Turista izazvao bes u Kini: Oštetio dve statue iz čuvene Terakota vojske (VIDEO)

Prema navodima svedoka, počeo je da gura i vuče statue, što je dovelo do vidljivog oštećenja dve figure

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Screenshot/YouTube/BBC

Jedan tridesetogodišnji turista izazvao je buru negodovanja u Kini nakon što je u muzeju u gradu Sijan upao u ograđeni deo sačuvane Terakota vojske i tom prilikom oštetio dve drevne figure ratnika.

Incident se dogodio, kada je muškarac, čije je prezime Sun, preskočio zaštitne ograde i sigurnosnu mrežu u muzeju koji čuva više od 8.000 glinenih ratnika iz perioda cara Ćin Ši Huanga. Nakon što je dospeo unutar zaštićenog prostora, Sun je, prema navodima svedoka, počeo da gura i vuče statue, što je dovelo do vidljivog oštećenja dve figure,javlja Daily Mail.

Obezbeđenje muzeja brzo je reagovalo i privelo muškarca. Vlasti su saopštile da on boluje od mentalne bolesti i da je istraga u toku. Posebnu zabrinutost izazvala je činjenica da je uspeo da uđe u jamu duboku više od pet i po metara, uprkos postavljenim merama bezbednosti.

Terakota vojska, koja se smatra jednim od najvažnijih arheoloških nalazišta u Kini, datira iz 3. veka pre nove ere i deo je grobnice prvog kineskog cara. Od 1987. godine nalazi se na UNESCO-voj listi svetske baštine i svake godine privlači milione posetilaca.

Figure su izrađene u prirodnoj veličini i raspoređene po činovima, pri čemu su najviši i najimpresivniji — generali. U okviru nalazišta nalaze se i ratnici, kočije, konji, ali i druge figure poput akrobata, muzičara i zvaničnika,i otkrivene su tokom poslednjih decenija. Do danas je identifikovano oko 600 jama u okolini mauzoleja.

Uprkos incidentu, iz muzeja poručuju da je izložba i dalje otvorena za javnost, dok stručnjaci procenjuju razmere štete i planiraju sanaciju.

Ovaj slučaj dolazi nakon niza sličnih vandalskih postupaka na kulturološkim lokalitetima. U Vijetnamu je prošlog meseca uhapšen muškarac koji je oštetio prestolje dinastije Nguyen u muzeju u gradu Hue. Četrdesetdvogodišnji Ho Van Phuong Tam, u stanju teške rastrojenosti, ušao je u izložbeni prostor, uzvikivao nerazumljive reči i polomio deo dragocene stolice.

Samo nekoliko dana kasnije, u Peruu je zabeležen slučaj kada je posetilac išarao grafitom jedan od zidova drevnog grada Čan Čan, lokaliteta koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Ministarstvo kulture te zemlje osudilo je vandalski čin, ističući da je reč o ozbiljnom nepoštovanju kulturnog nasleđa.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar