Bivši izvršni direktor Gugla Erik Šmit izrazio je zabrinutost da bi veštačku inteligenciju mogli da koriste teroristi i “odmetnički režimi” kako bi povredili nevine ljude, te je pozvao vlade na nadzor nad privatnim tehnološkim kompanijama.
“Moj stvaran strah nije onaj koji spominje većina ljudi kada govori o veštačkoj inteligenciji (AI) – ja govorim o ekstremnom riziku”, rekao je on za BBC, spomenuvši Severnu Koreju, Iran i Rusiju kao zemlje koje bi mogle da zloupotrebe tehnologiju za stvaranje biološkog oružja.
„Uvek sam zabrinut zbog ‘scenarija Osame Bin Ladena‘, gde imate neku zaista malicioznu osobu koja preuzima neki aspekt našega modernog načina života i koristi ga da bi naudila nedužnim ljudima“, rekao je.
On je pozvao na državni nadzor nad privatnim tehnološkim kompanijama koje razvijaju AI modele, ali je upozorio da bi prekomerna regulacija mogla ugušiti inovacije.
„Zaista je važno da vlade razumeju šta radimo i da nas drže na oku“, rekao je.
On je na visokim položajima u Guglu bio od 2001. do 2017. godine.
On je pozvao na državni nadzor nad privatnim tehnološkim kompanijama koje razvijaju AI modele, ali je upozorio da bi prekomerna regulacija mogla ugušiti inovacije.
Šmit je dodao da je saglasan sa američkim kontrolama izvoza moćnih mikročipova koji pokreću najnaprednije sisteme veštačke inteligencije.
Pre nego što je otišao sa funkcije, bivši američki predsednik Džozef Bajden ograničio je izvoz mikročipova na 18 zemalja, kako bi usporio napredak protivnika u istraživanju veštačke inteligencije.
Odluku bi ipak mogao da poništi novi predsednik Donald Tramp.
“Razmislite o Severnoj Koreji, Iranu ili čak Rusiji, koji imaju neki zli cilj. Ova tehnologija je dovoljno brza da bi je mogli zloupotrebiti i naneti pravu štetu”, rekao je Šmit.
Komentari (0)