Velika analiza energetske krize: Srbija je SPREMNO dočekuje – građani ne treba da brinu

Profesor za Objektiv navodi da će trenutna vojna akcija u Ukrajini uticati na sve zemlje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Masa Bandjur

Dok zapadne zemlje čija je privreda godinama zavisila od ruskog gasa stopiraju njegovu isporuku iako još uvek nemaju odgovarajuću alternativu, Srbija je, prema rečima profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodraga Savića, do juna osigurala njegovu isporuku po ceni od ukupno 300 dolara za metar kubni.

Profesor Savić za Objektiv navodi da će trenutna vojna akcija u Ukrajini uticati na sve zemlje, ali da je sigurno da će Srbija i nakon šestog meseca imati povlašćene cene ruskih energenata.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– U mirnodopsko vreme bila je priča da ćemo nakon juna gas plaćati između 450 i 500 dolara za kubni metar. Međutim, došlo je ratno vreme i realno je očekivati da on nakon ugovorenog aranžmana košta 600 dolara za kubni metar. Cena je zasad stabilna, ali zbog transporta ne možemo da tvrdimo da smo potpuno sigurni. Rusija će u narednom periodu voditi računa o svojim saveznicima i sigurno će pri određivanju cena gasa uzeti u obzir neuvođenje sankcija. Mi smo za njih mali potrošač i aranžman po povoljnijoj ceni ne predstavlja problem za Rusiju – kaže profesor.

Foto: Medija centar Beograd

EVROPA NEMA ALTERNATIVU

Međutim, profesor Savić objašnjava da, uprkos tome što mnoge evropske zemlje otkazuju gas Rusiji, bez njega na duže staze neće moći da održavaju svoju privredu.

– Samo nemačka privreda je pokrivena ruskim gasom gotovo 40 odsto. Pa i običan čovek, kada mu zatvore prodavnicu u kojoj kupuje neki proizvod, ne može odmah da nađe drugu u kojoj će ga pazariti. Možda i u drugim zemljama, kao što je Кatar, ima gasa, ali njega je u Evropu moguće dopremiti samo brodom i u tečnom stanju. Svima je jasno da Evropa ne može da funkcioniše bez ruskog gasa. Američki tečni gas je u rukama privatnika, koji sami određuju cene, upravo zbog toga oni ne mogu da budu siguran partner evropskim zemljama. S druge strane, Rusija i te kako ima kome da isporuči svoj gas. Gasovod „Snaga Sibira” i onaj koji će ići preko Tihog okeana garantuju stabilnu isporuku velikoj Кini. Zapad će se svakako mnogo teže prilagoditi trenutnoj krizi nego Rusiji, koja je sigurno dugo pripremala akciju na Ukrajinu.

POSКUPLJENJE PROIZVODA

Uprkos tome što će zbog ukrajinske krize i cene robe široke potrošnje sigurno poskupeti, prema rečima našeg sagovornika, građani Srbije ne treba da brinu i pustoše prodavnice.

– Mi imamo svega i proizvodimo sve proizvode. Nikako ne treba da pravimo zalihe jer zaista nema potrebe za tim. Preko noći neće doći do poskupljenja i desant na prodavnice samo može izazvati nešto kontraproduktivno, odnosno bespotrebnu nestašicu. Nije došao sudnji dan i apelujem na građane da ne kupuju velike količine brašna, ulja, šećera… Ono što je sigurno, jeste da slede veliki politički pritisci na Srbiju da uvede sankcije Rusiji. Neće nam biti lako, a kao i sve zemlje, ova kriza će i nas okrnjiti u nekom pogledu – kaže profesor Savić.

Piše: NIKOLINA MARIĆ

OVU I DRUGE AKTUELNE PRIČE PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU ZA 25. FEBRUAR

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar