“Menjamo sudbinu koju su nam namenili!” Vučić na obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida NDH (VIDEO)

Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obeležavanju vlade Republike Srpske i Srbije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Printscreen/YouTube/Tanjug

Danas se obeležava Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu u Donjoj Gradini.

Obraćanje predsednika Vučića

– Ponosan sam što sam s vama danas u Donjoj Gradini jer svake godine menjamo sudbinu koju su nam namenili, menjajući sebe, menjamo sudbinu našeg naroda, pokazujemo da ćemo živeti –  rekao je na početku obraćanja predsenik Aleksandar Vučić.

Podsetio je predsednik Srbije Vučić obrativši se okupljenima u Donjoj Gradini na sva zverstva ustaškog režima u NDH u fabrici smrti u Jasenovcu čiji je cilj bio da se logorašima izbriše i ime i prezime, vera i poreklo…

Podsetio je i na činjenicu da je Crvena armija ušla u Beograd, da je i Sremski front bio završen, a da je u Jasenovcu i dalje ubijano najbestijalnijim načinima – dranjem, kuvanjem u kazanima…

– Dan pobede 9. maj se približava, a fras sotone je i dalje je dirigovao krvavim pirom nesmetano i neometano – rekao je predsednik.

– Ko je dozvolio da, kako ga veliki Gideon Gradef naziva, Balkanski Aušvic radi do 4. maja? Kako je moguće da brigade i brigade Partizanske nisu napadale Jasenovac, a da su saveznici istovremeno tukli po Nišu, Leskovcu i Podgorici? Ko je dozvolio da se to čudo od logora, da se produži, nastavi? I da gotovo niko od Srba neopstane. Upravo zato je grupa od nekoliko stotina logoraša centralnog Ustaškog logora skupila sav svoj očaj, pretvorila ga u hrabrost, odlučnost, i jurnjavu u slobodu. Ubrzo posle njih, još 167 od kojih je preživelo samo 11 smeštenih u logoru 4 krenulo je u proboj ka Savi, ka životu, i ka večnosti koja sledi za junaštvo.

– Ostali su stradali na bodljikavim žicama, minskim poljima, pokošeni mitraljezom, i tu je negde i kraj Jasenovcu. Jedinom logoru koji nikada nije oslobođen.Ušla je Crvena armija u Aušvic, u Jasenovac nikada niko nije ušao dok sve nije bilo gotovo u celoj Evropi, u celom svetu. Dan posle proboja logoraša, Ustaše su ga napustili, ostavivši za sobom ruševine i grobnice. Sve je počelo u leto ’41 godine kada je logor formiran. Politika NDH koja je imitirala nacističku nemačku, njenu ideologiju krenula je da imitira i nacističke logore smrti i pritom uspela da bude koliko god je to neverovatno i surovija, neretko i groteska u svoj toj surovija, bolesnija od originala koje je sledila. Ni u jednom logoru nikada nije zabeležena tolika bestijalnost. Nigde toliko različitih načina ubijanja nije primenjeno i nigde sa takvom i tolikim sladom i strašću – rekao je Vučić.

– Nigde toliko žrtava nije zaklano, ubijeno maljevima, testeri, paljenom, kuvanom u kazanima, živo drano, vešano, davljeno, iskidano, ubijano, na najneverovatnije načine. I nigde se ljudski rod nije približio paklu kao što je to činjeno ovde u Jasenovcu – kazao je predsednik Srbije.

– Ova fabrika smrti i užasa za 4 godine imala je samo jedan zadatak, da ubije što više Srba, Jevreja i Roma. Da ih istrebi, da im izbriše ime i veru i zauvek uloni sa ovoga sveta. Bolesne ideje o tome da su Srbi problem tada nastale NDH da sa njima Hrvatska neće biti ni cela ni nezavisna, da pravoslavlje je najveća smetnja katoličanstvu izrodila je čitaav sistem satiranja svega što je Srpsko, što je podrazumevalo njihovo istrebljavanje i pokatoličanstvo i ubijanje. I predviđeno je da svakom od ovih metoda bude podvrgnuta po trećina Srba, ali je ipak preovladala želja za ubijanjem – kazao je Vučić.

– Napadnuti smo iznutra i spolja. Napadnuto je sve ono što smo mislila da nikad niko neće moći da napadne. Napadnuto je to što smo se drznuli da sami donosimo odluke, da budemo nezavisni, da poštujemo sebe i svoje žrtve. Pitali smo možemo li da oprostimo? Da zaboravimo ne možemo i ne smemo. Pitanje je drugačije, oni nama ne mogu da oproste sve što su nam činili. Ne mogu da nam oproste Jasenovac, nikada nam neće oprostiti što su te jame živi svedoci onoga što su činili protiv našeg naroda. Oni nama nikada neće oprostiti, kao što nam sa Zapada nikad neće oprostiti što su agresijom na Srbiju pokušali da nam otmu Kosovo i Metohiju…

– Kad je Srbija krenula da se razvija posle mnogo godina propadanja, rekli su to ne možemo da vam oprostimo. Ne možete da budete snažniji od regiona. Zato prave saveze sa tetitorijom koju čak četiri NATO zemlje ne pristaju. Neće nam oprostiti što smo hteli da živimo bolje. Neće nam oprostiti što nećemo da nam drugi biraju vlast, što Srbin hoće sam da se pita. U tome je naša najveća snaga. Nikada nećemo oprostiti onima koji hoće da nam ruše državu. Srbin to ne prašta – rekao je predsednik.

– Sloboda ne može da se da i uzme, ona je odluka svakog pojedinca, napadnuta je Srbija i spolja i iznutra, napadnuta je Srpska, napadnuto je to što smo se drznuli da sami donosimo odluke, da poštujemo sebe i svoje žrtve… Pitali smo se uvek možemo li da oprostimo, ali ne smemo da zaboravimo… Obrnuću pitanje, oni nama ne mogu da oproste Jasenovac, Jadovno, Prebilovce…

– Napadnuto je to što Srbin hoće da se pita! – poručio je Vučić posle čega je usledio gromoglasan aplauz okupljenih.

Vučić je podsetio na to koliko Srbi vole svoju otadžbinu i svoju slobodu i rekao da je prvi predsednik Srbije koji je zvanično zatražio da poseti Jasenovac jer je samo hteo da položi cvet na veliki Kameni cvet…, ali mu to nije dozvoljeno. I pored toga, drago mu je što je njegov otac ipak ponosan na njega jer se nikom nije dodvoravao…

Predsednik je obećao da će u Donjoj Gradini ali i u Beogradu nići velelepni memorijalni kompleksi poput Jad Vašema gde svi prvo odu kad posete Jerusalim.

Predsednik je dodao i da je obojena revolucija pri kraju, da su nam oteli Kosovo, da hoće da oslabe Srbiju jer se sve ovo događa u Republici Srpskoj, da im smetaju naši ekonomski uspesi…

Obraćanje Milorada Dodika

– Želim da kažem da ovo mesto govori samo od sebe. Nije potreban nikakav zvučnik. Kada su me pitali šta je na mene ostavio najveći utisak od onoga što su činili da ubiju svakog Srbina, a to je da su malo dete ubacili u džak sa mačkom i taj džak bacili u Savu. Da li postoji gora smrt? Oni nisu samo ovde ubijali, nego su širom sela u NDH ubijali, i nema nijedno srpsko mesto gde nisu ubijani ljudi koji tu žive – rekao je Dodik.

– Nikada ne možemo da prihvatimo da je baš na ovom mestu ubijeno toliko Srba. 500.000 Srba, 33.000 jevreja i 40.000 Roma. I zadnji dan su ubijali. Znali su da su gotovi, ali hteli su da nastave da budu zločinci.

– U pravu je predsednik Vučić. Njima ne treba jaka Srbija. Oni su zamislili da Srbija bude slaba. Koliko god pričali da moramo da se okrenemo novim realnostima, to ne možemo da prihvatimo. Kad smo se približili stabilnosti u regionu, i zahvalan sam predsedniku Vučiću što se izborio sa onima koji hoće da ruše. Na delu je obojena revolucija. Oni neće stati. U Nemačkoj pričaju kako su oni jedan narod, a nama pričaju kako smo mi bosanski Srbi. Nama je motivacija da političkim procesima dođemo do ciljeva. Ne želimo da niko strada ni sa naše, ni sa druge strane. Možete da radite ono što ste vekovima radili, ali nećete uništiti narodni zov, a to je da bude jedinstven. Ovaj narod zaslužuje da ima jedinstvenu državu, da se suprostavimo onima koji hoće da ruše našu crkvu. To vreme je prošlo – rekao je Dodik.

Svečani deo ceremonije

U 12.50 je počeo svečani deo ceremonije obeležavanja Dana sećanja na žrtve genocida NDH. Na samom početku su intonirane hime Republike Srpske i Republike Srbije.

Molitveni deo ceremonije

U 12.20 časova počeo je molitveni deo ceremonije obeležavanja Dana sećanja na žrtve genocida NDH.

Održan je se parastos žrtvama, a potom je održana i jevrejska i romska molitva.

Parastos žrtvama NDH služio je vladika banjalučki Jefrem.

Rabin Isak Asijel pročitao je molitvu za sve jevrejske žrtve nabrojavši sva stratišta širom Evrope na kojima su u holokaustu Jevreji ubijani.

Molitvu za sve nevine romske žrtve je pročitao dr Dragoljub Acković.

Polaganje venaca

Nešto pre 12 časova počela je ceremonija obeležavanja Dana sećanja na žrtve genocida NDH polaganjem venaca na grobno polje “Topole”. Venac je prvo položio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, a potom i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić.

Nakon toga vence su položili i preživeli logoraši, a potom i predstavnici jevrejske zajednice i predstavnici romske zajednice. Ruže su položili predstavnici diplomatskog kora i poslanici narodnih skupština Srpske i Srbije, te ministri u Vladi Republike Srpske, Savetu ministara, predstavnici gradova i opština Srpske i Srbije…

Predsednici Vučić i Dodik uputili su se posle polaganja venaca ka mestu gde se održava zvanična državna ceremonija koja se sastoji od molitvenog, svečanog i dela u toku kojeg će se obratiti zvaničnici.

Vučić stigao u Banjaluku

Oko 11 časova predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je u Banjaluku. Na aerodromu ge je dočekala Željka Cvijanović, srpska članica i aktuelna predsedavajuća Predsedništva BiH. Skupu prisustvuje zajedno sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.

Printscreen/Instagram/buducnostsrbijeav

Kako je saopšteno iz pres službe predsednika Srbije, programom je predviđeno polaganje venaca na grobnom polju “Topole”, posle čega će biti služen parastos i pomen na platou pored ovog grobnog polja, a zatim se očekuju zvanična obraćanja.

U Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici služena je liturgija povodom obeležavanja Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini. Liturgiji, koju su služili sveštenici banjalučke i dubičke parohije, prisustvuju i kadeti Vojne akademije u Beogradu.

U Republici Srpskoj danas je Dan žalosti povodom sećanja na žrtve ustaškog genocida.

Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obeležavanju vlade Republike Srpske i Srbije. Poslednji preživeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti, najveće na jugoistoku Evrope.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja i 127.000 antifašista.

U Jasenovcu je stradalo 20.000 dece. Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar