Srbija se suočava sa talasom EKSTREMNIH VRUĆINA: “Veoma teško ćemo se prilagoditi na buduće promene”

Niz obaranja temperaturnih rekorda

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay

Srbija se suočava sa novim talasom ekstremnih vrućina, koji je pokrenuo vanredne situacije u nekoliko gradova. Temperature su i juče dostizale alarmantne nivoe, a meteorolozi i zdravstveni radnici upozoravaju da ovaj toplotni udar može da ugrozi zdravlje građana. “Lucifer” je stegao veliki deo Evrope, ali meteorološke mape ukazuju da su najveće vrućine zahvatile Balkansko poluostrvo.

Beograd je i juče bio među najtoplijim gradovima sveta.

Meteorolozi najavljuju manji pad temperature tokom sledeće nedelje, ali i nastavak letnjih i tropskih dana početkom septembra. Profesor dr Vladimir Đurđević smatra da će ovo leto verovatno biti najtoplije od kada se vrše merenja i da smo “u nizu obaranja temperaturnih rekorda”:

– Moguće je da će buduće promene biti takve da će biti veoma teško prilagoditi im se. Biće lakše prilagoditi se promenama, ukoliko se primene elementi Pariskog sporazuma, i krene sa intenzivnijim merama koje će smanjiti uticaj antropogenog faktora. Neki od načina na koji pojedinac može da utiče su: štednja hrane, smanjenje potrošnje vode, ograničeno kupovanje garderobe, korišćenje bicikla ili javnog prevoza…

Zbog suše i problema u vodosnabdevanju vanredna situacija i dalje je na snazi u Majdanpeku, Gornjem Milanovcu, Sjenici, Topoli, Brusu, a na predlog Štaba za vanredne situacije Opštine Topola, Jasna Vuković, predsednica opštine, donela je odluku o uvođenju vanredne situacije, jer se stanovništvo suočava sa ozbiljnim problemima u snabdevanju vodom. Bez vode za piće su ostali Topola i sedam seoskih naselja: Vinča, Plaskovac, Lipovac, Meterize, Mitrovčić, Vaganac i Žabare.

– Nemamo više kapacitete čak ni za restriktivno snabdevanje seoskih naselja, kao do sada, a da ne ugrozimo minimalno snabdevanje gradskog naselja gde imamo prioritetne ustanove – saopštila je Vukovićeva. – Ovo će trajati sve do poboljšanja hidroloških prilika.

U Lučanima i Čačku na snazi su mere zabrane nenamenskog korišćenja vode. A, nekoliko stotina vatrogasca se i juče borilo sa vatrenim stihijama širom zemlje. Kritično je bilo kod manastira Uspenje Svete Borodice u belopalanačkom selu Veta. Veliki broj vatrogasaca iz Niša i Pirota, šumara i meštana borio se sa vatrenom stihijom. Požar, koji traje već nekoliko dana u zaštićenom kanjonu Mileševke kod Prijepolja, preti da potpuno uništi stabla veoma retke vrste Pančićeve omorike. Teren je nepristupačan, te je gašenje požara otežano. Kako bi pokušali da obuzdaju vatru, angažovana su i dva helikoptera MUP-a.

Posledice velike vrućine odrazile su se i na elektroenergetski sistem u Srbiji. Naime, potrošnja električne energije za oko 30 odsto veća nego u istom periodu prošle godine.

Elektroenergetski objekti dobro funkcionišu i pored toga što su prosečne temperature i za petnaestak stepeni više nego u istom periodu 2023. godine – izjavila je Biljana Komnenić, vršilac dužnosti direktora Elektrodistribucije Srbije, tokom obilaska radova na reviziji trafostanice u Kraljevu.

“Spržen” kukuruz

Dugotrajna suša i ekstremno visoke temperature “spržile” su useve u Srbiji, a najveće štete pretrpeli su kukuruz, soja i suncokret, kojima ni kiša više ne može pomoći da poboljšaju prinose. Ništa bolje nije prošlo ni povrće, ni voćnjaci, a posledice trpi i stočarska proizvodnja. Najgore je prošao kukuruz koji će, prema mišljenju stručnjaka, imati oko 40 odsto manji prinos od prošlogodišnjeg, jer ga je suša pogodila u trenutku nalivanja zrna.

Užarena tepsija

Rekorder po izmerenim najvišim dnevnim temperaturama tokom ovog vrelog talasa je Ćuprija, gde je od ponedeljka do danas svakodnevno temperatura dostizala ili prelazila 40 stepeni, a najtoplije je bilo u utorak sa maksimalnom temperaturom od 41,6 stepeni. Ovo nije prvi put da se Ćuprija istakne kao najtopliji grad Srbije za vreme toplotnog talasa, a neretko se desi da tokom zime ovaj grad ima minimalne temperature ispod uobičajenih. Odgovor na pitanje zašto je to tako krije se u geografskom položaju ovog grada, kao i u reljefu. Ćuprija je u kotlini, okružena sa više strana planinama i u danima bez vetra iznad grada formira se takozvano jezero toplog vazduha. Zato grad podseća na užarenu tepsiju, objašnjavaju stručnjaci.



Izvor: Novosti

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar