U Njujorku, u sedištu Ujedinjenih nacija počela je sednica Saveta Bezbednosti na kojoj Karolin Zijade predstavlja šestomesečni izveštaj UNMIK za period od 19. marta do 18. septembra ove godine.

Srbiju na sednici SB UN predstavlja premijerka Ana Brnabić.
Ona je rekla da Priština šalje tri ključne poruke.
-Prva je da Srbi koji su otišli nakon 1999. godine ne treba da se vrate, nisu dobrodošli. Ovo je uznemirujuće i poražavajuće, rekla je na početku premijerka Brnabić. Manje od dva posto tih ljudi se vratilo i ovo nije slučajno. Druga poruka je – oni koji su ostali, koji još žive, treba da odu. Oni koji ostanu biće pohapšeni na neodređen period zatvoreni, upucani, vaši sveštenici će biti proterani, vaša imovina će biti konfiskovana bez ikakvog osnova. Svakog dana proteklih godina Priština izaziva incidente. Azem Kurtaj koji je upucao 11-godišnje dete na Božić je danas slobodan čovek. To je sve što treba da znate o pravima na Kosovu i u kojim okolnostima žive nealbanci na Kosovu. Sa druge strane dvojica Srba držani su mesec dana u pritvoru jer nisu imali vezan pojas u kolima. Slađan Trajković, koji je bio policajac na Kosovu i prošao prethodno sve provere, uhapšen je u decembru i dalje je u pritvoru. Danas ako ste Srbin na Kosovu možete da budete uhapšeni bez ikakvih dokaza. Treća poruka koju Priština šalje Srbima ali i međunarodnoj zajednici je – sporazumi neće biti primenjeni, rekla je Brnabić.

-Ni posle 10 godina nema ni naznaka da će Zajednica srpskih opština biti formirana, naglasila je premijerka Brnabić i dodala da to pod hitno mora da se promeni.
-Neophodno je formiranje ZSO koja je dogovorena i potpisana još 2013. godine.
Premijerka je upozorila da na KiM preti humanitarna kriza budući da Priština sprečava da iz Srbije dođu lekovi, kiseonik, vakcine za bebe.
Govoreći o izborima na severu KiM nakon što su Srbi napustili institucije kao apel da sporazumi budu primenjeni, podsetila je da je manje od tri posto Srba učestvovalo na njima. Uprkos tome, Priština je ovako izabrane gradonačelnike uvela u zgrade opštine što je dovelo do eskalacije. Tokom protesta tri Srbina su ranjena, a četvorica uhapšena. Dušan Obrenović je i dan-danas u pritvoru. Dvadeset četiri Srbina su uhapšena, a neki od njih su i brutalno prebijeni prilikom hapšenja. Priština je izazvala od tada 23 eskalatorna poteza. Kosovska policija presrela je dvoje dece dečaka i devojčicu od 15 i 17 godina i brutalno ih prebila. Sve ovo nakon što je EU pozvala na deeskalaciju. Na Vidovdan 28. juna policija je u tri navrata zaustavila automobil u kojem je bio sin predsednika Aleksandra Vučića. Priština nastavlja i sa nezakonitom eksproprijacijom zemljišta Srba.
Konačno, pre dva dana monah je bio deportovan.
-Događaji u Banjskoj su logičan potez svega ovoga. Država Srbija je spremna da sprovede punu istragu o tim događajima. Situacija na terenu je takva da Srbi koji i odluče da se vrate budu zastrašivani. Sistematsko nasilje i etničko čišćenje se sprovodi nad Srbima, kršeći njihova osnovna prava. Konačno, Srbija traži implementaciju svih sporazuma, bezbednost za našu decu i sve ljude na KiM, kako bi se obezbedio mir i prosperitet za ljude koji žive na Kosovu. Takođe mi stojimo uz međunarodno pravo i tražimo poštovanje rezolucije 1244. Dijalog je jedini način da se reše problemi na KiM. Pozivamo i da se održe novi izbori na severu KiM, a Srbija ostaje posvećena miru.

Ispred premijerke Srbije piše “Srbija”, a ispred Vjose Osmani samo njeno ime i prezime, budući da tzv. Kosovo nije država i da nije članica UN.

Komentari (0)