Nojšvajnštajn: Doživite bajku u zamku kao iz Diznijevih crtanih filmova

Sa visine od 92 metra, zamak gleda na malo jezero koje se tokom zime potpuno zamrzne stvarajući nestvarnu sliku kao iz snova

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto/Pixabay.com

Nojšvanštajn izgleda baš onako kako zamišljamo zamak iz bajke.

Smešten je visoko u Bavarskim Alpima i okružen najlepšom nemačkom prirodom.

Sa brda visine 92 m zamak gleda na malo jezero koje se tokom zime potpuno zamrzne stvarajući nestvarnu sliku kao iz snova.

To je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Nemačkoj koja je poslužila kao inspiracija za dvorce iz Diznijevih bajki, a nalazi se i na listi svetske baštine UNESCO-a. Svake godine ga poseti preko 1,3 miliona turista koji pokušavaju da kamerama uhvate njegovu najbolju stranu.

Foto/Pixabay.com

Istorija zamka

Izgrađen je u devetnaestom veku kao jedna od 3 kraljevske palate za Ludviga II Bavarskog nadaleko poznatog pod nadimkom “ludi kralj Ludvig“. Zamak je ime dobio po vitezu iz čuvene Vagnerove opere “Loengrin“.

Kralj Ludvig je lično odabrao lokaciju zamka. Kako je i sam kralj odrastao u ovim krajevima znao je za neverovatno priorodno okruženje ove lokacije i nju je odabrao za izgradnju svog dvorca iz bajke.

Foto/Pixabay.com

Ako vam se zamak čini jako poznatim to je zato što je njegova lepota toliko inspirisala Volta Diznija da je njega iskoristio kao model za Pepeljugin zamak, inače Diznijev logo.

Ludvig nije imao sreće da uživa u svom remek delu jer je zakmak dovršen posle njegove smrti, a za široku javnost otvoren tek 1886. godine.

Foto/Pixabay.com

Unutrašnjost zamka

Stilski zamak predstavlja izuzetan primer romantizma devetnaestog veka.

U njegovoj izradi prepoznajete mešavinu srednjevekovnih detalja poput uskih spiralnih stepenica, visoke kule i tornjeva i naprednih građevinskih rešenja poput sistema grejanja i vodovodne instalacije. Bogata prestona dvorana izgrađena je po uzoru na Aja Sofiju.

Foto/Pixabay.com

Velika opsednutost kralja Ludviga srednjevekovnim umetnicima uočljiva je u unutrašnjoj dekoraciji čitavog zamka. Tako su radna soba, pećina i staklenik  izrađeni po uzoru na “Tanhojzer“, spavaća soba izgrađena u neogotskom stilu ukrašena je scenama iz ’’Tristona i Izolde“ dok je Dvorana pevača na četvrtom spratu posvećena ’’Persifali“.

Foto/Pixabay.com

Iako je Ludvigova opsesija srednjevekovnim stvaraocima nadilazila granice normalnog ponašanja zamak koji je on stvorio u jugozapadnoj  Bavarskoj, nedaleko od austrijske granice, pravo je remek delo arhitekture i umetnosti.

Foto/Pixabay.com

Zamak koji  predstavlja savršenu mešavinu tradicionalnog i modernog danas je jedna od najpopularnijih turističih destinacije u Nemačkoj.

Ako ga posetite tokom zimskih meseci kada su padine Bavarskih Alpi prekrivene snežnim pokrivačem i ako samo malo pustite mašti na volju ubedićete sebe da ste se našli u nekom Diznijevom klasiku ili u nekoj drevnoj bajci.

Foto/Pixabay.com

Hohenšvangau

Selo Hohenšvangau je najbliže zamku i nalazi se u dolini u podnožju planine. Ovo mestašce poznato je kao baza za obilaske zamka. Odavde se ujedno pruža i predivan pogled na sam zamak, a posetioci koji imaju više vremena mogu da posete i zamak u samom selu u kome je rođen kralj Ludvig II.

Foto/Pixabay.com

Idealan pogled na Nojšvanštajn je sa žičare Tegelbergban koja se penje do 1.700 metara nadmorske visine. Vožnja žičarom traje desetak minuta i omogućava prelep pogled i na Nojšvanštajn i na Hohenšvangau, kao i na okolne planinske vrhove.

Foto/Pixabay.com

Leti je moguće uživati i u krstarenjuj jezerom Forggensee, tokom koga se pruža divan pogled na zamak, a oni koji vole ptičju perspektivu možda bi mogli da razmisle o letu balonom iznad ovog predela.



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar