U kineskom gradu Hangdžou, u komercijalnoj zoni Qianjiang Century City, nalazi se Regent International – ogroman stambeni kompleks koji obuhvata 260.000 kvadratnih metara i ima 39 spratova.
U zgradi živi čak 20.000 ljudi, što odgovara populaciji manjeg grada, a unutar nje nalaze se sve potrebne institucije i usluge – od bolnica, škola i restorana do bazena i tržnih centara. Iako autarkična i udobna, ova “vertikalna metropola” pokreće ozbiljna pitanja o izolaciji, društvenim nejednakostima i psihološkom uticaju života unutar jednog objekta.
Zgrada u kojoj ljudi ne moraju da izlaze napolje
Regent International prvobitno je bio zamišljen kao luksuzni hotel koji je projektovala arhitektkinja Alisija Loo, ali je u međuvremenu preinačen u stambeni kompleks. Zgrada se proteže kroz nekoliko gradskih blokova i ima S-oblik, sa 5.000 stambenih jedinica raspoređenih na 39 spratova. Donji spratovi namenjeni su komercijalnim sadržajima, dok su gornji predviđeni za stanovanje.
“Inside Regent International, China: The 30,000-Resident, 675-Foot, 39-Story Apartment Complex!” pic.twitter.com/BSmHSfcTxl
— The Matrix (@thematrixloop) March 13, 2025
“Zgrada zadovoljava sve potrebe – tu su bolnice, škole, supermarketi, teretane, restorani, pa čak i bazeni”, pišu korisnici društvenih mreža koji su podelili snimke zgrade iz drona, koje su brzo postale viralne.
Cene stanova i energetska samoodrživost
Regent International poseduje i sopstvene izvore energije zahvaljujući solarnim panelima i sistemima za skupljanje i reciklažu kišnice. Cene stanova variraju: najmanji, bez prozora, koštaju oko 500 juana (oko 191 evro) mesečno, dok luksuzni stanovi sa balkonima dostižu cenu od 4.000 juana (oko 509 evra) mesečno, prema pisanju kineske novinske agencije Sina.
7. Regent International, Hangzhou, China – This apartment building houses more than 20,000 people.
— Dr King Winter (@I_Am_Winter) April 10, 2025
U kompleksu se nalazi širok spektar stanova – od jednostavnih garsonjera do luksuznih porodičnih apartmana, čime se stvara jasan društveni rasloj unutar iste zgrade.
Psihološki efekti života u zatvorenom sistemu
Iako je ideja o životu bez potrebe za izlaskom mnogima privlačna zbog komfora i sigurnosti, stručnjaci i posmatrači ističu zabrinutost zbog potencijalne izolacije stanovnika. “Zgrada deluje kao zlatni kavez – sve imate, ali ste zatvoreni u sistemu koji vas odvaja od spoljnog sveta”, navodi se u analizi.
Zabrinutost izaziva i društvena stratifikacija unutar objekta: oni koji žive na višim spratovima imaju pristup ekskluzivnijim uslugama, dok se oni sa nižih nivoa često suočavaju sa ograničenjima i manjkom prirodne svetlosti. U tom smislu, bogatstvo se manifestuje vertikalno – doslovno raste s visinom u zgradi.
Urbani eksperiment budućnosti ili distopijska realnost?
Regent International je više od zgrade – to je eksperiment urbanog načina života koji briše granicu između privatnog i javnog prostora. Sa jedne strane, pruža potpuni komfor i sigurnost, ali sa druge otvara vrata distopijskim scenarijima gde pojedinci gube kontakt sa spoljnim svetom i bivaju zatvoreni u „savršenom“ sistemu koji kontroliše sve aspekte njihovih života.
Ovaj kompleks ne prikazuje samo moć moderne arhitekture i urbanog planiranja, već i izazove budućnosti života u preterano centralizovanim, zatvorenim zajednicama.
Komentari (0)