Odlazak na aerodrom bi trebalo da bude rutinski i organizovan deo putovanja, ali u praksi se često pretvori u stres, žurbu i nepotrebno gubljenje vremena.
Razlog najčešće nisu velike komplikacije, već sitne greške koje putnici ponavljaju iznova i koje na kraju mogu da im zakomplikuju čitavo putovanje.
Stručnjaci i iskustva putnika pokazuju da se većina problema na aerodromu ne dešava slučajno, već kao posledica loše pripreme, nepažnje ili pogrešnih navika.

Dolazak u poslednjem trenutku – najveći uzrok stresa
Jedna od najčešćih grešaka je dolazak na aerodrom “na knap”, neposredno pre zatvaranja čekiranja ili pasoške kontrole.
Iako mnogi putnici računaju da će “stići za 10 minuta”, gužve na ulazu, čekiranje prtljaga i bezbednosne provere često traju duže nego što se očekuje. Kada se tome doda i moguća gužva na saobraćajnici ka aerodromu, stres postaje neizbežan.

Pogrešno pakovanje prtljaga i nepoznavanje pravila
Još jedna česta greška je nepoznavanje pravila o ručnom i predatom prtljagu.
Tečnosti u većim pakovanjima, zabranjeni predmeti ili pretežak kofer mogu da dovedu do dodatnih provera, otvaranja torbi, pa čak i bacanja stvari. Sve to usporava prolazak kroz kontrolu i stvara nepotreban pritisak.
Putnici često zaborave i da svaka avio-kompanija ima svoja pravila, pa ono što je dozvoljeno kod jednih, kod drugih može da bude problem.

Nepažnja na tranzit i oznake na aerodromu
Na velikim aerodromima jedan od čestih problema nastaje kada putnici ne prate oznake i uputstva za tranzitne zone i gejtove.
Pogrešan izlaz, vraćanje unazad, ili gubljenje na terminalu može da dovede do kašnjenja, pa čak i propuštanja leta. Upravo zato se naglašava da je važno odmah po dolasku proveriti broj gejta i pratiti smernice, jer se oni često menjaju.

Neproveravanje dokumentacije pre putovanja
Jedna od ozbiljnijih grešaka je i neproveravanje pasoša, viza i drugih dokumenata pre dolaska na aerodrom.
I najmanja nepravilnost može da znači dodatne provere ili zabranu ukrcavanja, što u poslednjem trenutku stvara situaciju koju je teško rešiti. Zato se savetuje da se dokumenta provere unapred, a ne tek na šalteru za čekiranje.

Loša organizacija vremena na aerodromu
Mnogi putnici ne računaju da se na aerodromu često čeka i to ne samo na jedan korak.
Od čekiranja, preko bezbednosne kontrole, pa do pasoške kontrole i dolaska do gejta, svaki segment može da potraje. Kada se tome doda i eventualno čekanje u redovima, lako dolazi do kašnjenja i panike.







Komentari (0)