Na Crvenom trgu u Moskvi danas je održana 75. po redu Parada pobede, kojoj je prisustvovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kao i predstavnici delegacija iz brojnih zemalja sveta.
Crvenim trgom marširalo je 15.000 vojnika, među kojima su i paradne jedinice iz Srbije, Jermenije, Belorusije, Uzbekistana, Indije…
10.37 – Vučić položio cveće na Spomenik neznanom junaku u Moskvi
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio je danas, po završetku defilea vojske na Crvenom trgu, cveće na spomenik Neznanom junaku.
Vučić je cveće položio sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i drugim šefovima delegacija na spomenik u Aleksandrovskoj bašti.
10. 30 – Završen defile vojske na Crvenom trgu
10.05 – Moskovskim Crvenim trgom prodefilovalo je i 75 pripadnika Garde Vojske Srbije, naše najstarije jedinice.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pozdravlja ešalon Garde Vojske Srbije na Crvenom trgu.
Vučić je pozdravio ešalon Garde Vojske Srbije, a snimak je objavljen na Instagram nalogu “buducnostsrbijeav”.
09.42 – Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je u obraćanju prisutnima da se danas obeležava najgrandioznija pobeda.
“Danas se klanjamo uspomeni na sve one koji se nisu vratili iz rata, na sinove, kćeri, očeve, majke, dedove, muževe, žene, braću, sestre, drugove iz puka, rodbinu i prijatelj. Tugujemo za veteranima koji su nas već napustili. Proglašavam minut ćutanja”, rekao je Putin, nakon čega je usledio minut tišine.
Vladimir Putin je rekao da je slovenski narod podneo osnovni teret borbe nad nacizmom.
“Upravo je naš narod uspeo da savlada to strašno, fatalno zlo”, rekao je Putin dodajući da su oni do pobede prošli put ispunjen žrtvama.
“Naša obaveza je da tu istinu čuvamo i predamo našoj deci, unucima i praunucima. Današnja parada je u znak svete istine, pokolenja pobednika”, poručio je Putin.
Ukazao je da danas zajedno sa ruskim vojnicima, marširaju i predstavnici Azerbejdžana, Jermenije, Belorusije, Indije, Kazahstana, Kirgizije, Kine, Moldavije, Mongolije, Srbije, Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje Paradi, a prethodno ga je u Kremlju dočekao predsednik Rusije Vladimir Putin.
Na paradi će biti prikazano 225 jedinica naoružanja, vojne i specijalne opreme, a u pokaznim vežbama avijacije učestvovaće i 75 aviona. Prvi put će učestvovati svi modeli ruskih tenkova, a čast da predvodi prolaz mehanizovane kolone dobio je legendarni T-34-85, a Crvenim trgom proći će ceo bataljon – 31 jedinica.
Prvi put će na paradi biti predstavljen raketni kompleks „Bal“ koji je u stanju da pogodi ciljeve na rastojanju od 120 kilometara sa raketom H-35 i na rastojanju od 260 kilometara sa raketom H-35U.
Ovogodišnja parada nije održana tradicionalno u maju zbog pandemije koronavirusa. Predsednik Rusije Vladimir Putin je krajem aprila bio doneo odluku o odlaganju vojne parade, a naknadno je odlučeno da bude održana na današnji dan, kada je održana i prva Parada pobede u Moskvi pre 75 godina, koju su na Crvenom trgu ispred Kremlja predvodili maršali Žukov i Rokosovski.
Posetioci će moći da vide više od 20 novih modela vojne opreme, uključujući avione SU-57 i MIG-31K. Moskovskim Crvenim trgom prodefilovaće i 75 pripadnika Garde Vojske Srbije, naše najstarije jedinice.
Kako je najavljeno, na paradi će učestvovati oko 14 hiljada ljudi, a ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je ranije da je Rusija pozvala vojnike iz 19 zemalja da učestvuju u defileu na Crvenom trgu.
Paradu obezbeđuje više od 6.000 policajaca.
We’re on Red Square watching preparations for the Victory Parade. Postponed from May 9th due to Covid. Kremlin says the virus is now in retreat – but it’s not beaten yet. pic.twitter.com/Qp9362YKhR
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) June 24, 2020







Komentari (0)