao pred tzv medjunaronim sudovima. Čudan smo mi narod ako zaboravimo ko nam je vjekovima nanosio samo zlo i nepravdu.
Najmanje pet planica ne sprovode sankcije i normalno nastavljaju trgovinu sa Rusijom. Nećemo zaboraviti fer cenu za gas i naftu, licencu za proizvodnju vakcina. Ne moramo nacistima širom EU da se pravdamo.
Da,ali svima promiče jednostavna činjenica da "država kandidat"(ili članica,svejedno) mora da donosi odluke u skladu sa " zajedničkom odlukom" nametnuom odozdo(A,to je u suštini "volja" Vašingtona,koji je u potpunosti "vanevropski" igrač,i koji ne odgovora nikome i ni zašta u EU,a jeste suštinski vladar EU ), dok se narod i volja naroda "države kandidata" (ili članice) uopšte ne uzima u obzir.Kakve to veze ima sa demokratijom ili ljudskim pravima!?Ko može da se oseti zaista čovakom,kada se njegovom zemljom upravlja spolja kao kolonijom!? Odgvor je:"Evo bacićemo vam malo parica,i možete bez viza da putujete po svim provincijama Carstva,a vi ima da slušate šta god vam naredimo mi!" Pa znate,našim precima je Austro Ugarska nudila isto takav dil,a oni izginuše za slobodu!Šta li im je samo bilo tada!?Pa zar nisu videli svoju "Evropsku budućnost"!?