Mnogi ljudi opisivali su paralizu sna kao izrazito neprijatno iskustvo.
Kao stanje u kojem je mozak “budan”, a telo spava, osoba je potpuno svesna dešavanja oko nje, ali ne može da se pomeri.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Zašto ona nastaje i kako da se izborite s njom, otkriva stručnjak za spavanje doktor Erik Nofzinger, ali i neuropsiholog Sanam Hafez.
– Paraliza sna je bihevrioralno stanje u kojem ste svesni, ali su vam mišići paralizovani. Reč je o vrlo neugodnom stanju u kojem ne možete da se pomerite i pritom ste svesni svoje nemogućnosti da aktivirate mišiće.
Takođe, ponekad paraliza sna može biti praćena halucinacijama, ali nema sumnje da je reč o zastrašujućem stanju.
Neuropsiholog Sanam Hafez iz Njujorka smatra da paralizu sna uzrokuje stanje između budnosti i sna. Obično se paraliza sna mišića javlja tokom REM faze sna koju stručnjaci povezuju sa sanjanjem.
– Ta paraliza štiti čoveka i onemogućava njegovo kretanje tokom sanjanja, te omogućuje da ostanu mirni tokom odmora – kaže on.
No tokom paraliza sna takvo stanje proživljavate iako ste budni. Niko ne zna sa sigurnošću da kaže zašto se javlja ovo stanje, a pojedini stručnjaci ga povezuju sa porodičnim nasleđem. Ako je neko od članova porodice patio od tog stanja, postoji verovatnoća da će ga doživeti i potomci.

Doktor Hafez smatra kako ovo stanje može biti povezano sa mentalnim tegobama poput teskobe, panike i bipolarnog poremećaja u maloj meri.
– Važno je istaći da je paraliza sna vrlo retko povezana sa psihijatrijskim bolestima – kaže on.
Koji su simptomi paralize sna?
Simptomi se razlikuju kod svakog čoveka, a jedan zajednički je nemogućnost pomeranja tela iako ste budni. Doktor Hafez kaže da pojedinci mogu da iskuse teškoće s disanjem, pritisak u grudima i halucinacije koje uzrokuju strah.
– Halucinacije su najčešće privremene i prouzrokovane neurološkim smetanjama. Možemo ih svrstati u tri kategorije. U prvoj kategoriji su halucinacije povezane sa osećajem pretećeg prisustva, kada imate osećaj kao da je još neko u sobi. U sledećoj kategoriji su halucinacije povezane sa osećajem pritiska u grudima, kada imate utisak da se gušite, a često su obe kategorije halucinacija povezane i dešavaju se istovremeno – kaže on i dodaje kako treću grupu halucinacija čine one zbog kojih imate utisak da se krećete ili uključuju vanfizička iskustva.
Iako je reč o vrlo neprijatnim osećanjima, doktor Hafez objašnjava kako je reč o iskustvu koje ne predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje.

Kako se leči paraliza sna?
– Najbolje što možete da učinite kako biste sprečili paralizu sna je dobra higijena spavanja, te redovno opuštanje pred spavanje poput kupke. Smanjite unos alkohola i kofeina, te uklonite sve elktrične uređaje najmanje tri sata pre spavanja – savetuje Nofzinger objašnjavajući da ćete na taj način smanjiti potencijalne faktore koji doprinose paralizi sna poput neispavanosti, teskobe i stresa.
– Proverite koji bi stresori mogli da smetaju vašem redovnom snu – ističe on.
Ako je, ipak, reč o hroničnom problemu, stručnjaci se slažu kako valja potražiti savet lekara. Doktor Hafez preporučuje razgovor s terapeutom, dok Nofzinger savetuje konsultarcije s stručnjakom za spavanje.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)