Direktor Centra za društveni dijalog i regionalne inicijative Stevan Nedeljković ocenjuje da Vašingtonski sporazum u političkom smislu nosi obaveze i za buduću američku administraciju SAD predvođenu izabranim predsednikom Džozefom Bajdenom, uz konstatacija da to ipak neće biti isti pogledi koje je prema Srbiji imao Ričard Grenel.
Šta ako Bajden UMRE pre INAUGURACIJE? Šok analiza američkog portala upravo dobila razjašnjenje!
“Džozef Bajden, kao ni potpredsednik SAD, pa čak ni državni sekretar se neće baviti ovim regionom ni punim ni polupunim kapacitetom. Ponovo će se sve vratiti u period od 2008-2016. godine kada su se nižerangirani administrativci u Stejt dipartmentu bavili pitanjima Balkana, poput zamenika pomoćnika američkog državnog sekretara ili eventualno pomoćnik državnog sekretara“, kaže Nedeljković za Tanjug.
Na pitanje koliko su utemeljene kritike opozicije na račun predsednika Vučića zbog Vašingtonskog sporazuma i da li se uopšte može govoriti o tome da politika demokrata prema Srbiji zavisi od ovog sporazuma i političke naklonjenosti prema predsedničkim kandidatima, Nedeljković kaže da je na ovim američkim izorima Srbija imala malo izbora.
“U smislu dobijete poziv da učestvujete u Beloj kući, što se ispostavlja da je bio faktički deo “PR kampanje” Donalda Trampa, ali, treba da budemo pošteni i da kažemo da bi retko koji predsednik Srbije odbio poziv da dođe u Belu kuću, znajući da odbijanje nosi svoje posledice“, kaže Nedeljković.
“Bajden je vuk u ovčjoj koži”: Ova žena želi da mu ZAGORČA ŽIVOT i misli da je sada dobra prilika za to
Po njemu Vašingtonski sporazum je posebna tema i on nosi u političkom smislu obaveze i za buduću administraciju SAD.
“Potpisivanje takvog sporazuma bi moglo biti mudro ako se opredelite za njegovo potpuno sprovođenje jer se onda odlučujete da menjate strateške pravce sopstvene spoljne politike”, objašnjava on.
Ali, kako dodaje, ako birate da ne budete baš potpuno pošteni u sprovođenju tog sporazuma, mislim da će to naići na osudu i otpor u američkoj administraciji bilo ko da je na njenom čelu.
“Zato očekujem da će i nova administracija na čelu sa Džozefom Bajdenom insistirati na svemu onome što je potpisano u Vašingtonu i na svim odredbama Vašingtonskog sporazuma“, zaključuje Nedeljković
On ističe da će, međutim Bajden kada bude stupio na dužnost predsednika SAD imati pune ruke posla, pre svega na unutrašnjem planu.
Urnebesno: Jutjuber zahvalio Bajdenovoj “TIHOJ VEĆINI”, pogledajte zašto mu nisu odgovorili (VIDEO)
“On je sebi nametnuo veliki teret ,a to je izgradnja jedinstvene Amerike i ujedinjenje Amerike. To nije nimalo lako jer SAD suštinski nikada nisu bile ujedinjene iznutra. U situacijama kada su bile snažne spoljašnje pretnje ujedinjenost je bila veća. A, kada je spoljašnja pretnja nestajala, završetkom Hladnog rata, sve te podele počele su isplivavaju na površinu”, objašnjava Nedeljković.
On ističe da prvi koraci Bajdena svakako neće biti spoljnopolitički, a ako ih bude to će biti u smeru jačanja transatlantskih veza i obnove liberalnog međunarodnog poretka
Smatra da će se promene Bajdenove politike pre svega odnositi na jačanje transatlantskih veza i multilateralizam, dok u ostalim delovima sveta smatra da suštinskih promena neće biti.
“Ako pogledamo odnos prema Izraelu, postojao je dvopartijski konsenzus. Čak ni Bajden nije rekao da će pomerati ambasadu iz Jerusalima i vraćati je u Tel Aviv. Mislim da će i prema Kini politika ostati na istom koloseku. Ne treba očekivati da će sada između Kine i SAD teći ”med i mleko””, tvrdi Nedeljković.
Bajden se obratio naciji i potkačio Trampa: Neka se sada okonča sumorno doba DEMONIZACIJE
Pojašnjava da će se nadmetanje između Vašingtona i Pekinga nastaviti kako na ekonomskom i političkom planu.
“U tom smislu, možemo očekivati dobar deo kontinuiteta sa onim što je činila Trampova administracija”, kaže Nedeljković.
Nedeljković kada je reč o političkom profiju budućeg predsednika SAD i političkoj predistoriji, kaže da je Bajden bio neko ko je bio sklon da podrži sve ratove, te da bi Republikanci rekli da nema rata koji Bajden nije podržao.
On, međutim, misli da Bajden neće nastaviti tu politiku.
” U okviru svoje partije on ima progresivno krilo “leve demokrate” koje su sasvim “antiratne”. Mislim da Bajden da neće biti ratni predsednik. Imaće savetnike ali će dobro razumeti trenutni odnos snaga, moć SAD koju ne treba tako lako trošiti”, ocenjuje Nedeljković.
Ako pogledate šta su SAD radile posle Hladnog rata, podseća, gde su imale priliku bez presedana i gde su uludo trošile svoju moć, ako pogledate koliko je hiljada milijardi dolara američkih poreskih obveznika potrošeno u Iraku, jasno je da je to pogrešna strategija.
“Postignuće je ništa. Irak danas nije demokratija i oko toga se svi možemo složiti. U spoljnoj politici možemo da očekujemo umereniju politiku Bajdena nego iz perioda kad je bio senator. Pozicija predsednika SAD je mnogo teža. A imaće i kočnice u okviru administracije koju će sačinjavati jednim delom “progresivnih” demokrata”, zaključuje Nedeljković.







Komentari (0)