Vikanje nije rešenje: Kada dete ima napad BESA i HISTERIJE, stručnjak savetuje da uradite OVO

Dete ne zna da ispolji emocije na drugi način

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Prema američkoj Nacionalnoj asocijaciji školskih psihologa, napadi besa mogu kod mlađe dece da se jave i po nekoliko puta nedeljno.

Prema njihovim rečima, ova pojava, iako stresna i uznemirujuća, zapravo je sasvim normalna i česta.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Napad besa izgleda tako što se dete “baca” na pod, počinje da vrišti i plače. Roditelji često ne znaju kako da reaguju u ovakvim situacijama, pa bi najradije u svojoj bespomoćnosti uradili isto što i dete.

Napadi besa, ili tantrumi, obično su izazvani glađu, umorom, nelagodnošću i frustracijom. Ove pojave izazivaju negativne emocije koje mlađa deca ne umeju da ispolje na adekvatan način.

Najčešće se javljaju već u drugoj godini života, kada su komunikacione veštine deteta tek u početnoj fazi razvoja.

– Maloj deci nedostaju fizičke, motoričke i jezičke veštine da bi dobile ono što žele, što može da dovede do frustracije. Kako biste se osećali da, na primer, vi želite kašiku, ali ne možete da dođete do fioke sa srebrnim priborom, a niko vam ne pruža tu kašiku, jer svi misle da vi govorite “stolica“? – napisao je novinar Pol L. Andervud za The New York Times, kako bi objasnio koji je izvor ovih frustracija.

Foto: Shutterstock

Do napada besa može da dovede i želja deteta da se izbori za svoju samostalnost i nezavisnost od roditeljskog uticaja. Ova želja može da dovede do borbe za moć sa roditeljima, a najčešće su u pitanju sukobi oko odeće, hrane, igračaka, vremena za spavanje i drugih stvari koje u ranom periodu pretežno određuje roditelj za dete.

Kesidi Freitas, porodični terapeut iz San Dijega i voditeljka podkasta “Holding Space”, savetuje roditelje da se svojski potrude da ostanu mirni i pribrani kada dođe do napada besa. Mnogi roditelji imaju naviku da povise ton ili ukore svoje dete zbog takvog ponašanja, ali to samo može da pogorša stvar.

Ona savetuje roditelje da primene mnogo pasivniju metodu – da detetu otpevaju neku pesmu.

Foto: Shutterstock

– Pevanje ima regulacioni efekat na mozak i telo i za pevača i za slušaoca. Pevanje može da vam pomogne da se umirite tokom ovih teških roditeljskih trenutaka, a omogućava vam i da na neki način pokažete svom detetu i kako da se samo umiri u teškom trenutku – rekla je Kesidi.

Ona kaže da niej važno koja pesma je u pitanju niti da li imate lep glas. Preporuka je da pesma bude u laganijem, umirujućem ritmu.

Jedno istraživanje se bavilo uticajem pevanja uspavanki na mozak beba. Istraživači su došli do još nekih zaključka da uspavanke smanjuju nivo stresa i usporavaju rad srca deteta, što decu smiruje.

Na isti način deluju i umirujuće pesme. Imajte u vidu da, kada je u pitanju napad besa, dete nije bezobrazno već nezadovoljno i isfrustrirano.

Freitas savetuje da manju decu zagrlite prilikom ovog postupka umirivanja, dok sa nešto starijom decom, ipak preporučuje da ostanete an distanci, ukoliko ona ne pokažu suprotnu želju.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, huffingtonpost

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar