Borba za prevlast: Zapad i Kina i na frontu retkih ruda

EU i 14 država osnovale „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” koje će odmeravati snagu sa Pekingom na 30 projekata od „kritičnog značaja”

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Ilustracija, Foto:Pixabay/Dariusz Sankowski

Države Zapada ne mogu svaka ponaosob da se izbore sa dominacijom Kine u proizvodnji i preradi retkih elemenata Zemlje. „Zajedno smo jači”, rekao je Hose Fernandez, američki državni podsekretar za ekonomski razvoj, obrazlažući odluku 14 država Zapada i Azije (među njima i Indije, članice BRIKS-a), da zajedno sa Evropskom komisijom osnuju „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” na marginama tekućeg zasedanja Generalne skupštine UN u Njujorku.

U sastavu nove „antikineske rudne koalicije” ušle su : SAD Australija, Kanada, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Indija, Italija, Japan, Južna Koreja, Norveška, Švedska, Velika Britanja i EU. Istovremeno, među brojnim akterima finansijsko-bankarskog sektora „Partnerstva za mineralnu bezbednost” su uz Evropsku investicionu banku i EBRD i Afrička finansijska korporacija sa sedištem u Lagosu (Nigerija). Izveštaji sa Ist Rivera otkrivaju istovremeno da su predstavnici megafinansijskih i rudarskih kompanija: „Blek rok”, „Goldman Saks”, „Siti grup”, „Rio Tinto” i „Angloameriken” bili najavljeni kao učesnici osnivačke sednice „Partnerstva za mineralnu bezbednost”.

Prema prvim najavama, nova „mineralna koalicija” Zapada uspostaviće međusobnu finansijsku mrežu saradnje sa domaćim privatnim i bankarskim sektorom, koja bi posebno promovisala razmenu informacija i kofinansiranje. „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” već je objavilo spisak deset međunarodnih rudnih projekata od kritične važnosti za članice nove koalicije (u Australiji, Kanadi, američkoj državi Oregon, Tanzaniji, Angoli…).

U međuvremenu, Hose Fernandez je naznačio da „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” proučava „još 30 rudnih projekata od kritičnog značaja”, preneo je londonski „ Fajnenšel tajms” bez preciziranja o kojim je tačno projektima reč.

U budućem „rudnom nadgornjavanju” sa Kinom, „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” izlazi na osetljiv teren. Naime, kako stvari sada stoje, Kina danas kontroliše oko 70 odsto globalne proizvodnje „retkih elemenata Zemlje”, jedinstvenih ruda među kojima su skandijum, prazeodimijum, erbijum, lutecijum, bez kojih nema napretka u razvoju vrhunskih vojnih i civilnih industrija današnjice. Istovremeno, Kina poseduje više od polovine globalnih kapaciteta za procesuiranje kobalta, nikla i litijuma, ključnih za proizvodnju baterija za električna vozila.

Prošlog januara Geološki zavod SAD obnarodovao je da najjača privreda sveta u svojoj uvoznoj paleti „retkih ruda i metala” 74 odsto tih sirovina nabavlja iz Kine, osam odsto iz Malezije, iz Estonije i Japana po pet odsto, dok od „ostalih” nabavlja preostalih osam odsto. Trgovački odnosi Kine i Zapada predvođenog Amerikom, u međuvremenu su postali sve složeniji pa i sve oštriji kada je reč o baratnju „retkim elementima” na svom, ali i na drugim terenima između Indonezije, Islanda i Perua.

Početkom jula prošle godine Kina je prvi put uvela oštru kontrolu izvoza galijuma i germanijuma, dok je 15. septembra ove godine, na snagu stupila slična mera Pekinga za izvoz antimona, strateškog metala za proizvodnju municije za oklopna vozila.

Inače, osnivanju koalicije „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” prethodila je jednoglasna odluka Senata SAD 19. septembra.

Tako je 19. septembra u Senatu SAD jednoglasno usvojen „Predlog zakona o međuvladinoj radnoj grupi za kritične minerale”, zajednički predlog republikanskog senatora Mita Romnija, demokratskog senatora Gerija Petersa i republikanskog senatora Džejmsa Lankforda.

„Oslanjajući se na Kinu za kritične minerale, nastavljamo da ugrožavamo našu ekonomsku i nacionalnu bezbednost”, ocenio je senator Romni. „Usvajanje ovog zakona snažan je korak u smeru za jačanje naših lanaca snabdevanja i jačanje proizvodnje kritičnih minerala ovde u SAD”, dodao je Romni.

„SAD ne bi trebalo da zavise od komunističke Kine u održavanju našeg kritičnog lanca snabdevanja mineralima. Oslanjati se na Kinu za kritične minerale znači oslanjati se na našeg protivnika za baterije, medicinske potrepštine i vojnu opremu”, naglasio je tom prilikom senator Lankford.

Međunarodna koalicija „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” najavila je prve korake u združenom nastupu u rudnim projektima u Tanzaniji: „Cilj je da se zemljama sa nižim prihodima, kad je reč o finansiranju, pruži alternativa Kini”, ističu američki zvaničnici.

Ostaje da se vidi kojih još 30 rudnih projekata širom sveta „Partnerstvo za mineralnu bezbednost” smatra ključnim za svoj budući privredni razvoj…



Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar