Danas slavimo Božić, NAJRADOSNIJI praznik: Ispoštujte ove OBIČAJE da bi vam cela godina išla dobro

Božić valja provesti onako kako bismo hteli da provedemo čitavu godinu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Božić je jedan od najznačajnijih verskih praznika u pravoslavnoj veri. On predstavlja simbol ljubavi i porodice, to je dan kada se slavi radost zbog rođenja Isusa Hrista. Ali, katolici Božić obeležavaju drugačije od pravoslavaca, a čak i među pravoslavcima postoje razlike u slavljenju Božića. Zato ćemo se danas baviti time koji su običaji za Božić kod Srba.

Svi ti običaji imaju neku simboliku, a najčešća je da ono što radimo na Božić ćemo raditi tokom cele godine. Zato Božić označava neke nove početke i toplinu doma.

Izjutra na dan Božića žena u kući pravi božićnu česnicu. Ona se po pravilu mesi ujutro, nikako noć pre Božića. Mesi je majka, domaćica ili neka druga žena iz kuće. Ali, ako ste prezauzeti sa prpremom hrane na dan Božića i ako vam je tako zgodnije, sasvim je u redu da napravite česnicu i noć pre. Ako ipak više volite da se držite tradicije i to je sasvim u redu.

U česnicu se obavezno stavlja dukat, a u novije vreme dinar koji se prethodno iskuva u vreloj vodi i dezinfikuje kako bi sve bilo higijenski. Pored dukata su se ranije ubacivale još neke stvari u česnicu koje imaju razne simbole: pasulj, suvo grožđe, zrno pšenice, grančica badnjaka, pa čak i pileća kost. Ove stvari označavaju ljubav, zdravlje, hranu, rodnu godinu i sreću tokom cele godine.

Česnica recept za početnike
Foto: profimedia/Simon Belcher/Alamy/Alam/Profimedia

Običaji za Božić u Srbiji nalažu da je ovo hrišćanski porodični praznik, odnosno da ne dolaze gosti. Jedini gost koji dolazi u kuću taj dan jeste položajnik. Uloga položajnika je da zapali grančicu badnjaka. On pozdravlja domaćina sa: “Hristos se rodi” ili “Srećan Božić”, dok domaćin otpozdravlja sa “Vaistinu se rodi”.

Smatra se da položajnik treba u kuću da dođe sasvim spontano, ali je u redu i ako se dogovorite sa nekim da vam bude položajnik, a najčešće je to prvi komšija. Prilikom paljenja badnjaka položajnik izgovara sledeće reči: “Koliko iskrica, toliko srećica. Koliko varnica, toliko zdravlja i parica.”

Onda svi ukućani sedaju za sto i prema običajima za Božić tada se cepa božićna česnica. Veruje se da velika sreća očekuje onog kome zapadne dukat. Takođe, nije prema običajima, niti je kulturno da se dukat traži u česnici, čak se i smatra da onaj koji ga traži neće ga naći. Nije kulturno ni da se namešta ko će dobiti dukat, iako to majke često rade kako bi namestile dukat najmlađim ukućanima i učinile ih radosnim.

Običaji za Božić – korinđanje

Posle bogatog božićnog ručka koji obično podrazumeva omanju gozbu koja sadrži pečenje ili sarme, meze i supu, zabava za najmlađe i dalje traje. Običaji za Božić kod Srba nalažu da deca idu od vrata do vrata i pevaju božićne pesmice, a domaćin je dužan da im da neki slatkiš. Najčešće su to čokoladice ili neki kolač.

Ukoliko domaćin odbije da da neki slatkiš, smatra se da će mu čitava godina ići naopako. Deca čak imaju pravo i da traže drugi poklon od domaćina ako im se ovaj što su dobili nije svideo. Stoga, pripremite se sa mnoštvo slatkiša i obavezno ih poklonite deci ukoliko korinđaju na vašim vratima.

Foto: Shutterstock

Primetićete da je ovaj običaj vrlo sličan onom katoličkom za Noć veštica. Smatra se da su koreni oba običaja imaju iste korene i da potiču iz paganskih verovanja.

Manje poznati božićni običaji

Običaji za Božić kod Srba nalažu da mladići devojkama poklanjaju crvene jabuke. Ako ih devojke prihvate, to znači da će se ove godine veriti ili venčati. Ovaj lepi običaj je danas uveliko prestao da se poštuje.

Još jedna stvar koja mnogima nije poznata jeste da za Božić ne treba pozajmljivati nikome novac, jer to simbolizuje da će se tokom cele godine “stvari izlaziti iz kuće”. Loša sreća je i ukoliko ne vratite sve svoje dugove za Badnji dan ili Božić.

Božić valja provesti onako kako bismo hteli da provedemo čitavu godinu. Zato se preporučuje da najpre odradite zadatke koji vam zadaju najviše muka i koje najviše odlažete, kako biste bili produktivni u celoj narednoj godini.

Ako želite da vašoj porodici za Božić obezbedite mnogo materijalne dobiti u narednoj godini to ćete učiniti tako što ćete na dan praznika doneti nešto novo u kuću.

Jedno veoma interesantno verovanje koje se vezuje za jug Srbije, odnosno sela u okolini Niša jeste da svi ukućani moraju istovremeno da se izuvaju pre ručka. To simboliše lakoće pri rađanju te godine, žene će se poroditi bez komplikacija, krave će se lako oteliti…

Običaji za Božić predstavljaju uputstva kako se na ovaj dan treba ponašati, nije poenta u tome da ih se čvrsto držite. Poenta je u ljubavi i provođenju vremena zajedno sa porodicom i najmilijima. Želimo vam Srećan Božić! Hristos se rodi!

BONUS VIDEO

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar