LEPA DOKTORKA u novoj vladi Srbije: Otkrivamo imena onih koji imaju najviše šansi za ministarsku poziciju

Najveće šanse da postane ministarka zdravlja ima direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO)

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju

Sastav nove vlade Srbije, koja treba da nas sprovede kroz lavirint geopolitičkih promena, znaće se do 25. septembra. Mandatarka Ana Brnabić najavila je da će to biti vlada kontinuiteta – nastavlja se oprobana saradnja sa socijalistima.

Poznato je da će ministarsku fotelju imati šef SPS Ivica Dačić, koji je počašćen i pozicijom koordinatora službi bezbednosti, ali i mestom prvog potpredsednika vlade. Potpredsedničke funkcije i ministarska mesta pripašće i dosadašnjem gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću, kao i ministru finansija Siniši Malom, a Objektiv je u nezvaničnim razgovorima došao do imena onih koji imaju najveće šanse da se nađu na ministarskim pozicijama.

ZA NjIH NEMA ZIME

Iako je u odluci za premijersku poziciju između Ane Brnabić i Miloša Vučevića prevagnulo to što se nalazimo u komplikovanom ekonomskom i političkom trenutku, pa je jednostavnije da se nastavi po istom receptu, objavljeno je i da Brnabićeva neće izgurati ceo mandat.

– Očekivanja su da Miloš Vučević, nakon što, kako se očekuje, preuzme resor pravde i stekne novi uvid u upravljanje velikim sistemima, na neki način nasledi Anu Brnabić. Lider SNS i predsednik Srbije Aleksandar Vučić ima veliko poverenje u Vučevića, baš kao i u Sinišu Malog, koji će nastaviti da vodi resor finansija – kažu naši sagovornici.

Dačiću je namenjeno Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje je imao priliku da vodi, ali nije bez konkurencije.

– Bratislav Gašić, bivši ministar odbrane, koji prema mišljenju mnogih dobro obavlja funkciju direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA), takođe se pominje kao kandidat za ministra policije – dodaju naši sagovornici, ističući i da Dačićev koalicioni partner Dragan Marković Palma ima velike ambicije.

– Palma želi jedno ministarstvo za svoju Jedinstvenu Srbiju. Još nije definitivno ko bi preuzeo da ga vodi, da li on ili neko od njegovih bliskih saradnika, ali to zavisi i od resora koji bi eventualno dobio. Ono što je sigurno jeste da JS hoće veću ulogu u vladi.

OSVEŽENjE

Kada je prošli put sastavljana vlada, funkcioner SNS Marko Đurić bio je najizvesniji kandidat za mesto ministra spoljnih poslova, ali u poslednjem trenutku priliku je dobio Nikola Selaković. Tada je procenjeno da je Đurić potrebniji na mestu ambasadora Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama.

– Marko Đurić je i sada viđen za šefa srpske diplomatije, međutim, Selaković je u poslednje vreme pokazao veliko interesovanje da zadrži ovaj resor. Ukoliko Đuriću bude ukazano poverenje, sigurno je da će se i za Selakovića naći neko dobro rešenje u vladi ili van nje – ističu naši sagovornici. Ministarstvo zdravlja, kao jedan od najvažnijih resora u državi, sasvim sigurno neće više voditi Zlatibor Lončar.

NAJVEĆE IZNENAĐENJE

– Najveće šanse da postane ministarka zdravlja ima direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić. Međutim, socijalisti predlažu direktora KBC „Dragiša Mišović” Vladimira Đukića, koji je cenjen u svojoj struci – navode izvori Objektiva.

ONI SU SIGURNI

Prema rečima našeg sagovornika, izvesno je da će u vladi biti Milan Krkobabić, Goran Vesić, Jadranka Joksimović i Rasim Ljajić.

– Postoji nekoliko varijanti za Vesića i Ljajića, pri čemu je najverovatnije da će doskorašnji zamenik gradonačelnika preuzeti resor građevine i infrastukture. Jadranka Joksimović bi trebalo da zadrži evrointegracije.

Pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević pominje se kao neko ko bi se bolje snašao na mestu ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog od Gordane Čomić – dodaju naši sagovornici.

Ipak, treba očekivati i neka nova lica. Za resor rada i socijalne zaštite pominje se Danica Grujičić, koja je bila nosilac liste SNS na aprilskim izborima, a za kulturu glumac Lazar Ristovski, koji je nedavno podneo ostavku na poslaničku funkciju, što pojedini analitičari tumače kao dobar signal.

– Ne isključuje se uvođenje eksperata, manje poznatih javnosti, na određena ministarska mesta – ističu naši sagovornici.

NAJVEROVATNIJE ODLAZE…

Otvoreno je pitanje šta će se desiti s ministarkom energetike Zoranom Mihajlović, koja u javnosti važi za miljenicu zapadnih ambasada.

– Mnogi joj predviđaju „šut-kartu”, a isto važi i za ministra odbrane Nebojšu Stefanovića, čija reputacija nije na zavidnom nivou zbog svih afera sa kojima je povezivan. Velika je dilema šta će se desiti i sa aktuelnim ministrom policije Aleksandrom Vulinom. Njega mnogi ne vide u novoj vladi zbog oštrih stavova koje izražava u poslednje vreme – navode naši sagovornici.

Ministar za inovacije i tehnološki razvoj i predsednik Međuvladinog komiteta za saradnju sa Rusijom Nenad Popović ima potencijal da ostane u vladi zbog jake veze sa Moskvom, ali to pitanje je i dalje otvoreno.

PIŠE: MARIJA R. ILIĆ

OVU I OSTALE AKTUELNE PRIČE ČITAJTE U DAŠANJEM OBJEKTIVU.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar