Suđenje Miloradu Đokoviću iz Vitomirice kod Peći, kojeg specijalno tužilaštvo tzv. Kosova tereti za navodni ratni zločin počinjen u Ozdrimu, selu u pećkoj opštini, 1998. i 1999. godine, nastavljeno je juče u Osnovnom sudu u Prištini, u odeljenju za teška krivična dela. Đoković je samo jedan od Srba koji su uhapšeni 20 i više godina posle ratnih sukoba na Kosovu i Metohiji iako su pre toga nesmetano dolazili u svoja mesta, bez problema prolazeći kontrolu tzv. kosovske policije na prelazima Jarinje, Brnjak, Merdare, gde su uglavnom svi hapšeni. Do hapšenja u junu 2022. Đoković je bio jedini Srbin koji je živeo u ovom mestu odakle je i on, kao i više hiljada Srba proteran sa svog ognjišta u junu 1999. ili u martovskom pogromu 2004. godine.
Samo nekoliko dana pre hapšenja, Đoković je započeo proces sa lokalnim vlastima u Peći oko placa, koji je svojevremeno dobio od opštine i gde je sagradio kuću. Iako je doneta pravosnažna odluka suda, kuća nikada nije ponovo upisana na Đokovićevo ime. U zatvoru je ovaj Srbin, povratnik u svoje rodno mesto, tek po hapšenju saznao da mu je kuća srušena. Na prvom ročištu se izjasnio da nije kriv za dela koja mu specijalno tužilaštvo Kosova stavlja na teret, a reagovala je tada i Kancelarija za Kosovo i Metohiju gde su saopštili da su „optužnice za navodne ratne zločine godinama instrument kojim se vrši opstrukcija povratka raseljenih Srba, a uzurpatorima srpske imovine pruža otvorena institucionalna podrška”, piše Politika.
Po istom modelu, kako bi zastrašili i ostale srpske povratnike, u avgustu 2023. godine uhapšen je Žarko Zarić iz povratničkog sela Ljubožda u opštini Istok, a i njemu je tužilaštvo Kosova na teret stavilo navodni ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u periodu od 1998. do 1999. godine. Zarić je dve godine pre hapšenja privođen u policijsku stanicu u Istoku, ali je posle više sati zadržavanja pušten, jer se navodi kako je u pitanju bila „greška”.
Zarić je kao i Milorad Đoković, ali i kao desetine Srba koje tereti kosovsko tužilaštvo u zatvoru visokog rizika u selu Grdovac kod Podujeva, a kako za „Politiku” kaže osoba koja je dobro upoznata sa situacijom ovog Srbina u zatvoru, Zarić je „od onakvog čoveka postao senka”. Više puta su kamenicama razbijana stakla na njegovoj kući, ispisivani grafiti „UČK”, ali to, kako nam je tada rekao, nijednog momenta nije dovelo u pitanje njegov opstanak. U razmaku od nekoliko dana, po istom modelu je uhapšen i Momir Pantić, na prelazu Merdare, koji je od završetka ratnih sukoba stalno dolazio u rodni Istok. U danu hapšenja, trebalo je da preuzme dokumentaciju u vezi sa pitanjem svoje imovine u Istoku, ali je umesto toga uhapšen i odveden u Prištinu, a onda u zatvor visokog rizika, gde se i posle dve godine nalazi.
Da se Srbi hapse i posle više od 20 godina, slučaj je i Slađana Trajkovića, nekadašnjeg integrisanog policajca iz Kosovske Mitrovice, interno raseljenog lica iz Vučitrna, Zorana Kostića iz Prilužja, jednog od najvećih domaćina ne samo u ovoj srpskoj „enklavi” u opštini Vučitrn već i privrednika na celom Kosovu i Metohiji, kada su u pitanju Srbi, ali i Dragana Milovića, rodom iz Prištine koji se posle rata skućio u Zvečanu. Svi oni se terete za navodni ratni zločin, iako su na sudu kazali da nisu krivi, kao i da ne bi živeli u mestima gde su „pod stalnom pretnjom kosovske policije”. Advokat Predrag Miljković, koji zastupa Kostića, kazao je za naš list da je sa Milošem Delevićem, koji zastupa Milovića, podneo objedinjeni zahtev za puštanje i odbranu sa slobode, uz kauciju, a „na sudu je da po preporuci tužilaštva donese odluku”. Navodi i da su zahtev uputili posle ročišta gde se čak četvorica svedoka tužilaštva nisu pojavila, a koji su dali ozbiljne optužbe u svojim izjavama u tužilaštvu.
Ovog petka nastaviće se i suđenje četvorici Srba iz Kosovske Mitrovice – Milunu Milenkoviću-Lunetu, Dejanu Pantiću, Aleksandru Vlajiću i Momiru Vakiću, koji su optuženi za navodni teroristički napad na prostorije Opštinske izborne komisije u Kosovskoj Mitrovici u decembru 2022. godine. Pantić i Vakić se brane sa slobode, dok su ostala dvojica Srba u zatvoru kraj Podujeva, gde im je, kako je „Politika” nezvanično čula, odmah na početku ove godine „u ćelijama bilo isključeno grejanje”.
Inače, Pantić je radio u kosovskoj policiji, a uhapšen je na prelazu Jarinje, a onda se o njemu pune dve nedelje ništa nije znalo. Čak je i Euleks odgovarao da „ne zna gde je Pantić”, da bi se ispostavilo da je sve vreme bio na policijskom punktu specijalne jedinice policije – Rosu, nadomak Jarinja, a da je iako teško bolestan, dva dana proveo vezan za stolicu, bez mogućnosti da dobije neophodnu terapiju. Srbi u Kosovskoj Mitrovici ni posle dve godine ne mogu da zaborave hapšenje Milenkovića, trenera Kik-boks kluba „Kosovska Mitrovica”, koji je u prisustvu maloletne ćerke brutalno tučen cokulama, čizmama, bajonetom pušaka, a krvi je na ulici u centru grada bilo još nekoliko dana posle.
Iako su se na svim dosadašnjim ročištima četvorica optuženih Srba iz Kosovske Mitrovice izjasnila da nisu kriva, tužilaštvo je, po rečima Miloša Delevića, advokata koji u ovom procesu zastupa Aleksandra Vlajića, nekadašnjeg službenika kosovske policije, „sve svedoke predložilo tek nakon podizanja optužnice”. „U ovom predmetu nijedan svedok tužilaštva nije predložen u optužnici. Svi svedoci koji su predloženi od strane tužilaštva predloženi su nakon podizanja optužnice na glavnom pretresu iako su bili poznati tužilaštvu u toku istrage. To je u suprotnosti sa odredbama Zakona o krivičnom postupku, jer je povređeno načelo obelodanjivanja dokaza i time je u ozbiljnoj meri narušen kvalitet odbrane optuženih u ovom predmetu”, kaže za „Politiku” advokat Miloš Delević, naglašavajući da „odbrana prvi put saznaje za svedoka na osnovu kojeg je sačinjena krivična prijava i kasnije optužnica” i da se sve to događa „na samom kraju glavnog pretresa”.
Svi ovi slučajevi ukazuju da Albin Kurti i njegov režim ne pokazuju nikakvu nameru da odustanu od obračuna sa Srbima na montiranim procesima, već pojačavaju njihov intenzitet. Hapšenjima u svrhu zastrašivanja Kurti pribegava već godinama, a to čini i nakon nedavno održanih izbora na Kosovu i Metohiji. Njegova tzv. policija pribegava čak i hapšenju maloletnika i to vrlo često čini nasilno i agresivno, a poslednji slučaj desio se u Severnoj Mitrovici kada su privedeni srpski mladića, zbog čega su u subotu Srbi iz ovog grada protestovali ispred policijske stanice, zatraživši poštovanje osnovnih prava našeg naroda na Kosmetu.
Komentari (0)