Šta će biti sa popisom stanovništva u Crnoj Gori? Crnogorska opozicija preti da će ga bojkotovati

Opozicija je i na protestima protiv popisa zahtevala da uz popisivače ide i član opozicione partije, ali Monstat je odgovorio da tom zahtevu neće biti udovoljeno, jer ni 2011. godine to nije bilo moguće

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Podgorica
Foto: Wikipedia

Odlukom Vlade Crne Gore da se popis stanovništva u ovoj državi odloži za 30. novembar propao je pokušaj bojkota opozicionih partija predvođen Demokratskom partijom socijalista (DPS) i Socijaldemokrata.

Novoizabrani crnogorski premijer je obavestio javnost:

„Vlada Crne Gore donela je odluku o odlaganju popisa za 30. novembar i u tom periodu biće ispravljeni svi nedostaci koji budu uočeni. Krenuće dodavanje opozicionih članova u popisne komisije. Razgovarao sam sa predstavnicima dela opozicionih parlamentarnih stranaka: Demokratske partije socijalista, Socijaldemokrata i Bošnjačke stranke, ali i sa nacionalnim većima manje brojnih naroda”, saopštio je premijer Milojko Spajić, piše Politika.

Naveo je da odlaganje „ne iziskuje nikakve dodatne troškove i to neće predstavljati nikakav problem za finansije naše države”, kao i da će „predsednici opština uz saglasnost Monstata moći da dodaju dodatne članove popisnih komisija”.

„Dva su nedostatka koja se najviše potenciraju. Jedan je nedostatak softvera, kojim bi uz broj popisnice kao i uz dva broja, lične karte i matičnog broja, svako mogao da proveri šta je uneseno za svakog pojedinačno, pa popisivači ne bi mogli da zloupotrebe svoju funkciju. On će početi da se radi vrlo brzo, i drugo dodavanje opozicionih članova u popisne komisije” kazao je Spajić.

Dodao je da je uveren da će predsednici opština, uz saglasnost Monstata, moći da dodaju članove popisnih komisija.

„To je brzi mehanizam gde bi u svim opštinama omogućili opoziciji da ima predstavnike u popisnim komisijama. To je jedna od ideja. Ne moram se zadržavati samo na toj ideji”, rekao je premijer.

Ocenio je da je do manjka popisivača došlo zato što su „mnoge partije obeshrabrivale popisivače, čak ih pozivale da se ne prijavljuju”.

Nova vladajuća većina nema ništa protiv da opozicija delegira svoje predstavnike u popisne komisije, što je bila i najveća zamerka DPS-a. Istina, iz Monstata kao i iz partija parlamentarne većine pozivali su sve političke subjekte na dogovor i učešće u pripremi popisa, ali su se samo odazvale pojedine NVO i političke partije. Niko iz opozicije nije se odazvao tom pozivu.

Vršilac dužnosti predsednika DPS-a Danijel Živković popisne komisije „markirao je” kao ključan segment u kojem opozicioni predstavnici treba da imaju svoje kandidate.

„Zahtev DPS-a je jasan. Ne tražimo ništa više nego 2011. godine. Znamo kako su skrojene popisne komisije i znamo šta je krajnji cilj”, izjavio je u nekoliko navrata Živković.

Opozicija je i na protestima protiv popisa zahtevala da uz popisivače ide i član opozicione partije, ali Monstat je odgovorio da tom zahtevu neće biti udovoljeno, jer ni 2011. godine to nije bilo moguće. DPS je ispostavila 17 preduslova koje je, smatraju, neophodno ispuniti kako rezultati popisa, koji predstavljaju najvažniji statistički presek jedne države, ne bi bili predmet osporavanja ni u domaćim ni u međunarodnim krugovima.

Za razliku od 2011. godine, kako je Monstat saopštio, ovoga puta će biti u funkciji i softver na osnovu kojeg će svaki pojedinac, unošenjem matičnog broja i broja popisnog listića, imati uvid u podatke koje je dao. Protivnici popisa navode i da u pojedinim opštinama nema dovoljno popisivača, na šta je Monstat odgovorio: „U slučaju da se sa postojećim brojem popisivača ne može završiti popis, i nakon produženog oglasa, razmotriće se angažovanje popisivača iz drugih opština ili produženje perioda terenskog rada u takvim opštinama.”

Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) saopštila je da je Uprava za statistiku (Monstat) dužna da u „službenoj dužnosti preduzme sve neophodne mere administrativne, logističko-tehničke i organizacione prirode, kao i sveukupne mere zaštite ličnih podataka od nezakonitog pristupa, otkrivanja ili zloupotrebe”.

„Zaštita ličnih podataka građana, kao osnovno ljudsko pravo, mora biti obezbeđena tokom sprovođenja popisa stanovništva, domaćinstava i stanova, u skladu sa međunarodnim standardima i domaćim zakonodavstvom”, poručili su iz agencije. Popisivači, instruktori, državni instruktori, kontrolori i druge osobe koje vrše poslove u vezi sa popisom moraju, shodno zakonu, čuvati kao službenu tajnu sve podatke prikupljene od popisanih lica, koje se odnose na njihove lične, porodične i imovinske prilike.

Predsednik skupštine Andrija Mandić kazao je za naše novine da predstavnici opozicije nisu došli na sastanak sa njim i Spajićem kako bi razgovarali o izmenama i dopunama Zakona o popisu.

„Želimo da napravimo brzu promenu zakona gde bi se u zakon ubacio i softver. Razgovarao sam sa premijerom Spajićem, tražimo rešenja, prihvatamo sve dobre predloge i sugestije, a i mi smo zainteresovani da popis bude iskontrolisan”, tvrdi Mandić.

 

 

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar