Ključ sreće nije u traganju za nečim većim, već u razvijanju mogućnosti za uživanje u malim stvarima, rekao je davno Sokrat.
Ponekad je dovoljno videti pticu u letu, sarenog leptira, svoju omiljenu fotelju… pa da se u nama razvije pravi osećaj sreće. Nasuprot tome, postoje momenti kada nam se čini da nas nista ne moze usrećiti. U takvim “minus fazama” mnoge osobe traže, pa čak i uspevaju da nađu utehu u hrani.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
To je zapravo veoma dobra ideja, pod uslovom da je hrana pažljivo i pametno birana.
Hormon sreće
Istina je da zaista postoji “hrana za sreću”, a to je u stvari priča o serotoninu. Serotonin je hormon koji se nalazi u ljudskom mozgu, digestivnom traktu i trombocitima ljudi i životinja. On ima izuzetno značajan uticaj na subjektivni osećaj sreće i blagostanja, može nas osloboditi privremene teskobe i depresije, jer služi kao sredstvo za regulaciju raspoloženja.

Osim toga, serotonin utiče na bolji san, reguliše apetit, intimni život, osećaj bola, pa čak i pomaže u regulaciji metabolizma i telesne temperature.
Serotonin se proizvodi u mozgu biohemijskom reakcijom iz triptofana. Nakon toga, ima funkciju neurotransmitera (prenosi nervne impulse). Nizak nivo serotonina manifestuje se kroz opšte lošije raspoloženje.
Dakle, ako želimo da se osećamo srećno u svakodnevnim situacijama i uživamo u malim stvarima koje život znače, potrebno je da imamo dovoljno serotonina.
Divno je što možemo prirodnim putem povećati nivo serotonina u organizmu i uneti više radosti u naš život. To postižemo uz pomoć namirnica koje povećavaju proizvodnju serotonina u mozgu.

Neophodno je samo znati koja je to hrana, kako ne bismo u depresivnim trenucima nekontrolisano jeli sve pred sobom, bez pozitivnih rezultata:
– Crna čokolada
– Banane
– Višnje
– Proteini iz surutke
– Jaja
– Heljda
– Celer
– Bundeva
– Semenke suncokreta
– Laneno ulje
– Morski plodovi
– Govedina
– Ćuretina
Osim navedenih namirnica korisne su i sve druge bogate vitaminom B, jer ovaj nutrijent ima važnu ulogu kada je u pitanju zdravlje mozga i proizvodnja svih neurotransmitera, uključujući i serotonin.
Ugljeni hidrati iz skroba i šećera takođe podižu nivo serotonina, ali sa njima treba biti oprezan jer u velikim količinama vode ka gojaznosti, a gojaznost nije nešto što nam narušava samo lep izgled, već i zdravlje.
Zato nikada ne treba da zaboravimo da je zdravlje najveći preduslov za sreću.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)