Svrab stopala može da bude izuzetno neprijatan, a ono što treba da znate, jeste da je to često simptom ozbiljnijih bolesti.
U određenim slučajevima, kada je svrab konstantan i nikako ne prolazi, trebalo bi da potražite mišljenje i savet lekara.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Iako se povremeni svrab stopala javlja praktično kod svih i nije razlog za zabrinutost, neobično jak ili uporan svrab može biti znak zdravstvenih problema i zahteva lečenje. Svrab stopala može imati mnogo uzroka, uključujući: sistemska medicinska stanja, dermatološke probleme ili izloženost iritantima kože.
Bolesti koje izazivaju svrab stopala
Za razliku od izgleda, svrb stopala ne mora biti uzrokovan nedostatkom higijene ili dermatološkim problemima. Postoje mnoge unutrašnje bolesti koje se mogu manifestovati na ovaj način. Najčešći uzroci svraba stopala uključuju:
1. Oboljenje jetre
2. Periferna neuropatija, stanje uobičajeno kod dijabetes melitusa
3. Policitemija (rubra vera), bolest u krvnom sistemu
4. Oboljenje bubrega
5. Bolesti štitne žlezde

Svrab stopala i kožne bolesti
Najočigledniji uzroci svraba stopala su dermatološke bolesti, alergije i kožne bolesti. Najčešći uzroci uključuju:
1. Alergijski kontaktni dermatitis, kao što je uzrokovan kozmetičkim proizvodima ili deterdžentima za pranje
2. Atletsko stopalo (gljivična infekcija)
3. Atopijski dermatitis
4. Juvenilna plantarna dermatoza
5. Psorijaza
6. Ožiljci
7. Suva koža
Atletsko stopalo
Atletsko stopalo je gljivična infekcija kože koja se obično razvija između prstiju, iako može zahvatiti i druge delove stopala. Bolest može izazvati peckanje i svrab u zaraženom području.
Najčešće se razvija na toplim i vlažnim mestima, što znači da okruženje sportske obuće stvara idealne uslove za rast ovih organizama. Prekomerni rast gljivica može izazvati mikozu kože. Na sreću, antifungalni agensi i lekovi omogućavaju veoma efikasnu terapiju.

Lečenje svraba stopala
Potražite medicinsku pomoć ako svrab stopala potraje uprkos osnovnim tretmanima za negu kože, ako se simptomi pogoršaju ili su praćeni drugim uznemirujućim promenama na koži. Uvek prijavite svrab stopala i kože svom ginekologu ako ste trudni. Nakon detaljnog pregleda i dijagnoze, lekar će pripremiti odgovarajući plan lečenja ili će vas uputiti kod specijaliste.
Lečenje svraba stopala zavisi od njegovog uzroka. U slučaju dermatološkog razloga biće sprovedena odgovarajuća terapija. Takođe je moguće primeniti hitne mere za ublažavanje neprijatnih tegoba, odnosno lokalne antipruritske lekove (steroidne kreme i masti, emolijensi ili vazelin).
Svrab stopala zbog zdravstvenog stanja može biti povezan sa povećanjem proizvodnje neurotransmitera serotonina. Iz tog razloga, vaš lekar može da prepiše selektivni inhibitor ponovnog preuzimanja serotonina, antidepresiv, za lečenje svraba.
Kako da sprečite svrab stopala?
Dobre navike nege stopala mogu pomoći u smanjenju svraba i prevenciji određenih bolesti, kao što je gljivična infekcija. Ne zaboravite da nosite suvu obuću, izbegavajte hodanje bosi na javnim mestima (na primer, bazen ili teretana) i vodite računa o pravilnoj higijeni.

1. Ne nosite cipele i čarape dok vam se stopala potpuno ne osuše nakon kupanja.
2. Redovno perite stopala blagim sapunom, obraćajući posebnu pažnju na područja između prstiju.
3. Održavajte kožu na nogama vlažnom. Redovno koristite kremu za stopala.
4. Nosite pamučne ili vunene čarape. Izbegavajte veštačke tkanine zbog kojih se vaša stopala preterano znoje.
5. Nosite cipele koje su dobro provetrene kako vam se noge ne bi znojele.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)