Višak hrane, iz supermarketa, ubuduće humanitarnim organizacijama

Francuska je još 2016. godine postala pionir u borbi protiv bacanja hrane

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/NRD

Slovenija je na pragu donošenja važnog zakona koji bi mogao značajno uticati na smanjenje bacanja hrane i istovremeno pomoći hiljadama ljudi. Ako zakon bude usvojen, ova zemlja postaće tek druga u Evropi – nakon Francuske – koja na nacionalnom nivou obavezuje trgovačke lance da sve viškove hrane doniraju humanitarnim organizacijama, umesto da ih bacaju.

Ovaj potez dolazi kao odgovor na zabrinjavajuće statistike: svake godine u Evropi se baci oko 88 miliona tona hrane, dok istovremeno milioni ljudi žive u  siromaštvu i gladi. Francuska je još 2016. godine postala pionir u borbi protiv bacanja hrane, kada je prva uvela zakon koji obavezuje supermarkete da neprodatu, ali još uvek sigurnu i upotrebljivu hranu – doniraju dobrotvornim organizacijama. Devet godina kasnije, rezultati su i više nego pozitivni. Ne samo da je količina bačene hrane drastično smanjena, već je zakon podstakao razvoj lokalnih humanitarnih mreža i povećao svest građana i kompanija o odgovornom postupanju s hranom.

Slovenija sada kreće istim putem – zakon će se odnositi na sve veće trgovinske lance, a donacija hrane postaće zakonska obaveza. Hrana koja je pred istekom roka trajanja, ali je i dalje zdravstveno ispravna, više neće završavati u otpadu, već će pomoći onima kojima je najpotrebnija.

Očekuje se da će ova mera imati višestruki značaj – smanjenje otpada, borba protiv gladi, podsticanje solidarnosti, ali i ekološke koristi, jer će se smanjiti pritisak na odlaganje otpada i emisije plinova koje nastaju truljenjem hrane.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar