Fizijatar i predavač sa Jejla, Džejms Hamblin, otkrio je da godinama uopšte nije koristio sapun i dezodorans, ali i kako je to uticalo na njegovo telo.
On je sproveo čudan higijenski eksperiment o kojem je pisao u svojoj knjizi Čistoća: Nova nauka o koži, piše Informer.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Prvenstveno je bio zainteresovan za nauku o mikrobiomima, zbog čega je i započeo ovo istraživanje nakon što se preselio iz Kalifornije u Bruklin.
– Odlučio sam da učim o mikrobiomima i da uložim svoj maksimum – kaže on.
Nacionalna institucija za istraživanje ljudskog genoma definiše mikrobiom kao kolektivni genom mikroba (sastavljen od bakterija, bakteriofaga, gljivica, protozoa i virusa) koji žive unutar i na ljudskom telu.
– Oni nisu samo bezazleni, već imaju i važnu funkciju za našu kožu. Oni pomažu našem imunom sistemu da uče kako da reaguju (ili ne reaguju) na eksterne okidače – kaže Džejms.

Hamblin je objasnio šta mu se dogodilo kada je prestao da koristi sapun – njegova koža je “postala manje masna”.
– Kako sam postepeno koristio sve manje i manje, bilo mi je i potrebno sve manje i manje proizvoda. Moja koža je polako postala manje masna i imao sam manje ekcema.
A tek miris je ono što je mnoge, pa i njega samog posebno iznenadilo:
– Nisam mirisao na bor ili lavandu, ali isto tako nisam imao miris luka, koji mi se ranije javljao pod pazuhom, a koji sam zamaskirao dezodoransom. Odjednom mi je prošao dan i bez dezodoransa – dodaje Džejms i kaže kako je njegova devojka rekla da jednostavno “miriše kao osoba”.
Fizijatar veruje da su naši prirodni mirisi dosta blaži nego što mislimo.
– Znamo iz istorijskih zapisa da su ljudi definitivno mirisali loše. Jednostavno nismo još prihvatili sve mirise – zaključuje Džejms.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)