Tokom svoje kampanje, Donald Tramp je više puta izjavljivao kako će dan izbora u SAD-u biti „dan oslobođenja“ za njegove pristalice i „sudnji dan“ za njegove protivnike.
Na taj način je u politiku vratio retoriku ispunjenu otvorenim pretnjama i mržnjom, za koju se smatralo da u civilizovanom svetu više nema mesta.
Poslednji američki predsednik koji je na sličan način otvoreno pretnjama targetirao političke protivnike bio je Ričard Nikson, pre 50 godina. Mnogi su se nadali da su takve političke poruke stvar prošlosti.
Trampove pristalice često su pokušavale da umanje značaj njegovih reči, pravdajući ih tvrdnjama kako „nije tako mislio“ ili da je to „samo njegov način izražavanja“, a ne stvarne pretnje.
Međutim, sada kada su rezultati izbora poznati i kada je jasno da se Tramp vraća u Belu kuću, mnogi sa strepnjom iščekuju njegove prve poteze. Posebno zabrinjava njegova najava obračuna sa svima koje je označio kao „lažove, prevarante, cenzore, varalice i uljeze u našoj vladi“.
Trampove izjave pokrivaju širok spektar ljudi: od članova Bajdenove administracije do advokata, političkih aktivista, donatora, ilegalnih glasača i korumpiranih izbornih zvaničnika. „Svi oni koji su bili uključeni u beskrupulozno ponašanje biće traženi, uhvaćeni i procesuirani na nivou koji, nažalost, nikada pre nije viđen u našoj zemlji,“ izjavio je Tramp.
Još uvek nije jasno ko se sve nalazi na Trampovoj listi „unutrašnjih neprijatelja“, ali je sam Tramp naveo grupe koje opisuje kao „bolesni ljudi i radikalni levičarski luđaci“. Dodao je da bi, ako bude potrebno, angažovao i Nacionalnu gardu, pa čak i vojsku.
Njegova protivkandidatkinja Kamala Haris takođe je tvrdila da Tramp ima „listu neprijatelja“ koje planira da proganja ukoliko ponovo postane predsednik. Evo ko bi mogao da se nađe na toj listi:
Politički protivnici i „unutrašnji neprijatelji“
Džo Bajden – Na vrhu liste je svakako aktuelni predsednik Džo Bajden. Tramp je već najavio da će imenovati specijalnog tužioca da istraži Bajdena, njegovu porodicu i sve ostale umešane u ono što je nazvao „uništavanje naše zemlje“.
Hilari Klinton – Tramp je još tokom kampanje 2016. godine otvoreno pozivao na njeno hapšenje, nazivajući je „Pokvarenom Hilari“.
Liz Čejni – Republikanka koja je kritikovala Trampa zbog napada na Kapitol 6. januara 2021. godine. Tramp je izjavio da bi je trebalo „izvesti pred vojni sud“.
Kamala Haris – Bivšu potpredsednicu optužuje za loše upravljanje krizom na granici i sugerisao je njen krivični progon.
Barak Obama – Tramp optužuje Obamu za „špijuniranje njegove kampanje“ i razne druge navodne zločine.
Adam Šif – Demokratski kongresmen iz Kalifornije koji je bio kritičar Trampovih odnosa sa stranim liderima.
Nensi Pelosi – Bivšu predsedavajuću Predstavničkog doma opisao je kao „zlu, bolesnu i ludu“, naglašavajući da je treba goniti zbog navodnog koruptivnog ponašanja.
Međunarodni lideri
Volodimir Zelenski – Ukrajinskog predsednika nazvao je „trgovcem“ zbog pomoći koju SAD pruža Ukrajini.
Džastin Trudo – Premijera Kanade kritikovao je zbog liberalnih politika o imigraciji.
Tehnološki magnati i tužioci
Mark Zakerberg – Optužio ga je za mešanje u izbore i prikrivanje informacija štetnih za Bajdena.
Džek Smit – Specijalni tužilac koji vodi istrage protiv Trampa.
Alvin Breg – Tužilac iz Njujorka koji je podneo prvu krivičnu prijavu protiv Trampa.
Medijske ličnosti
Tejlor Svift – Svi oni koji su podržavali Kamalu Haris mogli bi da budu na meti Donalda Trampa ili njegovih pristalica, iako je teško zamisliti kako bi oni zapravo mogli da naškode prebogatoj globalnoj megazvezdi poput Tejlor Svift.
Džimi Kimel – TV voditelj koji često ismeva Trampa.
Stiven Kolber – Još jedan komičar poznat po oštrim kritikama na račun Trampa.
Ove izjave i pretnje dodatno polarizuju američko društvo i izazivaju zabrinutost kod političara, međunarodnih lidera i javnosti. Pitanje ostaje: da li će Tramp sprovesti ove planove ako se vrati u Belu kuću?
Komentari (0)