Situacija sa koronavirusom je uzdrmala svet, a osim bojazni za zdravlje, otovorila su se i brojna pitanja, bojazni i nedoumice kako će pandemija uticati na globalnu ekonomiju i privredu. Ova pitanja postala su jedna od najvažnijih i u mnogo bogatijim zemljama od Srbije, pa je tako i u našoj zemlji posvećena posebna pažnja kako bi se ublažili negativni efekti po poslovanje privrednika i preduzetnika, izazvani globalnom pandemijom. Mobilisani su najstručniji u ovoj oblast, kako bi pravovremenim i efikasnim merama bile ublažene moguće posledice.
U razgovoru za Objektiv, Branislava Simanić, direktorka Sektora preduzetništva u Privrednoj Komori Srbije, pričala je o paketu pomoći koje srpska privreda dobija od države, ekonomskim merama, kao i o digitalizaciji u ovom sektoru, investicijama i sve aktuelnijoj temi ženskog preduzetništva.
Kakvu pomoć srpskoj privredi je uputila država i koji su očekivani efekti ekonomskih mera za ublažavanje posledica pandemije?
– Paket mera pomoći države privredi iznosi 5, 1 milijardi evra. Ekonomske mere se pre svega donete pravovremeno i u najvećem delu usvojeni su predlozi koje je Vladi Srbije uputila Privredna komora Srbije, što je od izuzetnog značaja. Takođe, ove mere čuvaju stabilnost poslovanja msp sektora i preduzetnika, čuvaju njihovu likvidnost i ono sto je izuzetno značajno, čuvaju radna mesta.
Treba naglasiti da mere imaju i razvojni karakter,a to konkretno znači da će se kroz Fond za razvoj RS plasirati finansijska sredsva za jeftine kredite za likvidnost. Jako je bitno kako da obezbedimo novac kada krene oporavak, da privreda nastavi da raste i razvija se. Država želi da preduzetnici ‘prežive’ i zato je doneta mera kojom je odloženo plaćanje poreza i doprinosa. Predviđeno je da se vlasnicima mikro i malih preduzeća i preduzetnicima isplate 3 minimalne zarade po zaposlenom , ukoliko nisu otpuštali vise od 10 odsto radnika za vreme vanrednog stanja.
Cilj paketa mera za podršku drzave privredi pogođenoj pandemijom virusa Covid-19 je da se sačuva kičma ekonomije i da što manje privrednika bude ugroženo.
Koliki je značaj digitalizacije u privrednom sektoru i kakve korake Privredna komora Srbije preduzima po tom pitanju?
– Digitalizacija poslovanja preduzetnika je izuzetno bitna za unapređenje poslovnih procesa preduzetnika, kao i za modernizaciju njihovog poslovanja.
Navela bih primer vezano za modernizaciju poreskog sistema. Naime, Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika na prihode od samostalne delatnosti.
Sektor preduzetništva Privredne komore Srbije u saradnji sa Poreskom upravom RS organizovao je stručni skup i tom prilikom naglasila sam da zahvaljujući modernizovanom sistemu za paušalno oporezivanje, preduzetnici paušalci od samog početka znaju kolika će im biti poreska obaveza za tekuću, ali i za naredne tri godine. Ovo je bitna novina, izuzetno je značajna za poslovanje naših preduzetnika, jer se time smanjuju administrativne procedure i obezbeđuje se predvidivost obaveza po ovom osnovu.
U Srbiji posluje oko 117.000 preduzetnika paušalaca i takođe, oni koji tek žele da započnu posao kao preduzetnici, mogu izračunati visinu budućeg paušalnog poreza za naredne 4 godine.
Poreske obaveze za naredne 4 godine možete pogledati i izračunati putem kalkulatora na www.poreskauprava.gov.rs i www.jpd.rs
Takođe, bitna novina je i da se poreska rešenja preduzetnicima paušalcima dostavljaju u poresko sanduče koje se nalazi na portalu poreske uprave. Da bi pristupili poreskom sandučetu, neophodno je da preduzetnik paušalac poseduje kvalifikovani elektronski sertifikat koji izdaje jedno od 5 sertifikacionih tela, među kojima je i Privredna komora Srbije.
Takođe, Sektor preduzetništva Privredne komore Srbije prošle godine organizovao je 15 besplatnih radionica pod nazivom “Digital za nju” i na jesen ove godine planiramo nastavak.
Na ovaj način, prelazi se na elektronsko poslovanje, što je izuzetno značajno za modernizaciju i unapređenje poslovnih procesa preduzetnika.
Kakva je situacija sa stranim ulaganjima u Srbiju?
– Jedna od aktivnosti Sektora preduzetništva Privredne komore Srbije koje vodim, je dovođenje što većeg broja investitora u našu zemlju. Posebno se trudimo da investitore dovodimo u nerazvijene delove, devastirana područja, kako bi se podigla privredna aktivnost tih delova Srbije, kako bi ljudi iz tih regija dobili posao i kako bi se Srbija što ravnomernije razvijala.
Jedna od investicija na koju sam veoma ponosna i na kojoj smo radili više od dve godine je dovođenje turskog investitora u opštinu Mali Zvornik.
Turska kompanija “My Denim Textile” investirirala je 3,1 milion eura i zapošljavaće ukupno 300 radnika. Početkom marta ove godine potpisan je ugovor između investitora i opštine Mali Zvornik i tada je najavljeno da sa poslom u roku od mesec i po dana kreće prvih 100 radnika. Zbog virusa korone je došlo do odlaganja početka rada, ali pošto sam u stalnom kontaktu sa investitorom, upravo ove sedmice stižu mašine i nakon toga kreće obuka za prvih 100 radnika kako je najavljeno.
U narednom periodu nastavićemo da ulazemo maksimalne napore kako bi obezbedili što vise investicija, otvorili sto veći broj radnih mesta, podigli standard naših građana i postigli što ravnomerniji regionalni razvoj čitave Srbije. Ovo je prva investicija ovog obima i značaja u opštini Mali Zvornik nakon 50 godina, a osim ove investicije, pomenula bih i fabriku u opštini Sečanj, koja je krenula sa radom otprilike pre godinu dana i koja nije trazila ni jednu subvenciju od države. Vrednost ove investicije je oko 2,5 miliona evra i zapošljava 85 radnika. To je tursko-srpska investicija po 50 odsto. Bave se proizvodnjom kora i turskog bureka, i proizvode izvoze za Evropu.
Branislava Simanić je diplomirani ekonomista, dama koja svojim profesionalnim angažmanom ruši tabu da žene nisu prisutne u privrednoj delatnosti. Poboljšanje poslovne klime u zemlji je njen cilj, sa posebnim akcentom na poboljšanju ženskog preduzetništva, zbog čega nastoji da podstakne, edukuje i umreži naše preduzetnice.
Žensko preduzetništvo postaje sve značajnije u našoj zemlji, na koji način Privredna komora Srbije podstiče preduzetnice?
– Žensko preduzetništvo predstavlja snažan resurs novog zapošljavanja. U cilju ekonomskog osnaživanja žena u Srbiji, Sektor preduzetnistva Privredne komore Srbije formirao je Sekciju za žensko preduzetništvo Privredne komore Srbije. Sekcija okuplja preduzetnice iz čitave Republike Srbije i ima za cilj umrežavanje naših preduzetnica kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou, organizovanje različitih događaja, panela i konferencija, a poseban akcenat je stavljen na edukaciju. Želim da naglasim da su sve edukacije u našem sektoru uvek besplatne i na teme koje delegiraju naše preduzetnice. Takođe, na sednicama Sekcije za žensko preduzetništvo Privredne komore Srbije razmatraju se i aktuelne teme od značaja za poslovanje naših preduzetnica. Želim da iskoristim priliku da pozovem sve žene preduzetnice da nam se pridruže u radu ove sekcije.
D. Stupar
Komentari (0)