Čuje vas, plače, pa čak i PLEŠE: 15 neobičnih stvari koje bebe rade u STOMAKU

Ponašanje bebe u stomaku se ne razlikuje mnogo od njenog ponašanja po rođenju

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Slike beba dobijene ultrazvukom, uglavnom su iste.

U gotovo svim slučajevima, beba deluje kao da spava, pa većina ljudi misli da je to jedina stvar koju bebice u toku 9 meseci i rade.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Međutim, verovali ili ne, bebe u stomaku funkcionišu gotovo isto kao i kad se kasnije rode, samo na malo drugačiji način.

U periodu trudnoće, osim što raste i razvija se, beba uči i stiče i one najosnovnije navike, koje su od vitalnog značaja.

Pored toga, one već tada počnu da se zabavljaju.

1. Uči da razlikuje glasove

Možda ste čuli za takozvanu belu buku. Neke bebe nakon rođenja, mnogo se lakše uspavljuju ako čuju zvukove, poput usisivača, fena za kosu i sličnog.

Izvor ove krajnje neobične navike je sasvim prirodan. Bebe razvijajau čulo sluha još dok su u materici, a pomenuti aparati i njihovi zvukovi, podsećaju bebu na zvukove koje je čula u najranijem periodu razvoja, pa joj oni stvaraju ugodan, siguran i opušten osećaj.

Pored toga, bebe u materici uče da prepoznaju i majčin glas.

Foto: Shutterstock

2. Igra se

Bebice počinju da se igraju u ranom periodu razvoja, čak i u skučenom prostoru materice. One koriste ruke i prste kako bi se igrale pupčanom vrpcom, a majkje to ponekad mogu i da osete.

3. Štuca

nauka još uvek nije uspela da ustanovi zbog čega bebe tako rano počinju da štucaju. Ponekad je štucanje toliko intenzivno da i majke mogu da ga osete.

U nekim slučajevima to može biti i loš znak, pa je svakako preporuka da majka poseti lekara ako oseti bilo šta neobično.

4. Diše

Bebe se snabdevaju kiseonikom preko pupčane vrpce. U isto vreme, beba trenira svoj još nezreli sistem disajnih organa, imitiranjem udisaje i izdisaje, uvlačeći amnionsku tečnost u nos.

Foto: Shutterstock

5. Njuška

Pre rođenja, bebe razvijaju i čulo mirisa. Naučnici smatraju da su bebe u stanju da na ovaj način razlikuju i hranu koju majka konzumira.

6. Zeva

Snimci ultrazvuka su utvrdili da spavanje nije jedina stvar koju bebe rade u stomaku. One su i budne, pa samim tim i zevaju.

Naučnici veruju da je zevanje povezano sa razvojem nervnog sistema bebe i ne mora uopšte da ukazuje na to da je beba pospana. Što se trudnoća više bliži kraju, to beba u stomaku manje zeva.

7. Pravi grimase

Do trećeg tromesečja trudnoće, bebe uče da kontrolišu i mišiće na svom licu. Postoji samo jedan način da naučite kako da kontrolišete mišiće lica, a to je da pokušate, a to je ono što bebe svakako rade.

Snimci ultrazvuka su to i dokazali.

Ilustracija,foto: Shutterstock

8. Plače

Istom tehnologijom, ustanovljeno je da bebe u materici i plaču, ali bez suza. Naučnici su čak uspeli da snime i zvukove bebinog plača, odnosno jecaje, čija snaga je prigušena plodovom vodom.

Međutim, još uvek nije ustanovljeno koji je razlog takvog ponašanja.

9. Sisa palac

Ako uspete da uhvatite ovaj trenutak na ultrazvuku, odmah će vam biti jasno da li će dete biti dešnjak ili levak. U većini slučajeva, ovo je “odlučeno” već u materici.

Prst je bebi zamena za bradavicu, umiruje je i oslobađa nervoze.

10. Oseća ukus

Već u devetoj nedelji trudnoće, bebe razvijaju i čulo ukusa. Dok guta amnionsku tečnost, beba konzumira hranu koju majka jede i uči da razlikuje ukuse.

Foto: IAN HOOTON / Sciencephoto / Profimedia

11. Sanja

Iako možda mislite da bebe u materici ne sanjaju, jer ništa nisu proživele pa nemaju čega da se prisećaju u snovima, one prolaze kroz fazu REM sna, o čemu svedoče pokreti njihovih očiju.

Teško da će ikada moći da bude utvrđeno šta se dešava u njihovim snovima.

12. Pleše

Beba može, kako smo već napisali, da čuje zvukove dok je u materici, a može i da se kreće u ritmu muzike. Naučnici smatraju da beba u tom periodu čak formira i sopstveni muzički ukus, na osnovu muzike koju sluša majka.

13. Reaguje na dodire

Kada se potapšete po stomaku, često će vam beba uzvratiti na isti način. Haptonomija je zasnovana na ovoj sposobnosti deteta – metodu podučavanja matematike i pre rođenja: kucnite nekoliko puta po stomaku, a zatim izbrojite koliko će puta beba učiniti isto.

Foto: Shutterstock

14. Dodiruje se

Bebice postaju svesne svog tela još u materici, dodirivanjem. Tako saznaje da ima noge i ruke, delove lica i sve delove tela koje može da dohvati.

15. Nervira se

Naučnici su uspeli da otkriju obrazac ponašanja bebe u stomaku, koji predstavlja reakciju na stres koji osećaju majke. Što češće dete dodiruje lice levom rukom, to je jači stres koji doživljava majka, a sa njom i bebica.

Neophodno je da se trudniice čuvaju stresnih situacija, jer velika izloženost bebe stresu, može da stvori sklonost ka depresiji.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, yumama.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!