U Bitaniji je rođena prva beba stvorena uz pomoć DNK troje ljudi, nakon što su lekari sproveli revolucionarni IVF postupak koji ima za cilj sprečavanje nasleđivanja neizlečive bolesti. U tehnici, poznatoj kao terapija mitohondrijskom donacijom (MDT), koristi se tkivo iz jajnih ćelija zdravih ženskih donora kako bi se stvorio embrion bez opasnih mutacija koje bi majke mogle da prenesu svojoj deci, piše The Guardian.
Budući da se u embrionu kombinuju sperma i jajna ćelija bioloških roditelja s mitohondrijima iz jajašca donorke, dobijena beba ima DNK majke i oca, plus malu količinu genetskog materijala (oko 37 gena) od treće osobe.
Istraživanje MDT-a, koje je takođe poznato kao mitohondrijska zamenska terapija (MRT), započeli su u Ujedinjenom Kraljevstvu lekari Centra za plodnost u Njukaslu. Naučnici su hteli da pomognu ženama s mutiranim mitohondrijima da imaju decu koja neće naslediti genetske mutacije.
Tehnika koju su razvili stručnjaci iz Njukasla se sastoji od nekoliko koraka. Prvo se spermom oca oplodi jajna stanica majke i zdrave donorke. Zatim se iz jajne ćelije donorke uklanja osnovni genetski materijal i zamenjuje onim iz oplođene jajne stanice para. Dobijena jajna ćelija ima puni set hromozoma oba roditelja, ali i zdrave mitohondrije donora. Zatim se ona usađuje u matericu.
Komentari (0)