Srbija je kroz celu svoju istoriju pokušavala da gaji dobre odnose sa svojim susedima, međutim mnogi su iskoristili naše dobročinstvo i “zabili nam nož u leđa”. Ipak, podaci o odnosima sa Rumunijom za sve Srbe predstavljaju “nesuđene bratske odnose” i zaista kada se pogledaju svi argumenti i odnosi dve države kroz istoriju, može se naći opravdanja za tezu “bratski narodi”:
Rumunija je zemlja sa kojom Srbija, u odnosu na sve ostale susede, ima najstarije uspostavljene diplomatske odnose. Odnosi su uspostavljeni 19. aprila 1841. Srbija ima ambasadu u Bukureštu i konzulat u Temišvaru, a Rumunija ima ambasadu u Beogradu i konzulat u Vršcu. Dele zajedničku državnu granicu u dužini od 476km.
Pratite nas i putem iOS i android aplikacije – Objektiv.rs
Rumunija je zemlja sa kojom Srbija ima tradicionalno dobre odnose. Dve srpske kraljice su bile rumunskog porekla, kraljica Natalija i kraljica Marija. Srbija i Rumunija su bile saveznice u Drugom balkanskom ratu i Prvom svetskom ratu. Podatak koji će zadiviti mnoge Srbe da danas kažu “hvala” Rumunima je taj da za vreme Drugog svetskog rata, kada je Rumunija bila članica Sile osovina ona nije to iskoristila za teritorijalno proširenje na uštrb Srbije i uporno je odbijala ponude Nemaca da nam zauzme teritorije.
Jedini period zaoštrenih odnosa predstavlja kriza Informbiroa 1948. Ali kasnije, odnosi su se normalizovali i počelo se sa sprovođenjem nekih od zajedničkih kapitalnih projekata.
Za vreme raspada Jugoslavije, Rumunija je bila suzdržana i ni na koji način nije otežavala krizu u regionu. Nakon 2000., odnosi postaju intenzivniji i raznovrsniji.
Takođe, ono što cene svi Srbi je to i da Rumunija ne priznaje nezavisnost tzv. Kosova.
U Srbiji živi oko 75.000 Rumuna, a u Rumuniji oko 25.000 Srba.
Otvorena pitanja:
Pitanje statusa i nacionalne pripadnosti Vlaha u istočnoj Srbiji
Pitanje priznavanja Rumunske pravoslavne crkve u Srbiji, s obzirom da Rumunija već priznaje delovanje Srpske pravoslave crkve na svojoj teritoriji.
Obe zemlje su članice:
Pakta saradnje jugoistočne Evrope
Pakta stabilnosti jugoistočne Evrope
Srednjoevropske inicijative
Inicijative za saradnju u jugoistočnoj Evropi
Crnomorske ekonomske saradnje.
@ "Dacko" - Толико "моћни" да су из те "моћне" СФРЈ милиони људи главом без обзира побегли на "привремени" рад у иностранство (одакле се наравно никада нису вратили). До те мере "моћни" да Србија и данас још увек враћа спољне дугове те "моћне" СФРЈ. Толико "моћни" да је "моћна" СФРЈ деценијама примала светску помоћ у храни од стране УН. Толико "моћни" да смо вечито имали којекакве рестрикције струје, редове и бонове за бензин, нафту, детерџент, зејтин и ко зна шта све још... Толико "моћни" да деценијама нико никада није успео да обузда хроничну инфлацију, а та "моћна" држава је у једном моменту чак била приморана да прогласи и сопствени банкрот. Толико о томе!
To je bila tada Jugoslavija.... Citirajte da je to rekao Tito, tada smo bili moćni a danas kap vode u moru.