Nezdrava ishrana, preveliki unos gaziranih pića i genetika, najčešći su uzročnici nastanka peska i kamena u bubregu, bolnih pojava koje mogu u velikoj meri da pokvare kvalitet života obolelih.
Najčešći uzrok nastanka ove bolesti, zapravo je dehidratacija.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Lekari iz tog razloga apeluju da svakodnevno unosimo dovoljnu količinu tečnosti, naročito leti kada se pojačano znojimo usled visokih temperatura. Pored toga, bilo bi pametno i odgovorno od vas da smanjite unos soli.
Ukoliko ne unosimo dovoljnu količinu tečnosti dolazi do prezasićenja urina mineralnim solima, što je osnovna za stvaranje peska u bubrezima. Postoje slučajevi stvaranja bubrežnog kamenca koji ne izaziva smetnje, a postoje i oni koji se s vremenom mogu oblikovati celine koje su veličine zrna peska, sitnog šljunka, ali i kamen većih dimenzija.
Prema rečima doktorke uzrologije, Margaret Perle, nekada je reč o mekanom talogu, koji može biti lomljiv, ali postoje i slučajevi akda je ova tvorevina čvrsta kao stena.

Simptomi peska i kamena i bubregu
Prvi i najčešći simptom ovih problematičnih stanja, jeste snažan bol u preponama, leđima, ispod rebara i na donjem delu stomaka. Žene koje su se borile sa ovim problemom tvrde da taj bol može da bude jak koliko i porođajni bolovi.
Kod obolelih muškaraca, često se javlaj bol u testisima ili na vrhu penisa. Učestalo mokrenje i promenjena boja urina koji ima neprijatan miris, takođe su česti simptomi, kod oba pola.
Nije redak slučaj ni da se javi krv u mokraći, koja je najčešće nevidljiva golim okom, ali se njeno postojanje utvrđuje laboratorijskim analizama. Ponekad se javlja i temperatura.
Ukoliko osetite ove simptome ili neki od njih, nemojte čekati, već se javite lekaru odmah kako biste počeli sa terapijom što pre.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)