Evropa je na udaru krize, koja ne prestaje, a tim povodom se oglasio Nemački ekonomski institut IfV i dao nepovoljnu prognozu za nemačku privredu sledeće godine, predviđajući da će se ona smanjiti zbog visokih cena energenata kao posledica rata u Ukrajini. Takođe, ni u Mađarskoj nije mnogo bolja situacija.
Istim povodom se oglasio državni sekretar za javnu diplomatiju i odnose Mađarske Zoltan Kovač.
– Državne kompanije i usluge bi trebalo da smanje potrošnju gasa za 25 odsto – piše Kovač u objavi.
Latest from #GovernmentInfo: State-owned companies and services should cut gas consumption by 25% + HU remains committed to #UtilityCostCuts, the EU’s biggest biggest support program for families.
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) September 8, 2022
Naime, IfV je predvideo da će se nemačka ekonomija smanjiti za 0,7% u 2023. U junu je predvideo da će najveća evropska ekonomija imati rast od 3,3% u 2023. godini.
Za ovu godinu, institut i dalje očekuje da će nemačka privreda rasti, ali ne tako snažan, snižavajući svoju prognozu rasta na 1,4% u odnosu na prethodno predviđanje od 2,1%.
IfV, jedan od vodećih nemačkih instituta i deo grupe koja savetuje vladu, takođe je podigao svoju prognozu inflacije za ovu godinu na 8,0% sa 7,4% koliko je ranije bilo predviđeno.
Za 2023. se očekuje da će inflacija dostići 8,7%, saopštio je institut, u odnosu na prethodnu prognozu od 4,2%.
– Nedavni skokovi cena struje i gasa će primetno smanjiti kupovnu moć privatnih domaćinstava i dovesti do pada potrošnje privatnih potrošača, navodi se u saopštenju.
Francuska
Takođe, energetska kriza uzrokovana ratom u Ukrajini mogla bi dovesti francuska domaćinstva do prekida u snabdevanju struje u najgorem mogućem scenariju ove zime, a na to upozorava francuska premijerka.
Severna Makedonija
Vlada Severne Makedonije donela je odluku o proglašenju kriznog stanja u snabdevanju električnom energijom na teritoriji cele zemlje i u snabdevanju toplotnom energijom na području grada Skoplja.
Hrvatska
Električna energija uskoro bi mogla opet drastično poskupeti, ako je suditi prema kretanjima njenih cena na berzama u Budimpešti i Beču. To se primarno odnosi na cenu električne energije koju plaćaju preduzetnici jer je za građane cena električne energije u Hrvatskoj praktično određena politički.
Italija
Cene su još od jeseni prošle godine počele da se uvećavaju, računi su od tri do pet puta veći nego u prethodnoj godini. Restoranima i ostalim ugostiteljskim objektima preostaju samo dve opcije – da zatvore ili da drastično povećaju cene.
Velika Britanija
Podsetimo, računi za energiju u Velikoj Britaniji će porasti za 80 odsto u oktobru pošto je regulator najavio povećanje, a u Nemačkoj je godišnja energija veća za 6,9 odsto, više o tome pročitajte OVDE.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)