Zbog nepravilnog, višečasovnog sedenja ili napornih fizičkih treninga, mladi danas sve češće oboljevaju od diskopatije.
U pitanju je degenerativno oboljenje diskova između pršljenova, koje može da se razvije u bilo kom delu kičme, ali se najčešće javlja u lumbalnom ili vratnom delu.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Mogući uzroci:
Pomenuti diskovi su zapravo neka vrsta prirodnih “jastučića” koji se nalaze između pršljenova. Oni ublažavaju stres i pritisak na kičmene pršljenove i čine celu kičmu fleksibilnom.
Previše aktivnosti, dugo i nepravilno sedenje ili stajanje u mestu, izazivaju postepeno trošenje ovih diskova.
Simptomi diskopatije, najčešće su vrtoglavica, ukočenost i bol u vratu ili krstima. Pored toga, javljaju se i ograničena pokretljivost, ukočenost mišića, skolioza, smanjena osetljivost kože u bolesnom području, atrofija i slabljenje mišića i bol pri pokretu.
Što se tiče lečenja, najbolje rešenje za diskopatiju je fizikalna terapija, koja je delotvorna kada se radi o uklanjanju simptoma bolesti. Međutim, fizikalna terapija deluje samo ako je svaki od navedenih simptioma izazvan samom diskopatijom, a diskopatija pritom nije rezultat nekog drugog oboljenja.

U najvećem broju slučajeva, diskopatija i jeste bolest za sebe, pa je fizikalna terapija dovoljna. Što se tiče dodataka ishrani, za ublažavanje i kontrolu bolova korisno je pojačati unos vitamin B6, koji doprinosi obnavljanju hrskavice.
Fizikalna terapija:
Fizikalna terapija koja se primenjuje za lečenje ovog oboljenja, najčešće podrazumeva ručnu masažu, magnetoterapiju, termoterapiju, elektroterapiju, terapeutski laser, terapeutski ultrazvuk i tekar terapiju.
Kada se završi faza uklanjanja bola, sledi kineziterapija, koja je ujdeno i najvažniji deo oporavka.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)