Američki ministar rata Pit Hegset izjavio je danas da su Sjedinjene Američke Države spremne da ponovo pokrenu napade na Iran ukoliko ne bude postignut sporazum, dok Vašington i Teheran nastavljaju pregovore o prevazilaženju ključnih nesuglasica koje i dalje blokiraju dogovor.
Govoreći na bezbednosnom forumu Šangri-La, Hegset je ocenio da SAD raspolažu dovoljnim vojnim kapacitetima za takvu opciju.
– Više smo nego sposobni za to, a naše zalihe naoružanja su više nego dovoljne. Nalazimo se u veoma dobroj poziciji – rekao je Hegset, prenosi Reuters.
On je istakao da sukob sa Iranom nije umanjio američko prisustvo u Azijsko-pacifičkom regionu.
– Možemo da radimo dve stvari istovremeno. Pojačavamo našu odbrambenu industrijsku bazu kako bismo uskoro proizvodili dva, tri ili četiri puta više municije – naveo je Hegset.
Prema njegovim rečima, predsednik SAD Donald Tramp i dalje teži postizanju sveobuhvatnog sporazuma sa Teheranom.
– Predsednik želi veliki dogovor koji će obezbediti da Iran ne dođe u posed nuklearnog oružja – rekao je Hegset.
Teheran: Pregovori se nastavljaju
Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagei izjavio je da su kontakti između Vašingtona i Teherana i dalje u toku, ali da konačan sporazum još nije postignut.
– Dok vam govorim, razmena poruka je, naravno, u toku, ali nije postignut konačan dogovor – rekao je Bagei za iransku državnu televiziju, prenosi Press TV.
Govoreći o Ormuskom moreuzu, Bagei je naglasio da će buduće upravljanje tim strateški važnim plovnim putem zavisiti od Irana i Omana.
– Iran i Oman, kao dve odgovorne zemlje, moraju usvojiti mehanizme koji čuvaju i njihove nacionalne interese i bezbednost kao priobalnih zemalja, a takođe i uveriti međunarodnu zajednicu da se plovidba ovom rutom odvija bezbedno – kazao je Bagei.
On je dodao da su aktuelni razgovori između SAD i Irana usmereni na okončanje rata i da nuklearna pitanja trenutno nisu u fokusu pregovora.
Bez odluke posle sastanka u Beloj kući
Sastanak Donalda Trampa sa savetnicima za nacionalnu bezbednost o mogućem sporazumu sa Iranom završen je u petak bez konačne odluke, javio je New York Times, pozivajući se na visokog zvaničnika američke administracije.
Prema istom izvoru, pregovori su i dalje blizu dogovora, ali pojedina pitanja, uključujući odmrzavanje iranskih sredstava, ostaju nerešena.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)