Da je majstor trilera Alfred Hičkok živ možda bi došao na ideju da snimi nastavak svog kultnog ostvarenja „Pozovi M radi ubistva”. Pod uticajem nove hladnoratovske realnosti film bi mogao da nazove „Kada Kremlj pozove 29155…”
Prvo upozorenje o ruskim subverzivnim aktivnostima s ciljem da se destabilizuje Zapad stiglo je pre nekoliko dana iz holandske obaveštajne službe (MIVD). Potom je Estonija prvi put javno otkrila da su njena ministarstva bila na meti ruskih hakera. I na kraju je Berlin uz pomoć američkih i ostalih zapadnih obaveštajnih agencija dobio zadatak da za javnost sklopi kockice špijunske slagalice u režiji Moskve.
Nemačka obaveštajna agencija (BfV) upozorila je juče na sajber-grupu koja navodno pripada ruskoj vojnoobaveštajnoj jedinici (GRU) poznatoj kao „29155”, tvrdeći da je izvršila sajber-napade na zemlje NATO i EU. Nemačka Kancelarija za zaštitu ustavnog poretka navela je na platformi „Iks”da izdaje upozorenje protiv pomenute grupe, zajedno sa FBI, američkom agencijom za sajber-bezbednost CISA, nacionalnom bezbednosnom agencijom NSA i međunarodnim partnerima, prenosi Rojters.
Upozorenje dolazi u vreme povećane zabrinutosti u Evropi zbog aktivnosti ruskih hakera i špijuna. Ranije ove godine, Berlin je optužio Rusiju za niz sajber-napada na nemačke vladajuće socijaldemokrate, kao i kompanije u sektoru logistike, odbrane, vazduhoplovstva i IT sektora. Napad na SPD u junu 2023. godine bio je deo ruske sajber-kampanje koja se vodila u nekoliko evropskih zemalja s ciljem da se otkrije kako se vodeći zapadni akteri pozicioniraju prema ruskom ratu u Ukrajini.
Nemačka obaveštajna agencija je navela da ova grupa unutar GRU-a, poznata i kao „Kadet Blizard” ili „Ember Ber” sprovodi nedozvoljene aktivnosti u svrhu špijunaže i sabotaže. Za postojanje tajne ozloglašene jedinice GRU „29155”, osnovane 2008, javnost je saznala deset godina kasnije, kada se posumnjalo da su njeni agenti umešani u trovanje bivšeg ruskog dvostrukog agenta Sergeja Skripalja i njegove ćerke Julije u Velikoj Britaniji.
Estonski ministar spoljnih poslova Margus Tsahkna je poručio da je otkriće ruskih sajber-napada rezultat opsežne međunarodne istrage u kojoj je učestvovalo deset zemalja. Američki Federalni istražni biro (FBI) je još 7. avgusta raspisao javnu poternicu u kojoj nudi nagradu od 10 miliona dolara za informacije gde se nalaze petorica ruskih oficira i civil po imenu „Stigal” iz tajne jedinice „29155”. Okružni sud u Baltimoru sumnjiči ovu grupu ruskih hakera Glavne obaveštajne uprave Generalštaba Ruske Federacije (GRU) da su u periodu od decembra 2020. do avgusta 2024. uz pomoć malvera „Vispergejt” neovlašćeno kompromitovali računarske sisteme više država, uključujući i one koji pripadaju ukrajinskoj vladi.
Prema saznanjima holandskog MIVD-a, hakeri iz jedinice „29155” bili su fokusirani na dobijanje informacija o pomoći Zapada Ukrajini kako bi podrili takve akcije.
„Zajedno sa našim partnerima, odlučili smo da razotkrijemo metode ove ozloglašene ruske sajber-jedinice. Ovo omogućava svima da vide kako rade i bolje se brane od ovih dalekosežnih napada i špijunaže. To se ne tiče samo vlada, već i proizvođača i dobavljača vojne opreme za Ukrajinu”, izjavio je holandski ministar odbrane Ruben Brekelmans.
Direktor holandske tajne službe viceadmiral Peter Risnik kaže da njegova zemlja još nije postala žrtva ruskih sajber-operacija, ali da ta pretnja raste:” Sve su brojnije operacije usmerene na sektor logistike u zemljama koje pružaju pomoć Ukrajini , pri čemu je Holandija ključna tranzitna zemlja”.
Estonski javni servis EER je saopštio da su hakeri ruske vojne obaveštajne službe (GRU) ukrali hiljade poverljivih estonskih dokumenata u novembru 2020. godine. Tokom sajber-napada, za koji Talin tvrdi da je izvršila Rusija, ukradeno je 360 gigabajta podataka iz Ministarstva ekonomije i komunikacija, ali i iz uprava za saobraćaj, pomorstvo, civilno vazduhoplovstvo i Geološkog zavoda. Estonsko tužilaštvo je zatražilo hapšenje trojice službenika GRU-a za kojima je raspisana i međunarodna poternica.
Generalni direktor estonske Službe unutrašnje bezbednosti (ISS) Margo Paloson je izjavio da prilikom tog neovlašćenog hakerskog napada nije bilo pristupa državnim tajnama, već da su ukradene pojedine poverljive informacije namenjene za unutrašnju upotrebu.
Komentari (0)