Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija istakao važnost poštovanja međunarodnog prava i ukazao na svakodnevno uskraćivanje osnovnih ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji.
– Uvažene kolege, pored mnogih drugih država članica, posebno onih koje ne pripadaju među velike sile, Srbija želi da ukaže na važnost i na poštovanje fundamentalnih principa i pravila poveljnih nacija. Možda treba svejedno ponoviti ono na što smo se obavezali pre osam decenija – principi i pravila važe za sve države, male i velike, za sve političke sile. Sa osećajem dubokog ponosa, moja zemlja nastavlja da se obavezuje na stalnu implementaciju međunarodnih normi, bez obzira na činjenicu da se prema njoj ne postupa pravično – rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je naglasio i značaj Kosova i Metohije za identitet i kulturnu baštinu Srbije.
– Ovom prilikom je najbolje da se ponovi da moja zemlja nikada neće zaboraviti svoju istoriju, svoj narod, svoje svetinje. Kosovo i Metohija su neodvojivi deo Srbije, glavni stub njenog identiteta, kulture i duhovne baštine. Za nas, Srbe, ne radi se samo o parčetu zemlje, to je kolevka naše duhovnosti i postojanja više vekova unazad – poručio je on.
Vučić je upozorio na tešku situaciju srpskog stanovništva na Kosovu i Metohiji.
– Moram da vam govorim o dramatičnim okolnostima u kojima žive Srbi svakoga dana. Njima uskraćuju osnovna ljudska prava na život, slobodu kretanja, na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, pristup zaposlenju i imovini. Žive u izolaciji, osnovna hrana i lekovi su im ograničeni, vladaju nesuglasice, deca rastu u neizvesnosti i strahu. Njihova situacija nije samo lokalna, već dodiruje savest čitave međunarodne zajednice i predstavlja test spremnosti da pomaže bespomoćnima – opisao je svetskim liderima kroz šta prolaze Srbi na KiM.
On je dodao da su Srbi izloženi fizičkim napadima, zastrašivanju, nezakonitim hapšenjima i konfiskaciji imovine, a da su im prava na jezik, školovanje i kulturno izražavanje ozbiljno ograničena.
– Srbi su često diskrimisani, što im čini život težim, jer im uskraćuju osnovne usluge i oporezuju ih preko svake mere. Cilj je da se stvori pritisak, strah i samim tim da se promeni demografska slika i da se Srbi primoraju da pobegnu sa Kosova i Metohije. Samim tim, Srbija poziva međunarodnu zajednicu da preduzme konkretne mere da zaustavi nasilje i obezbedi prava i bezbednost svih naroda na Kosovu i Metohiji. Nije dovoljna empatija, potrebni su nam mehanizmi zaštite – istakao je Vučić.







Komentari (0)