Iran proteruje Amerikance iz regiona? SAD planiraju izmeštanje baza van dometa raketa i dronova

Vašington planira reorganizaciju svojih vojnih objekata u regionu, uključujući izmene u rasporedu baza u Bahreinu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen X/Pistach27

Sjedinjene Američke Države razmatraju premeštanje dela svojih vojnih baza dalje od Irana, objavio je danas The Wall Street Journal, pozivajući se na neimenovane izvore.

Prema navodima lista, Vašington planira reorganizaciju svojih vojnih objekata u regionu, uključujući izmene u rasporedu baza u Bahreinu, smanjenje vojnog prisustva u Kuvajtu i Saudijskoj Arabiji, kao i premeštanje pojedinih baza ili njihovih funkcija zapadnije, van dometa iranskih raketa i bespilotnih letelica.

Kako se navodi, cilj je i šire raspoređivanje američkih vojnih snaga širom regiona radi smanjenja ranjivosti.

Među mogućim lokacijama za razmeštanje pojedinih kapaciteta razmatra se i Izrael. Tokom nedavnog rata u toj zemlji bilo je raspoređeno više desetina američkih aviona, uključujući borbene letelice i avione-cisterne za dopunu gorivom u vazduhu.

Tvrdnje o šteti na američkim bazama

The Wall Street Journal navodi i da su američke vlasti umanjile razmere štete nastale u iranskim napadima na njihove vojne baze na Bliskom istoku.

Prema pisanju lista, Pomorska baza za logističku podršku u Bahreinu više puta je bila meta napada, pri čemu su ozbiljno oštećeni komandni centar, najmanje desetak drugih objekata, kao i dva terminala satelitskih komunikacija.

Istovremeno, navodi se da u tim napadima nije bilo poginulih među američkim vojnicima, jer je prioritet bio zaštita ljudstva, dok oštećenja nisu značajnije uticala na izvođenje vojnih operacija.

List dodaje da je pogođeno najmanje 20 američkih objekata širom regiona, uključujući vojne i diplomatske objekte.

Prema istim izvorima, deo oštećene infrastrukture možda neće biti obnovljen, već će pojedini komandni i komunikacioni centri biti premešteni u podzemne objekte.

Centralna komanda Oružanih snaga SAD saopštila je da je Iran ispalio više od 8.000 raketa i bespilotnih letelica na američke vojne ciljeve, ali da su samo dva pogotka dovela do pogibije američkih državljana.

BONUS VIDEO:

Izvor: Wall Street Journal

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar