S obzirom da su deca tek u procesu razvoja, veoma je važno da unose dovoljno vitamina i minerala u organizam.
Jedan od najvažnijih minerala upravo je gvožđe koji se prirodno nalazi u biljkama, životinjama i drugim živim bićima.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
On je glavna komponenta hemoglobina, koji se nalazi u ertitrocitima. Njegova uloga je da nosi kiseonik od pluća ka ostatku tela.
Kod osoba koje imaju manjak gvožđa u organizmu dolazi do anemije, stanja u kojem osoba konstnantno oseća umor i malaksalost, kao i druge zdravstvene probleme povezane sa tim stanjem.
Kada telo nema dovoljno gvožđa, ono ne može da stvara hemogobin, a samim tim i eritrocite (crvene krvne zrnce), što znači da ni organi neće dobiti dovoljnu količinu kiseonika.
Stoga u ishranu treba da uvrstite što više namirnica na dnevnom nivou koje sadrže gvožđe.
Koliko gvožđa je potrebno deci?
1. Deca koja se doje dobijaju od majke dovoljno gvožđa. Posle 4 – 6 meseci potrebno je uvoditi čvrstu hranu koja u sebi sadrži gvožđe, jer dojenje više nije dovoljno.
2. Bebe od 7 do 12 godina treba da unesu 11 mg gvožđa dnevno.

3. Deca od 1 do 3 godine treba da unesu 7 mg dnevno. Deca od 4 do 8 godina treba da unose 10 mg, od 9 do 13 godina imaju potrebu za 8 mg dnevno.
4. Tinejdžeri dečaci trebalo bi da unesu 11 mg, a devojčice 15 mg. Tada dete naglo raste, a devojčice dobijaju i menstruaciju, zato je potrebno nadoknaditi količinu gvožđa.
Koje namirnice su bogate gvožđem?
Najbolji način za obezbeđivanje dovoljne količine gvožđa kod dece je putem ishrane. Namirnice bogate gvožđem su sledeće:
– Goverdina, ćuretina, morska hrana, morski plodovi
– Tofu sir
– Pasulj, grašak
– Zeleno lisnato povrće
BONUS VIDEO:
Komentari (0)