Šta Srbija može da očekuje od promene u Beloj kući: Beograd spreman za posetu lidera SAD

Trampovi ljudi, poput Ričarda Grenela i Džareda Kušnera, već su se bavili Srbijom na način koji je povoljniji u tretmanu naše zemlje u vezi s pitanjima koja su za našu zemlju važna, ističe Zoran Milivojević

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
FOTO: Instagram

Čestitam Donaldu Trampu na pobedi. Zajedno se suočavamo s ozbiljnim izazovima koji su pred nama. Srbija je posvećena saradnji sa SAD na stabilnosti, prosperitetu i miru”, poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na društvenoj mreži „Iks” nakon pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama.

Trampu je pobedu čestitao i premijer Miloš Vučević, poručivši na „Iksu” da je Srbija posvećena jačanju odnosa sa SAD, posebno u kontekstu regionalne stabilnosti, ekonomskog razvoja i borbe protiv terorizma. „Očekujem da ubuduće obostrano unapređujemo naše odnose zasnovane na razumevanju i međusobnom poštovanju”, napisao je Vučević. Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin poručio je novom američkom predsedniku da je on „dobio simpatije Srba” i poželeo mu da „zasluži i naše poštovanje”. „Poštovani predsedniče, čestitam vam pobedu i izražavam nadu da ćete politiku vaših prethodnika prema Srbiji i Srbima napustiti i promeniti”, istakao je Vulin, piše “Politika.rs”.

Trampova pobeda za Srbiju može biti, kako za naš list objašnjava karijerni diplomata Zoran Milivojević, trostruko povoljna. „Prvo, to je povezano s njegovim programskim opredeljenjima, imajući u vidu i njegov mirovni programski nastup, više mir nego rat. Ono što će odlikovati politiku jesu pragmatizam, realpolitika, konstruktivnije postavljanje ekonomskih mehanizama. Važna stvar je iskustvo iz njegovog prvog mandata. Njegovi ljudi, poput Ričarda Grenela i Džareda Kušnera, već su se bavili Srbijom na način koji je u tretmanu naše zemlje povoljniji kad je reč o pitanjima koja su za našu zemlju važna”, ističe Milivojević i dodaje da su ekonomski mehanizmi koji su primenjivani u Trampovom prvom mandatu stvorila povoljniji politički ambijent. Njegova administracija, kako je istakao, traži rešenje koje podrazumeva dijalog i kompromis.

Politički filozof Dragoljub Kojčić kaže za „Politiku” da bi Srbija mogla da bude među prvim zemljama koje bi Donald Tramp posetio kao predsednik SAD. „Ako su Srbi među pet naroda koji su najviše podržavali Trampa, mogao bi da izabere Srbiju kao jednu od prvih pet zemalja koje će da poseti”, ocenjuje Kojčić.

Milivojević kaže da još jedna stvar ima psihološko-politički značaj. „Imajući u vidu da je gospođa Kamala Haris imala neograničenu podršku albanskog faktora, taj lobi će u Americi, ali i na ovim prostorima, slabije stajati, za razliku od srpske zajednice u Americi, koja je glasala za predsednika Trampa”, ukazuje Milivojević i ističe da će srpski lobi dobiti „na težini, imaće veći manevarski prostor i veće mogućnosti za delovanje”. To stvara, prema njegovim rečima, povoljniji politički ambijent za Srbiju i srpsko pitanje.

„To važi i za BiH, jer je i u njoj došlo do podele, bošnjački deo je bio za Kamalu Haris, a srpska strana, naravno, uz Trampa”, rekao je on i dodao da je „treći element koji je veoma važan taj što je pobeda Trumpa vetar u leđa suverenističkoj politici i u Evropi”. Strukture koje su na toj poziciji, kao što je Viktor Orban, Robert Fico, a i suverenisti generalno u Evropi, poput onih u Francuskoj, Nemačkoj, dobiće na težini, na snazi, ali i na uticaju kad se razgovara o našem regionu. Prema tome, uticaj njegove pobede jeste globalan. Amerika će ostati vodeća država u svetu, zajedno s Kinom, i ta vrsta uticaja doći će do izražaja i kad smo mi u pitanju. Jako je važno što su Srbi glasali za njega u Americi”, naglašava Milivojević.

Predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani je na društvenoj mreži „Iks” takođe Trampu čestitala pobedu. Koliko će taj gest biti „od pomoći” vlasti u Prištini, pitanje je, budući da su Osmanijeva i Albin Kurti mesecima davali podršku kandidatkinji demokrata Kamali Haris, jer demokratsku administraciju, kako su sami isticali, posmatraju kao pokrovitelja interesa Albanaca s KiM.

Kompletna administracija u Prištini, kako za „Politiku” ističe predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva Vladimir Marinković, igrala je na kartu Kamale Haris. „To će i te kako uticati na to da Trampova administracija ima mnogo više razumevanja za poziciju Republike Srbije. Jako je važno što neće vršiti pritisak na Srbiju da prizna tzv. Kosovo, već će imati razumevanja kod potencijalnog postizanja dogovora koji bi bio mnogo kreativniji i koji bi imao u vidu i naše interese”, kaže Marinković i ističe da je prethodna administracija „često mnoge stvari činila, po svaku cenu i u interesu samo strane kosovskih Albanaca”.

Trampova administracija u njegovom prvom mandatu, kako navodi Marinković, pozitivno je uticala na stabilnost u regionu i na dijalog između Beograda i Prištine. „Pri kraju Trampovog mandata potpisan je i Vašingtonski sporazum, koji je bio jedna vrsta ekonomskog sporazuma između Beograda i Prištine. Za vreme njegove administracije potpisan je Sporazum o uspostavljanju železničkog i avio-saobraćaja na relaciji Beograd–Priština. To su sve bili preduslovi da se taj dijalog odvija u dobrom pravcu i da neka vrsta ekonomske saradnje i ekonomskog povezivanja i investicija relaksira odnose i udari temelje potencijalnom dugoročnijem političkom rešenju”, ističe Marinković dodajući da su to ključne tačke koje odvajaju njegovu administraciju od Bajdenove.

Republikanci su, prema njegovom mišljenju, želeli da se kroz nametanje ekonomije kao ključne teme dođe do političkog rešenja. „S druge strane, tadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton svojevremeno je izjavio da Amerika, kad je reč o pitanju zapadnog Balkana, neće voditi politiku autopilota i da će SAD podržati sve ono o čemu se dogovore dve strane bez izričitog pritiska. Posebno je tu mislio na Srbiju i rezultat svega toga je da je tada vladao relativni mir, da je bilo stabilnosti i da je bilo komunikacije koja je mogla da dovede do toga da prvenstveno Srbi žive mirno, da ekonomski mogu da napreduju i da dijalog može da napreduje kako bi moglo da se dođe do političkog rešenja koje bi bilo dugoročno”, objašnjava Marinković.

Marinković: Velika ulaganja u naš region

Još jedan dobar potez Trampove administracije prema Srbiji, kako ističe Vladimir Marinković, jeste otvaranje kancelarije Američke razvojne agencije, koja je podrazumevala velika ulaganja u ceo ovaj region. „Posebno mislim na kreditne linije i garantne šeme koje su mogle da obezbede domaćim, posebno malim i srednjim preduzećima, sredstva da se razvijaju, da dođe do novog zapošljavanja, ali naravno da to utiče na jačanje bilateralnih ekonomskih veze između Sjedinih Država i Srbije”, naglašava i dodaje je Bajdenova administracija to napustila i da je, bez obzira na to što na Srbiju nije bilo velikih pritisaka, na „terenu situacija loša”. „U poslednje dve godine privremene institucije na čelu s Albinom Kurtijem dovele su do toga da 15 odsto Srba ode s Kosova i Metohije, da se Srbi progone, ugrožavaju njihova prvenstveno politička, ekonomska, na kraju i religijska prava, da se svakodnevno gotovo devastira naša kulturno-istorijska i religijska baština, a da jednostavno nema rešenja i nema nikakvog konkretnog predloga koji bi doveo do nekog rezultata od strane demokratske administracije. Tako da mislim da će s Trampovom administracijom doći do promene”, poručio je Marinković.

Jačanje ekonomskih veza sa SAD

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se juče s delegacijom Američko-srpskog poslovnog saveta, koji čine kompanije „Arčer Denijels Midland”, „Behtel”, „Siti”, MSD, „Organon”, „Palo Alto netvorks”, „Fajzer”, „Viza”, USBC i istakao da saradnja s američkim kompanijama ne donosi samo kapital već i transfer tehnologije. Vučić je na instagram nalogu „budućnostsrbijeav” naveo da ta saradnja donosi i ogromno i dragoceno iskustvo u modernizaciji i upravljanju projektima, prenosi Tanjug. Dodao je da zato s delegacijom Američko-srpskog poslovnog saveta razgovara „o perspektivama ulaganja u Srbiji, razmeni znanja i iskustva i potencijalima za zajednički rad na nekim od ključnih projekata koji će pozicionirati Srbiju u sam vrh međunarodne poslovne scene”.

Naveo je da je taj sastanak rezultat ne samo interesovanja velikih američkih kompanija za investicije u Srbiji, već i dugogodišnjeg ozbiljnog rada Srbije na odgovornom odnosu prema investitorima i stvaranju odličnog poslovnog okruženja. „Jačanje ekonomskih veza sa SAD dodatno osnažuje i našu reputaciju na globalnom planu. Izrazio sam veliki optimizam i posvećenost zajedničkom radu na ostvarenju ciljeva koji će doneti revoluciju u različitim sektorima naše privrede, uključujući energetiku, infrastrukturu, IKT i digitalizaciju”, naveo je Vučić. Istakao je da upravo ovakva partnerstva pružaju priliku Srbiji da postane konkurentnija na globalnom tržištu i obezbedi stabilan put ka daljem razvoju i prosperitetu.

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar