Centralna Evropa priprema se za najgore poplave do sada zbog prolaska ciklona Boris, koji se očekuje ovog vikenda.
Prema češkim i poljskim meteorolozima, u nekim područjima njihovih zemalja moglo bi pasti do 400 litara kiše po kvadratnom metru u sledeća četiri dana, a u Austriji i Slovačkoj oko 200 litara.
Kulturne manifestacije predviđene za ovaj vikend otkazane su u te četiri zemlje zbog najavljenog prolaska ciklona.
U Poljskoj su oglašeni meteoalarmi za jug zemlje, pre svega za gradove na Odri kao što su Vorklav i Opole.
– Postoji realan rizik od lokalnih poplava u petak i nedelju – upozorili su poljski meteorolozi.
U Vorklavu, koji ima 675.000 stanovnika, opština je uveliko oformila krizni štab.
Po češkom ministru Petru Hladiku, situacija u zemlji ” mogla bi biti slična onoj 1997. i 2002.”
A massive rainfall event is looking increasingly likely for parts of central Europe over the next few days. The reason: a slow-moving cut off upper low fueled by anomalously warm waters of the Mediterranean Sea. If anything near that verifies, catastrophic flooding is likely. pic.twitter.com/Fjc3IRTzol
— Nahel Belgherze (@WxNB_) September 10, 2024
Poplave 1997. pogodile su Moravsku, u kojima je poginulo 50 ljudi i načinjeno nekoliko milijardi američkih dolara štete, baš tu gde se predviđa još jedan potop.
Godine 2002. poplave su pogodile zapad zemlje koje su odnele 17 života i izazvavši još veću štetu nego 1997.
Gradovi u Moravskoj podigli su barijere protiv poplava i pripremili vreće s peskom u očekivanju oluje koju će pratiti vetrovi brzine do šokantnih 100 kilometara na sat.
Desetina kulturnih manifestacija u regiji otkazani su uključujući godišnji festival vina u Znojmu koji privlači destine hiljada posetilaca, kao i rimski festival u Austriji.
Kako prenose austrijski mediji, vodostaj Dunava bi skočio do mera koje nisu viđene 10 godina.
Austrijski kancelar Karl Nehamer rekao je da je hiljade vojnika u pripravnosti, baš kao i Slovačka čiji su vatrogasci dobrovoljci zajedno sa vojskom spremni za akciju ukoliko to bude potrebno.
– Padavine bi mogle biti veće od onih koje su pogodile centralnu Evropu 2013. godine, a koje su tada bile smatrane najgorima u prethodnih 1.000 godina – upozorava slovačka meteorološka služva Imeteo.
Sa premeštanjem hladnog talada nad Evropom prema istoku, pao je i prvi sneg na slovenskoj Kredarici.
Nevreme je u petak je izazvalo probleme u slovenskom primorju, gde je u Istiri palo više kiše nego što uobičajeno padne tokom cele letnje sezone.
Komentari (0)