Februar je ove godine počeo neuobičajeno toplo. U Beogradu je izmerena temperatura od 18,9 stepeni, što je za samo 0,7 stepeni manje od istorijskog maksimuma. Toplo je bilo i u Briselu, barem što se tiče dočeka delegacije Srbije. Evropska komisija je predstavila predlog nove metodologije procesa pristupanja Evropske unije, i tom prilikom pohvalila Srbiju rekavši da je naša zemlja „pogurala” rast ekonomije celog zapadnog Balkana. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da Srbija, kao zemlja koja je uz Crnu Goru najdalje odmakla u pregovaračkom procesu sa EU, može da bira da li će nadalje koristiti već potpisan pregovarački okvir ili novu metodologiju, i da su njegove lične simpatije na strani nove metodologije.
U specijalnom dodatku pod naslovom „Srbija munjevito ide napred”, „Fajnenšel tajms” je kroz tri tematska teksta i intervju s ministrom finansija Sinišom Malim predstavio uspeh ekonomskih i fiskalnih reformi naše zemlje, koje su, kako konstatuje britanski list, od Srbije napravile „jednu od evropskih ekonomskih zvezda”. I ne samo to – predsednik Francuske Emanuel Makron je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji takođe pohvalio predsednika Srbije Aleksandra Vučića da sjajno radi svoj posao.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Centralna državna ceremonija obeležavanja Sretenja održana je u Orašcu, a „Gugl” je Dan državnosti Srbije proslavio postavivši na logo sliku srpske zastave na početnu stranu svog srpskog domena. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na svom nalogu na Instagramu “Budućnost Srbije” postavio fotografiju zgrade Burdž Kalifa u Dubaiju i ADNAC centra u Abu Dabiju, koji su bili osvetljeni u bojama srpske zastave povodom državnog praznika. Sretenjskim odlikovanjima predsednik je, između ostalih, odlikovao predsednika Češke Miloša Zemana, književnika Petera Handkea, Miru Banjac, Nikolu Pilića, kao i Politikin zabavnik i Sigurnu kuću za žene žrtve nasilja u porodici.
Tu nije bio kraj dobrim vestima – Vlada Srbije je odlučila da povećanje akciza na gorivo odloži za 1. jun, a da odmah poveća penzije za 5,4 odsto. Usled odlaska velikog broja stručnjaka Ministarstvo za rad je stopiralo konkurs za zapošljavanje medicinskih sestara i tehničara iz Srbije u Nemačkoj, što se ubrzo pokazalo kao izuzetno pravovremena odluka. Naknada za drugorođeno dete koju porodilje dobijaju od grada Beograda je uvećana za 10.000 dinara, te nakon uvećanja iznosi 20.000 dinara. Lokalni i parlamentarni izbori u Srbiji raspisani za 26. april.
Ministru odbrane Rusije Sergeju Šojguu je u Beogradu uručen počasni doktorat Univerziteta odbrane za nemerljiv doprinos razvoju vojnog obrazovanja i obuke, a ruski general je, uz zahvalnost, poručio da Srbija ima podršku Moskve u vođenju samostalne politike. Konkretna podrška je stigla u vidu trećeg dela isporuke sistema za protivvazdušnu odbranu „Pancir S1E”. Tako je na svetskoj rang-listi zemalja po indeksu vojne snage Srbija napredovala za 13 mesta, i došla do 65. mesta od ukupno 138 zemalja. Hrvatska, Crna Gora, Severna Makedonija i BiH su rangirane niže, što znači da nam zaista „niko ne može ništa“, barem u komšiluku. Ovome treba dodati i da su građani državi predali 28.914 komada oružja, inače bi naša skrivena prednost bila još veća. Vlada je, u cilju smanjenja zagađenja vazduha, donela i Nacionalni plan za smanjenje emisija glavnih zagađujućih materija iz starih velikih postrojenja za sagorevanje (NERP). PISA testiranje je pokazalo da čak 40 odsto petnaestogodišnjaka u Srbiji nije postiglo osnovni nivo pismenosti u školi, a bogami ni na društvenim mrežama.
U Skupštini je usvojen Zakon o memorijalnom centru Staro sajmište, i na taj način je prvi put definisan genocid nad srpskim narodom. Dan branilaca Otadžbine, nacionalni praznik Rusije, obeležen je i u Beogradu, a srpski i ruski parlamentarci su pokrenuli inicijativu o formiranju zajedničkog instituta za očuvanje istorijskog sećanja. Cilj formiranja ovog tela je borba protiv istorijskog revizionizma i očuvanje sećanja na ključnu ulogu sovjetskih, odnosno ruskih i srpskih vojnika u Drugom svetskom ratu.
Spomenik „Pobednik” je nakon rekonstrukcije vraćen Beogradsku tvrđavu, a obnavljani su i mostovi na tvrđavi, kao i kapije i Savsko šetalište. Dorćol je od uglednog časopisa “Gardijan” dobio ocenu da je jedna od 10 „najkul” gradskih četvrti u Evropi. Ne znam da li ste primetili, ali Dorćolci su od februara nekako još više kul i ponosni na svoj kraj. Ipak, Srbija je već počela da oseća posledice koje je virus korona u Kini doneo u turistički sektor, jer je veliki broj aranžmana koji su bili planirani za februar i mart otkazan.
Litije su se i dalje održavale širom Crne Gore, jednu od njih (Svetosimeonsku) je predvodio mitropolit kijevski Onufrije, a mitropolit Amfilohije je poručio da je narod prestao da se plaši. Milo Đukanović je odgovorio da organizatori litija pokušavaju da Crnu Goru vrate u srednji vek. Najduža litija u istoriji Crne Gore, od Bijelog Polja do Podgorice (120 kilometara) otkazana je iz bezbednosnih razloga. Dvojica mladića iz Podgorice, Ognjen Maraš i Miloš Ajković, su peške krenuli u litiju dugu 500 kilometara od Beograda do Podgorice, a naknadno su im se priključila još dvojica mladića iz Srbije. Litija u kojoj je učestvovalo više od 2.000 vernika održana je u Merilvilu u Indijani.
Na Kosovu i Metohiji su trajali pregovori o formiranju Vlade, povodom čega su sporazum o koaliciji potpisali pokret Samoopredeljenje i Demokratski savez Kosova. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je izjavio da Srpska lista neće glasati da pruži podršku formiranju vlade na Kosovu i Metohiji. Španski premijer Pedro Sančes je najavio mogućnost da ne dođe u Zagreb na majski samit lidera EU i Zapadnog Balkana ako bude učestvovalo Kosovo.
Pred početak promocije knjige Vojislava Šešelja „U Srebrenici nije bilo genocida” došlo je do incidenta, kada su aktivisti Fonda za humanitarno pravo, među kojima je bila i bivša direktorka Fonda Nataša Kandić hteli da podele svoju knjigu „Dosije: Zločini nad Hrvatima u Vojvodini”. Obezbeđenje ih je, po Šešeljevom zahtevu, udaljilo iz hola zgrade Opštine stari grad. I „Tviter” je udaljio Šešelja, to jest suspendovao mu nalog, zbog kršenja „Tviter” pravila. Proizvođači mleka u Republici Srpskoj, Hrvatskoj i Srbiji su se sastali u Sremskoj Mitrovici da se izjadaju jedni drugima. Naime, problem je u tome što niko ne želi da muze krave ni za platu od 70 hiljada dinara.
Nakon visokih temperatura za manje od nedelju dana došlo je do preokreta – u podgolijskom i pešterskom kraju sneg je neprestano padao više od 30 sati! Pojedina sela su odsečena od sveta, visina snežnog pokrivača je dostigla između 60 i 70 centimetara, uz olujni vetar koji je pravio veće od dva metra, a jedna osoba je izgubila život u zavejanom automobilu nadomak Sjenice.
SVET
Nakon što je završena bitka za Alep, a grad stavljen pod kontrolu države, Idlib je ostao jedina sirijska regija u kojoj se još vode borbe. Prvi direktni vojni sukob turskih i sirijskih vojnika u provinciji Idlib je pretio da izazove još veći haos na Bliskom istoku. U međuvremenu, prvi sirijski putnički avion je iz Damaska sleteo u Alep još od 2012. godine. I u Donbasu je došlo do razmene vatre, uprkos najavama mogućeg konačnog smirivanja napetosti u ovom delu Ukrajine. Predsednik SAD Donald Tramp, koji je oslobođen krivice u procesu opoziva u Kongresu, osudio je „zlobu” svojih demokratskih protivnika. Suprotno nameri Demokratske stranke “impičment” je samo povećao Trampovu popularnost, i to u izbornoj godini – 50 odsto birača je bilo na njegovoj strani.
Širom Francuske se na devetom protestu na poziv sindikata okupilo 120.000 ljudi, protivnika kontroverzne reforme penzionog sistema, a po anketama je čak 64 odsto Francuza smatralo da je Makron „loš predsednik”. U Nemačkoj je, zbog osnivanja terorističke organizacije koja je planirala da destabilizuje i ruši ustavni poredak, uhapšeno 12 pripadnika radikalne desnice. A na Siciliji je hapšenjem 94 osobe prekinut lanac lažnih farmera, pripadnika mafije, koji su prevarama i ucenama dobijali milionske iznose za poljoprivredu iz briselskog fonda.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko se 1. februara sastao sa Majkom Pompeom, a već 7. sa Vladimirom Putinom. Tema je u oba slučaja bila snabdevanje naftom – glavnim izvoznim proizvodom Belorusije. Rumunski parlament je izglasao nepoverenje vladi premijera Ludovika Orbana. Mađarska policija je privremeno zatvorila granični prelaz Tompa/Kelebija sa Srbijom kako bi sprečila veliku grupu migranata u pokušaju da pređe granicu. I Hrvatska je postavila ogradu u Ličkom Petrovom Selu, kako bi ojačala granicu zbog migrantske krize. Ali, paralelno sa tim, pojedine granice u Hrvatskoj su ukinute – hrvatski Ustavni sud je odlučio da će ubuduće i gej parovi moći da usvajaju decu.
U Australiji nevreme biblijskih razmera – nakon razornih požara najjača kiša u poslednjih 30 godina je pogodila Sidnej i donela poplave širom Novog Južnog Velsa, ali je istovremeno ugasila dva masivna požara u toj australijskoj državi. Ni u Evropi nije bilo ništa manje dramatično – snažna zimska oluja praćena uraganskim vetrovima i obilnim kišama prešla je put od Velike Britanije i severne Evrope do Slovenije, izazivajući poremećaje u saobraćaju, zatvaranje škola i smrt 5 ljudi. Nije samo kod nas bilo toplo, već je i na Antarktiku izmerena rekordno visoka temperatura od 20,75 stepeni.
Bivši egipatski predsednik Hosni Mubarak preminuo je u 92. godini, nekoliko nedelja nakon što je operisan. Mubarak je bio predsednik Egipta 30 godina dok nije svrgnut s vlasti posle masovnih protesta 2011.
KORONA
U Kini je zabeležen 71 novi smrtni slučaj od koronavirusa čime je broj umrlih porastao na 2.663. Kao jednu od mera u borbi protiv zaraze Kina je donela odluku da zabrani trgovanje divljim životinjama i njihovo korišćenje u ishrani. Kinesko rukovodstvo priznalo je da je bilo „propusta i nedostataka” u reagovanju države na širenje smrtonosnog koronavirusa. Premijer te zemlje Li Kećijang zatražio je pomoć od EU u lekovima, a Vatikan je i bez poziva poslao u Kinu stotine hiljada medicinskih maski. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u pismu predsedniku Kine Si Đinpingu odao priznanje na naporima u borbi protiv koronavirusa i ponudio pomoć Beograda.
Četvorica srpskih državljanina su uz pomoć Francukse evakuisani iz kineskog grada Vuhana. Šef Svetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus je 3. februara izjavio da nema potrebe da države preuzimaju mere koje „nepotrebno utiču na međunarodna putovanja i trgovinu”. Već 7. februara je SZO upozorila da se svet suočava s nestašicom maski i druge zaštitne opreme protiv novog koronavirusa. Na taj dan je u svetu (ne računajući Kinu) potvrđeno 240 slučajeva zaraze u oko 30 zemalja i teritorija, uključujući 2 smrtna slučaja.
Svet je polako hvatala panika, a jedna za drugom države su uvodile različite restriktivne mere. Na bečkom aerodromu je uvedeno merenje temperature putnicima na direktnim letovima iz Kine, u Italiji je preminula treća osoba od koronavirusa, a prvi slučaj je zabeležen u Grčkoj. U Beču je jedan stariji bračni par iz Tajvana napadnut tokom vožnje gradskim prevozom, a jedna Kineskinja je napadnuta u supermarketu. Zbog opasnosti od zaraze je otkazan jedan od najvećih sajmova automobila na svetu, u Ženevi, a kompanija “Epl” je saopštila su proizvodnja i prodaja ajfona pogođeni zbog koronavirusa, te da će isporuke širom sveta privremeno biti ograničene. Ruski ministar zdravlja je saopštio da će biti potrebno između osam i 10 meseci da se razvije vakcina protiv koronavirusa, a francuska vlada je zabranila javna okupljanja sa više od 5.000 učesnika.
KULTURA, I JOŠ PONEŠTO
Međunarodni filmski festival FEST svečano je otvoren premijerom ostvarenja Srdana Golubovića „Otac” i uručenjem Beogradskog pobednika velikoj glumici Miri Banjac. Akademik Matija Bećković je dobio „Veliku povelju Brankovog kola” za životno delo. Železnički muzej u Beogradu je proslavio 70. rođendan. Ova jedinstvena ustanova u regionu baštini predmete i dokumenta kojima ne mogu da se pohvale ni bogatiji muzeji u svetu. Još jedan rođendan, ali 80-ti, proslavili su popularni crtani junaci Tom i Džeri.
Dugometražni dokumentarni film „Zemlja meda” iz Severne Makedonije je prvi u istoriji Oskara koji je nomivan za najbolji dokumentarni i najbolji strani film. Uoči dodele nagrada prikazan je i u Beogradu, a iz Amerike se vratio bez priznanja. Apsolutni pobednik bio je film „Parazit” Bong Džun Hoa koji je osvojio četiri zlatne statue – za najbolji film, scenario, režiju i najbolje internacionalno ostvarenje. Tako je ovaj film postao prvi van engleskog govornog područja koji je osvojio ovu prestižnu nagradu, a ujedno i prvo ostvarenje iz Južne Koreje koje je ikad nominovano. Za najboljeg glumca i glumicu izabrani su Hoakin Finiks i Rene Zelveger.
2020. je nastavila da odnosi velikane na raznim poljima. Čuveni glumac Kirk Daglas preminuo je u 103. godini, a preminula je i prva predstavnica Jugoslavije na Evroviziji 1961. Ljiljana Petrović. U San Francisku je u 74. godini preminuo Lari Tesler, veliki IT inovator i naučnik, koji je izmislio komande „iseci” (cut), „kopiraj” (copy), „nalepi” (paste), „pronađi” (find) i „zameni” (replace). Po želji glumčeve porodice potpisana je saglasnost o prenosu posmrtnih ostataka Velimira Bate Živojinovića iz Aleje zaslužnih građana na Novom groblju u portu Crkve Svete Trojice, u njegovom rodnom mestu Koraćici.
SPORT
Februar je, barem što se Srbije tiče, protekao u znaku “kraljice sportova”, i trostrukog državnog rekorda Elzana Bibića. On je prvo na mitingu zimske Dijamantske lige u Karlsrueu oborio državni rekord u dvorani na 3.000 metara star 37 godina. Samo osam dana kasnije je na dvoranskom mitingu u Lincu istu deonicu pretrčao za 7 minuta i 45,57 sekundi, što je za 1,46 sekundi bolje rezultata u Karlsrueu. U međuvremenu je, drugi put za sedam dana, oborio državni rekord, ovog puta na 1.500 metara u dvorani, pošto je na mitingu u Ostravi zabeležio rezultat 3:38,94. I tu nije bio kraj – atletičari Srbije su osvojili šest medalja na 25. Balkanskom dvoranskom šampionatu u Istanbulu – po jedno zlato i srebro i četiri bronze.
Bobana Momčilović Veličković je osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u streljaštvu u Vroclavu, u kategoriji vazdušni pištolj 10 metara. Ubedljiv trijumf joj je doneo treću evropsku titulu, posle EP 2010. i 2012. godine. Sa Evropskog prvenstva u rvanju smo se, uprkos velikim očekivanjima, vratili bez medalje.
Ženska teniska reprezentacija Srbije se pobedom protiv Slovenije 2:1 plasirala u plej-of kvalifikacija Svetske grupe FED kupa. U prvom kolu kvalifikacionog turnira za odlazak na Olimpijske igre naša ženska košarkaška reprezentacija je ugostila ekipu SAD-a, najbolji tim na svetu. Uprkos porazu naše košarkašice su na kraju turnira koji se igrao u Beogradu (umesto u Vuhanu) izborile plasman u Tokio.
Reprezentativka Srbije u tekvondou Tijana Bogdanović osvojila je zlatnu medalju na Prezident kupu u Švedskoj, dok je srebrnu medalju osvojio njen timski kolega Mahdi Hodabahši, Iranac koji nastupa za Srbiju. Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je Finsku sa 80:58 u prvom meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, na debiju selektora Igora Kokoškova. Košarkaši Partizana su treći put uzastopno osvojili Kup Radivoja Koraća, pošto su u finalu, posle produžetka, pobedili Crvenu zvezdu sa 85:84
Novak Đoković je uoči turnira u Dubaiju dobio takozvanu “zlatnu vizu” za UAE koja važi deset godina, i znači da može narednih deset godina da putuje tamo kada i koliko god poželi. Zlatna viza je dodeljena i fubaleru Kristijanu Ronaldu, pa se Đoković još jednom našao u društvu pravih živih legendi. Petostruka grend slem šampionka ruska teniserka, 32-godišnja Marija Šarapova, saopštila je da je završila karijeru. Ne čudi što je tu vest objavila u svojoj rubrici u jednom modnom časopisu, jer će je mnogi pamtiti više po lepoti nego po tenisu.
Upravni sud u Beogradu je odbacio tužbu FK Partizan u vezi sa titulom Crvene zvezde iz 1946. godine, koju je Fudbalski savez Srbije priznao Zvezdi. Tako su crveno-beli došli do ukupno 30. trofeja i “prišili” treću zvezdicu na grb. Ekipa Kanzas Siti Čifsa je postala šampion američke Nacionalne fudbalske lige (NFL) pošto je u 54. Superboulu bila bolja od San Francisko Fortinajnersa 31:20. To je prva titula za Čifse posle punih 50 godina čekanja. Mančester siti će se žaliti Međunarodnom sportskom sudu u Lozani na odluku kojom ih je UEFA izbacila iz Lige šampiona na dve godine, kao i na novčanu kaznu od 30 miliona evra zbog kršenja finansijskog fer-pleja.
Piše: Ivan Marinković







Komentari (0)