“Para vrti gde burgija neće”, a mi bismo dodali da “para vrti” u današnje vreme gotovo svuda, tako da imamo multinacionalne kompanije koje su moćnije od brojnih država.
A, kako stvari stoje u svetu automobila? Koji proizvođači zarađuju najviše?
Profit je najvažniji
Novo istraživanje otkriva nešto što su mnogi od nas u međuvremenu zaboravili. Volkswagen je vodeća automobilska kompanija po pitanju prihoda.
Zapravo, nemački konglomerat je do te mere bogat, da nadmašuje države kao što su Portugal, Mađarska, Katar ili Novi Zeland!
U svetu finansija, prihod je ono što je najbitnije, tako da ni proizvođači automobila tu ne čine izuzetak, mada njihovi proizvodi bude strast i izgrađuju zajednice širom sveta.
Ne smemo zaboraviti da naša omiljena vozila dolaze iz i te kako profitnih kompanija. U ovom sektoru nema “dobrotvornih akcija”.
Ko predvodi listu?
Ukupna prodaja dobara i usluga, prihodi investitora i rukovodilaca, ukazuju na to koliko je jedna kompanija snažna. Ako su prihodi dobri, onda je i neto dobit (poznatiji kao profit) na zadovoljavajućem nivou.
Kada pogledamo podatke koje je analizirala firma Vanarama, uviđamo koje su to najbogatije svetske automobilske kompanije: Volkswagen, Toyota, Mercedes, Ford, BMW, Honda, General Motors, SAIC, Hyundai i Stellantis.
Neki verovatno primećuju da nema Tesle. Naime, firma Ilona Maska je tek na 13. mestu, ispred Renaulta, ali ispod Nissana i Kije.
Od brojki boli glava
Volkswagen ostvaruje prihod od 291 milijarde dolara! To znači da je bogatiji od većine svetskih zemalja.
Kada tome dodamo bruto domaći proizvod (BDP) 58 najsiromašnijih zemalja u svetu, to i dalje nije dovoljno da se dostignu prihodi nemačkog koncerna, koji profit ostvaruje od prodaje automobila i raznoraznih uslužnih delatnosti.
Toyota, s prihodom od 276 milijardi dolara ne zaostaje mnogo, ali je zato daleko ispred trećeplasiranog Mercedes-Benza.
Naime, štutgartska kompanija prihoduje 100 milijardi dolara manje od japanskog giganta. Međutim, proizvođač S-Klase i dalje nadmašuje 137 zemalja, ukoliko se njegovi prihodi uporede s njihovim BDP-om.
Na kraju, stvari su fascinantne i kada pogledamo koliki je udeo automobilskih kompanija u BDP-u njihovih matičnih zemalja. Stellantis, Volkswagen i Toyota su u prvih tri, sa 10, 6,8 odnosno 5,6 odsto.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)