Teško onome ko dospe kod nas. Zima još nije ni nastupila, a naša odeljenja su prepuna pacijenata, ne smemo ni da zamislimo šta će biti u novembru i za Novu godinu, rekla je za Objektiv dr I. T., zaposlena u KBC „Bežanijska kosa”.
Kako objašnjava ova iskusna doktorka, najgore je kada se klinička slika promeni za nekoliko sati i kada anesteziolozi okruže pacijenta.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Koliko god čovek bio profesionalac, ne može da ostane imun na stravične prizore ljudi koji danima bespomoćno leže dok im je cev od respiratora u ustima. Mnogi od njih su pravo sa porodičnih slavlja došli pravac ovamo, a sada im život visi o koncu. Mahom nevakcinisani, u punoj snazi, provode dane kod nas, a onda dođemo u situaciju da ih bukvalno vadimo iz mrtvih, tj. iz kandži korone – navodi naša sagovornica.
NEKE VRATIMO IZ MRTVIH, A NEKI PUTUJU U VEČNOST
Nema dana da se lekari u kovid bolnicama ne bore za nečiji život. Prema rečima naše sagovornice, reanimacije nekad traju i čitavu noć.
– Najteže mi je bilo kad smo reanimirali jednu ženu od oko 60 godina, a dan pre toga nam je njena ćerka kazala da će se uskoro poroditi i da joj spasimo majku kako bi videla svoje prvo unuče. Nažalost, uprkos tome što smo je čitavu noć vraćali u život, nismo uspeli da je spasemo. Sutradan joj se ćerka porodila, a ona, nažalost, nije dočekala da vidi svoje unuče – navodi naša sagovornica.
ANTIVAKSERI SU NAŠI DŽELATI
Naša sagovonica ističe da svi antivakseri za početak treba da odu ispred kovid ambulanti i, ako već tvrde da koronavirus ne postoji, pitaju ljude koji čekaju u redu kako se osećaju.
– Definitivno bi bilo najbolje da svi oni koji sumnjaju u virus i protive se vakcinaciji dođu i provedu ne jedan dan, već jedan sat sa nama. Sav taj užas, patnja i očaj naših pacijenata ne mogu se opisati rečima. Oni su naši dželati i sigurna sam da su delom zaslužni što su bolnice pune i što mi ne znamo kada ćemo ponovo lečiti pacijente regularno – kaže I. T.
Dr Stojanović: Pacijenti počeli da se javljaju na vreme Direktor Kliničko-bolničkog centra (KBC) „Zemun” Dragoš Stojanović za Objektiv navodi da je, uprkos tome što broj pacijenata koji u ovu ustanovu dolaze na trijažu obara rekorde, primetno da se oni mahom javljaju na vreme.
– Sreća u nesreći je što su građani u ovom talasu shvatili da odmah nakon prvih simptoma odlaze na testiranje. Iako je situacija teška, mi zasad odolevamo, i dalje smo u zelenoj zoni – kaže Stojanović.
U BOLNICE SAMO SA KOVID POTVRDAMA
Šef Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović informisao je danas vladu da od 4. oktobra na snagu stupaju tri odluke o kovid potvrdama za bolnice, pacijente i socijalnu zaštitu, koju neće morati da imaju samo hitni slučajevi. Objasnio je da će zaposleni u medicinskim i ustanovama socijalne zaštite, ali i pacijenti i oni koji su u njihovoj pratnji, od ponedeljka morati ovlašćenoj osobi da pokažu kovid potvrdu da bi ušli u bolnicu. ‒ I oni koji su imali kovid potvrđenim brzim testom, i oni koji su proglašeni verovatnim slučajevima (ali u određenom periodu), ne moraju da se testiraju, iako nemaju kovid potvrdu. Kovid potvrde ne moraju da imaju zaposleni u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ‒ rekao je Božinović.
Dr Stojanović: Pacijenti počeli da se javljaju na vreme
Direktor Kliničko-bolničkog centra (KBC) „Zemun” Dragoš Stojanović za Objektiv navodi da je, uprkos tome što broj pacijenata koji u ovu ustanovu dolaze na trijažu obara rekorde, primetno da se oni mahom javljaju na vreme.
– Sreća u nesreći je što su građani u ovom talasu shvatili da odmah nakon prvih simptoma odlaze na testiranje. Iako je situacija teška, mi zasad odolevamo, i dalje smo u zelenoj zoni – kaže Stojanović.

Piše: NIKOLINA MARIĆ
OVU I MNOGE DRUGE AKTUELNOSTI PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 1. OKTOBAR

BONUS VIDEO:
Komentari (0)