Ovo su MERE koje će važiti za Novu godinu: U noćni provod nikako ne smete bez JEDNE stvari

Darija Kisić Tepavčević je navela da mere koje su do sada na snazi treba da se nastave

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Danas je održana sednica Kriznog štaba za borbu protiv epidemije.

Nakon sednice obratila se Darija Kisić Tepavčević, član Kriznog štaba i govorila o predstojećim praznicima, te kako da u tim uslovima zaštitimo svoje zdravlje.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Ona je rekla da mere koje su sada na snazi treba da se nastave.

– Došli smo do zaključka da mere koje su sada na snazi treba da se nastave. Opšte mere daju efekte, tj. nošenje maski i poštovanje fizičke distance.

Ona je rekla da beležimo nešto veći broj zaraženih u poslednjih nekoliko dana, posebno u Beogradu, ali da su kovid propusnice itekako dale efekte.

– Što se tiče kovid propusnica, one su itekako dale efekte, iako imamo dosta limitiran broj inspektora na terenu. Oni vredno i marljivo rade, aplikacija će početi sa radom koja će sa većom verovatnoćom moći da vrši obuhvatniji nadzor. Moći će da se otkriju i plagijati koji su postojali kada su u pitanju kovid propusnice jer su nažalost neki građani imali takve vrste sertifikata.

Mere koje su trenutno na snazi:

– Nošenje maski u zatvorenim mestima (bioskopi, prodavnice, tvržni centri, škole), u vozilima gradskog prevoza i na mestima na otvorenom gde nije moguće držati fizičku distancu – u redovima ispred banki, apoteka, bolnica

– Maske moraju da nose i deca starija od četiri godine

– Dozvoljeno okupljanje najviše 500 ljudi istovremeno na masovnim događajima, tako da se između posetilaca​​ održava distanca od najmanje dva metra, uz obavezno nošenje zaštitnih maski posetilaca, kao i zaposlenih koji učestvuju u organizaciji događaja

– Kovid propusnice u ugostiteljskim objektima, kladionicama, kockarnicama posle 20 sati

– U slučaju zaražavanja i blažih simptoma kućna izolacija traje 14 dana

– Strani državljani ulaze u Srbiju sa PCR testom ne starijim od 48 sati

– Radno vreme prodavnica i ugostiteljskih objekata je uobičajeno

Šta su kovid propusnice?

Ovim dokumentom dokazujete da ste zaštićeni od koronavirusa i to na tri načina:

– Da nije prošlo više od 7 meseci od primanja druge doze vakcine protiv koronavirusa

– Da ste preležali koronavirus, ali jedino ako od trenutka kada ste bolovali nije prošlo više od 210 dana, odnosno 7 meseci

– Da imate negativan rezultat PCR testa, ne stariji od 72 sata ili antigenski test za koronavirus ne stariji od 48 sati

– Da ima pozitivan test na antitela urađen u državnoj laboratoriji, ne stariji od tri meseca

Mere za putnike

Početkom decembra uvedene su restriktivnije mere na graničnim prelazima za putnike iz rizičnih zemalja zbog nove varijante virusa korona – omikron. Na spisku rizičnih zemalja našlo se sedam južnoafričkih država: Južnoafrička Republika, Bocvana, Zimbabve, Nambija, Lesoto, Mozambik i Malavi.

Putnicima koji stižu iz tih zemalja obavezno se radi PCR test na aerodromu. Ukoliko su negativni idu u kućnu izolaciju dve nedelje, a ukoliko su pozitivni zbrinjavaju se u kovid bolnici Batajnica. nakon nedelju dana ponavlja se PCR test, ali negativnost ne znači da se prekida karantin.

Nova sednica Kriznog štaba nakon Nove godine

Darija Kisić Tepavčević navela je da će se sledeći sastanak Kriznog štaba održati odmah posle Nove godine.

Rekla je da ih period slavlja i okupljanja plaši, ali da se nadaju da će svako od nas “uticati makar na jednu osobu u svojoj okolini da se vakciniše”.

– Sve mere nadalje koje se sprovode u populaciji zavise od procenjenog kolektivnog imuniteta. Boravak u spoljašnjoj sredini nosi daleko manji rizik nego boravak u unutrašnjim prostorima – rekla je i dodala da će doček Nove godine biti organizovan pod kontrolom.

– Bez obzira da li se nešto organizuje ili ne, molim vas da svako proceni stepen rizika. Čak iako prisustvujemo nekoj takvoj manifestaciji, da gledamo da nismo u grupi gde je mala razdaljina između ljudi. Na slavljima je dovoljan i manji trenutak nepažnje, ali je verovatnoća prenošenja virusa na otvorenom prostoru mnogo manja.

Više o odlukama koje su donete nakon sednice Kriznog štaba pročitajte OVDE.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Izdvojeno za vas