Broj ubistva vatrenim oružjem tri puta je manji u 2024. godini u odnosu na 2023. kada je MUP nakon majskih tragedija izvršio mere kontrole oružja, izjavila je danas savetnica ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Valentina Opančina.
Kako je saopšteno iz kabineta ministarke Tatjane Macure, ona je to rekla na Institutu društvenih nauka na kom je danas bio organizovan Okrugli sto na temu nasilja vatrenim oružjem i efektima na javno zdravlje.
Opančina je istakla da je nasilje vatrenim oružjem epidemija javnog zdravlja koja utiče na dobrobit i na javnu bezbednost svih građana i prezentovala podatke Ministarstva unutrašnjih poslova o broju krivičnih dela gde se kao sredstvo izvršenja javlja vatreno oružje.
“Uvidom u ove podatke, jasno je da su mere Vlade Republike Srbije i mere kontrole oružja MUP nakon majskih tragedija 2023.godine, imale značajne rezultate. Broj ubistava gde je sredstvo izvršenja bilo vatreno oružje je 3 puta manji 2024 u odnosu na 2023, dok je broj ubistava u pokušaju vatrenim oružjem umanjen za 50%. Broj ubijenih vatrenim oružjem je skoro dva puta manji 2024. u odnosu na 2023.godinu što pokazuje da su mere kontrole oružja imale značajan rezultat na zdravlje stanovništva”, rekla je Opančina.
Podsetila je i da su mere kontrole oružja proistekle Zaključkom Vlade Republike Srbije 2023.godine imale najbolji rezultat u akcijama predaje nelegalnog oružja u poređenju sa onima koje su u prošlosti zahtevale periodično ponavljanje, kao što je to slučaj 1992, 1997, 1999, 2003 i 2007. godine.
“Zdravstveni efekti ovog tipa nasilja su vrlo često smrtni ishodi, ali i ozbiljne i dugoročne posledice po fizičko i mentalno zdravlje preživelih, koje variraju od fizičkih povreda, invaliditeta, anksioznosti, depresije i drugih”, navodi se u saopštenju.
Komentari (0)