Plata 2.000 evra, a 40 odsto radi na CRNO: Evo s čim se SUOČAVAJU radnici na gradilištima u Srbiji (FOTO)

Dobri građevinski radnici su traženi

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Cela Srbija je pretvorena u veliko gradilište, a investitori vode bitku za majstore, kojih je sve manje. Na birou nema nijednog zidara, keramičara… Svi su uposleni ili kod nas ili u Evropi. Naše gazde ih dobro plaćaju, ali ih mnogi ne prijavljuju i ne plaćaju poreze i doprinose.

ZVANIČNO RADI 120.000 GRAĐEVINACA

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u aprilu je u Srbiji bilo zaposleno 120.000 radnika u građevinarstvu, što je 5.000 građevinara više u odnosu na početak godine. S druge strane, zvaničnici kažu da širom zemlje imamo 80.000 gradilišta, što znači da na svakom radi jedan do dva radnika?! A, to je nemoguće.

– Simptomatično je to da veliki broj radnika radi „na divlje”, i to iz zemalja poput Turske, Pakistana, Indije, Albanije… Prema nekim procenama, u ovom trenutku imamo oko 12.000 stranaca koji rade na našim gradilištima, i to najviše u Beogradu i većim gradskim centrima, ali i na Kopaoniku, Zlatiboru, u ruralnim krajevima – kaže Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore.

Glavobolja za mnoge: U Srbiji se može ZARADITI VIŠE nego u inostranstvu, ali taj posao malo ko radi

Tome treba dodati naše majstore i pomoćne radnike koji takođe rade na crno, a njihov broj se, prema procenama, kreće i do 40.000. Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, u periodu od 1. januara do 11. avgusta ove godine, izdato je 2.712 radnih dozvola građevincima iz inostranstva.

Stranci rade na crno iz više razloga. Prvo, mi nemamo radnu snagu, oni su u prolazu, smešteni na nekoliko meseci, i kompanijama odgovaraju kao fizička radna snaga. Tim radnicima daju novac na ruke. Pritom se javljaju veliki preduzimači iz Indije i Pakistana koji bi da dođu i angažuju radnu snagu kod nas – objašnjava Rodić.

Foto: Objektiv.rs

Dobri građevinski radnici su traženi. Plate koje su u ponudi kreću se od 500, pa čak do 2.100 evra mesečno, uz obezbeđen smeštaj hranu i prevoz. Dnevnica se kreće od 40 do 80 evra.

NEMAČKA NIJE KAO NEKAD

– U Srbiji nikad nisam bio bez posla, ali nijedan gazda me nije prijavljivao, tako da, iako imam 46 godina, gotovo da nemam ni dana staža. Pre tri godine sam odlučio da odem u Nemačku kod jednog našeg čoveka na gradilište. Ni on me nije prijavio, a dnevnica mi je bila mnogo manja nego u Srbiji. Posle dva meseca sam se vratio. Opet radim na crno. To je sudbina nas građevinaca – kaže Bogdan N. iz Beograda.

Bez jednog zanimanja Beograđani ne mogu: Ovo su NAJTRAŽENIJI POSLOVI u Srbiji, plata i do 150.000 dinara

On ističe da je sve manje dobrih keramičara. Mladi neće da se školuju za ovaj zanat, koji je uvek bio na ceni, a posebno u poslednje tri godine.

– Koju god dnevnicu da tražim, ja ću je dobiti, jer gazda ne može da nađe vešte radnike. Radim od ujutru do uveče. Stranci nisu sposobni kao naši ljudi. Angažuju ih jer nemaju koga, ali mahom za fizičke poslove. Građevina je u velikom zamahu, ali nije uređen teren. Na koju penziju ja mogu da računam, pitam se – navodi Bogdan.

Piše: Slavica Moravčević

BONUS VIDEO: 

OVU I DRUGE ZANIMLJIVE PRIČE PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU ZA 13. AVGUST

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar