Kada razmišljamo o biologiji začeća, obično pomislimo da „najbrži“ spermatozoid koji stiže do jajne ćelije stvara fetus? Ali ustvari naučne činjenice govore sasvim suprotno. Prema istraživanju koje su sproveli Univerzitet u Stokholmu i Manchester University NHS Foundation Trust, potvrđeno je da jajna ćelija ima više uloge u ovom procesu, jer koristi hemijske signale da “izabere“ spermatozoide, piše Huffington Post.
Kao što mi provodimo dosta vremena birajući partnera, naš reproduktivni sistem radi isto.
-Ljudske jajne ćelije oslobađaju hemikalije poznate kao hemoatraktanti, koje privlače spermatozoide do neoplođenih jajnih ćelija. Želeli smo da saznamo da li jajne ćelije koriste ove hemijske signale kako bi birale koje spermatozoide će privući- rekao je Džon Ficpatrik, vanredni profesor na Univerzitetu u Stokholmu.
Vaša jajna ćelija ustvari može da se ne složi s vašim izborom partnera i da radi protiv vas. Profesor Ficpatrik objašnjava da spermatozoidi imaju samo jedan zadatak – da oplode jajne ćelije – pa za njih nema smisla da budu izbirljivi. Jajne ćelije, s druge strane, mogu imati koristi od izbora visokokvalitetnih ili genetski kompatibilnih spermatozoida.
Koliko god ovo bilo zanimljivo i zadivljujuće, profesori veruju da bi ovo istraživanje moglo doneti nadu za buduće studije i tretmane plodnosti. Profesor Danijel Brison, jedan od autora studije kaže da istraživanje načina na koji jajne ćelije i spermatozoidi međusobno deluju mogu da unaprede tretmane plodnosti i pomognu da razumemo neke trenutno ‘neobjašnjive’ uzroke neplodnosti kod parova.
Komentari (0)