Zagreb ima veliki problem zbog budućeg aerodroma koji će biti izgrađen u Trebinju, a koji će zajedno izgraditi Srbija i Republika Srpska.
Prema navodima hrvatskih medija, radi se o narušavanju prirodne okoline, zato što bi se budući aerodrom nalazio na samo osam kilometara od reke Omble, iz koje se Dubrovnik snabdeva vodom.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Zapravo, radi se o političkom, bolje rečeno ekonomskom problemu, jer bi taj aerodrom dosta doprineo smanjenju letova i putnika na aerodromu u Dubrovniku – kaže za Objektiv izvor koji je želeo da ostane anoniman.
VIŠI NIVO
Isti izvor dodaje da bi taj aerodrom sa svojim uslugama i cenama u veoma kratkom roku prevazišao već zastareli aerodrom u Dubrovniku.
– On bi imao veće kapacitete, bolju uslugu i niže cene. Jednostavno, aerodrom u Trebinju bi uništio dubrovački aerodrom u ekonomskom smislu, i u tom grmu leži zec – kaže sagovornik Objektiva. On dodaje da će ovaj problem uskoro biti podignut na mnogo viši nivo.
– Zagreb planira da zbog trebinjskog aerodroma pozove u pomoć i EU kako bi zaustavili izgradnju te vazdušne luke – kaže izvor Objektiva i dodaje da Hrvatska neće prezati od bilo kakvih poteza da bi postigla svoj cilj.
– U Zagrebu se priča da je zbog ovog pitanja angažovana ozbiljna lobi grupa iz Pariza koja će svojim uticajem pokušati da preko čelnih ljudi u Briselu blokira ovaj projekat – podvukao je izvor Objektiva.
ODGOVOR DODIKA
Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da mu uopšte nije važno šta u Dubrovniku misle o izgradnji vazdušne luke u Trebinju, dodajući kako tome ne bi trebalo da se pridaje važnost.
Komentarišući pismo koje je gradonačelnik Dubrovnika Maro Franković uputio predsedniku Veća ministara BiH Zoranu Tegeltiji, tražeći da se prekinu svi planovi za gradnju aerodroma u Trebinju dok se ne utvrdi kakve će posledice imati po okolinu, a posebno po izvor reke Omble, Dodik je rekao da bi dubrovačkog gradonačelnika trebalo ignorisati.
– To je isto kao da je neko iz Rudog (gradića u istočnoj Bosni) napisao pismo predsedniku SAD Džou Bajdenu – rekao je Dodik. On je dodao kako mu nije jasno zašto se pismu gradonačelnika Dubrovnika uopšte pridaje važnost i konstatovao da je sagovornik telima vlasti BiH vlada Hrvatske, a ne gradska uprava Dubrovnika.
UTICAJ NA OKOLINU
Tegeltija, koji je ujedno član Dodikove stranke Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), komentarisao je pismo gradonačelnika Dubrovnika rekavši da uopšte ne vidi razlog zašto bi vazdušna luka u Trebinju mogla da bude sporna, utvrdivši da će, ako se sagradi, biti na opštu korist.
Gradonačelnik Franković je Tegeltiju podsetio da je gradnja vazdušne luke planirana na propusnom kraškom tlu, a izvor Omble udaljen je tek nešto više od osam kilometara.
Reka Ombla i danas čini osnovu snabdevanja Dubrovnika pitkom vodom. Ombla je poznata i kao najkraća evropska reka, a preko centrale koja je na njoj izgrađena, voda se putem cevovoda pod pritiskom vodi do hidrauličnog tunela koji je prokopan ispod brda Srđ i izlazi u rezervoar.
Piše: Filip Radojčić
OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 05. APRIL

BONUS VIDEO:
Komentari (0)