Mrtvi ste umorni i čeznete za snom…
Međutim, budite se usred noći i nema šansi da ponovo zaspite.
To zna da bude veoma naporno i frustrirajuće, naročito kada se ima u vidu koliko nam je neophodan dobar san.
Kako navodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti u SAD, nedostatak sna povezan je s hroničnim bolestima uključujući dijabetes, srčane bolesti, gojaznost pa čak i depresiju.
– Više od 10 odsto populacije pati od hronične insomnije, što znači da su imali problema sa spavanjem duže od tri meseca – objašnjava doktorka Šeli Heršner, profesor neurologije u Medicinskom centru za poremećaje u spavanju u Mičigenu.

Ako više od 20 minuta, ne uspevate da zaspite ponovo nakon buđenja, ustanite i premestite se u neki drugi mirni deo stana ili kuće. Pokrijte se i pokušajte da zaspite. Možete i da se vratite u svoj krevet kada primetite da ste se dovoljno smirili za spavanje.
Zašto ovo funcioniše?
Zato što, ako ostanete u krevetu, možete da počnete da osećate pritisak da morate da utonete u san, a to će vas još više isfrustrirati, kaže Heršner. Taj pritisak može da poveća otkucaje srca i anksioznost, što zajedno otežava pokušaje da ponovo zaspite.Promena okoline može da nas umiri i pomoći će nam da ponovno zaspimo.

Pokušajte da se premestite na kauč, pokrijte se ćebetom i samo lezite. Ako vam odgovara, možete na Jutjubu da pustite neki snimak “belog šuma”, poput vode, fena ili otkucaja srca koji će vam pomoći da se opustite.
Ova tehnika je vrlo efikasna i mnogo bolja od lekova, dodala je Heršner.
Inače, ako vas često muče noćna buđenja, prvo osigurajte da vam je spavaća soba hladnija. Ako spavate u toploj sobi bićete skloniji nemiru i noćnim morama. Takođe, budite oprezni s pijenjem previše vode pre spavanja kako ne bi morali često da idete u toalet.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)